Home WiadomościZ kraju 100 numerów i 25 lat wydawania Kwartalnika eSPe

100 numerów i 25 lat wydawania Kwartalnika eSPe

Redakcja

Kwartalnik eSPe – pijarskie czasopismo dla młodzieży poświęcone tematyce powołania obchodzi w tym roku ćwierćwiecze istnienia. „Nie ma innego, tak sprofilowanego, czasopisma na rynku wydawniczym.

Ta misja powinna być nadal realizowana” – mówi o. Józef Tarnawski SP – twórca kwartalnika, dziś ekonom Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Właśnie ukazał się setny numer pisma.

“To nasze pisemko, pierwotnie jako kartka A4 złożona na pół, zrodziło się jako owoc rekolekcji w seminarium. Licealiści przyjechali do Krakowa, żeby zobaczyć, czym jest życie zakonne. Duszpasterz powołań wpadł na pomysł kontynuowania rekolekcji po ich zakończeniu i zdecydował przesłać „list” tym chłopakom” – opowiada o. Józef Tarnawski, wówczas kleryk pijarskiego seminarium.

Sześciostronicowy maszynopis „Szkoły Pobożne”  nosił podtytuł: „List redagowany przez promotora powołań”, a współtworzyli go pijarscy klerycy. Okolicznością dynamizującą  rozwój czasopisma stały się Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie. „Wydaliśmy wtedy dość duży nakład, który szybko się rozszedł. Zaczęliśmy rozszerzać tematykę, rósł zespół redakcyjny. Przestaliśmy być pismem wewnątrzseminaryjnym” – wspomina o. Tarnawski.

W 1991 r. była już kolorowa winieta a skład odbywał się na komputerze. „List…” stał się „Pismem dla każdego, kto pragnie «wzrastać człowiekiem»”. Rok później cała okładka była kolorowa i wydawana na kredowym papierze. Od 23 numeru zaczęto posługiwać się nowym tytułem: „eSPe – pismo młodych poświęcone życiu wewnętrznemu”. „Później przyszła myśl o wydawaniu książek, bo materiał na nie powstawał przez lata zbierania tekstów. Przygotowaliśmy 10-tomową „Biblioteczkę młodych”. W naturalny sposób doprowadziło to nas do założenia wydawnictwa” – mówi twórca i pierwszy redaktor Kwartalnika a później Wydawnictwa eSPe.

W 2009 r. historia zatoczyła koło i eSPe stało się medium tematycznym z nagłówkiem „Szukającym powołania”. Tak jest do dziś. „Po ćwierć wieku wydawania Kwartalnika eSPe nie wyczerpała się jego formuła. Koncepcja jest ciągle aktualna – pismo dla młodych, o odkrywaniu powołania, o rozpoznawaniu siebie w Bożym zamyśle. Nie ma innego, tak sprofilowanego, czasopisma na rynku wydawniczym. I ta misja, bo bez wątpienia eSPe jest misyjne, powinna być nadal realizowana” – podkreśla o. Tarnawski.

„Sto numerów i 25 lat nieprzerwanego wydawania Kwartalnika eSPe to dzieło Pana Boga, który z pasją wlewa powołanie w serca młodych ludzi, to także efekt pasji twórców czasopisma, jak i pasji bohaterów naszych artykułów’ – mówi Przemysław Radzyński, obecny redaktor naczelny Kwartalnika eSPe. „Z tego powodu redakcja zdecydowała się poświęcić jubileuszowe wydanie pasji powołania. Piszemy o pasjach kapłanów, sióstr zakonnych, małżonków i singli” – dodaje Radzyński.

Kwartalnik eSPe – Szukającym Powołania to katolickie pismo wydawane od 1988 r. przez Polską Prowincję Zakonu Pijarów. Adresowane jest do młodych odbiorców (15-35 lat) zastanawiających się nad wyborem drogi życia. Autorzy poruszają tematy związane z powołaniem do życia zakonnego, kapłańskiego, a także małżeńskiego i bezżennego, oraz z procesem rozeznawania. Kwartalnik eSPe jest jedynym czasopismem o tematyce powołaniowej o zasięgu ogólnopolskim.

Za: Przemysław Radzyński, eSPe Szukającym Powołania – Redaktor naczelny

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda