Home WiadomościZ kraju 100-lecie przybycia Córek Bożej Miłości do Pabianic

100-lecie przybycia Córek Bożej Miłości do Pabianic

Redakcja

W tym roku zgromadzenie Córek Bożej Miłości przeżywa swoje 100. Lecie przybycia do Pabianic. Z tej okazji w parafii św. Floriana w Pabianicach Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś odprawił Mszę Św. w intencji zgromadzenia.

Podczas swojej homilii Metropolita Łódzki mówił o dwóch wymiarach świadectwa życia zakonnego. „Pierwszy wymiar  to relacja oblubieńcza z Jezusem. Pokazanie, że Pan Jezus jest pierwszy. To właśnie siostry pokazują bez względu na to jaką pełnią posługę. To jest lekcja ważna dla Kościoła. Gdy Kościół gubi Jezusa to wszystko co robi przestaje być sensowne. Drugi wymiar świadectwa życia zakonnego to życie wspólne, we wspólnocie która jest konkretna, namacalna, wręcz taka fizyczna i nie jest jakąś korporacją. Chodzi o wspólnotę, która ma być jak najbardziej konkretna. Taką wspólnotą ma też być Kościół i tego uczą wspólnoty zakonne.”

Obecnie w Pabianicach siostry prowadzą przedszkola. „Prowadzimy przedszkola w czterech placówkach dla 104 dzieci. Mamy nadzieję, że przyszłe lata również będą obfitować w wiele łask Bożych”- mówi siostra Justyna Krzyżan ze zgromadzenia Sióstr Bożej Miłości.

Przed błogosławieństwem Metropolita Łódzki wręczył siostrom ikonę Matki Bożej z Jezusem. „Największym darem była ta Eucharystia, ale żeby siostry zapamiętały ten moment, który jest raz na 100 lat to zostawię wam Córkę Bożej Miłości z Synem”- powiedział Ksiądz Arcybiskup.

Zgromadzenie Córek Bożej Miłości zostało założone przez m. Franciszkę Lechner w Wiedniu, w dniu Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny – 21 listopada 1868 r. Charyzmat Zgromadzenia wyrażony jest w haśle Założycielki: „Wszystko dla Boga, dla biednych i dla naszego Zgromadzenia” oraz w jej słowach: „Czynić dobro, nieść radość, uszczęśliwiać i prowadzić do nieba”. Siostry przez swoją pracę starają się czynić widzialną miłość Boga niewidzialnego. Siostry podejmują w Polsce pracę wychowawczo-dydaktyczną, katechizując i prowadząc przedszkola, szkołę podstawową, a także liceum katolickie oraz bursy dla studentek. Posługują też na Jasnej Górze, pracują w parafiach jako zakrystianki, organistki, oraz otaczają opieką dzieci wymagające specjalnej troski.

Placówkę w Pabianicach założono 7 listopada 1919 r. Od początku była ona całkowicie ukierunkowana na działalność oświatowo-wychowawczą. Córki Bożej Miłości przybyły do Pabianic na prośbę księży Misjonarzy, aby rozpocząć tutaj pracę katechetyczną w szkołach powszechnych.

W 1921 r. objęły pracę w zakrystii przy parafii św. Floriana.

Za: www.archidiecezja.lodz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda