Home WiadomościZ kraju 100-lecie Sióstr Pasjonistek

100-lecie Sióstr Pasjonistek

Redakcja

100 lat działalności przeżywają siostry ze Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Jubileusz w skali Polski łączy się z jubileuszem diecezjalnym – także 100 lat temu pasjonistki przybyły do Zagłębia. W 1919 r. Matka Józefa Hałacińska, założycielka zgromadzenia, zakupiła pierwszy dom w Dąbrowie Górniczej. Siostry od razu zajęły się tym, do czego zostały powołane – szerzeniem kultu męki Pańskiej i wynagradzaniem Bogu za grzechy całego świata, ale także posługą wśród chorych, sierot, młodzieży i osób starszych, niesienie ulgi w cierpieniach fizycznych i duchowych. I tak jest do dziś.

Jubileuszowej Eucharystii w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach – jednej z dwóch placówek w Dąbrowie, gdzie siostry pasjonistki posługują, przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. „Dziękujemy za waszą posługę i wierność charyzmatom” – mówił Biskup przypominając, że reforma i zmiana musi być zawsze powrotem do korzeni i natchnień z nieba, jakie posiadali założyciele.

Po Mszy św. dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 i 5 w Strzemieszycach zaprosiły uczestników uroczystości na spektakl o Służebnicy Bożej Matce Józefie Hałacińskiej, założycielce zgromadzenia.

W Polsce siostry pracują w 19 wspólnotach. Poza naszym krajem obecne są także w Niemczech, Włoszech i Kanadzie. W Strzemieszycach pasjonistki prowadzą Dom Opieki dla osób Starszych, istniejący od 15 lat i niosący pomoc ok. 30 mieszkańcom.

Za: www.diecezja.sosnowiec.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda