Home WiadomościZ kraju Sercanie: Pomoc ofiarom tajfunu

Sercanie: Pomoc ofiarom tajfunu

Redakcja

6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego, w kościele parafialnym w Łapanowie odbyła się akcja „Serce dla Filipin” połączona z koncertem kolęd. Celem przedsięwzięcia była pomoc dla ofiar tajfunu Sendong, który pod koniec 2011 r. spustoszył m.in. Cagayan de Oro City, gdzie pracują Księża Sercanie.

Podczas wszystkich Mszy świętych w łapanowskim kościele kazania głosił ks. Piotr Chmielecki scj. W kierowanych słowach przybliżał sens Uroczystości Objawienia Pańskiego oraz opisał wydarzenia związane z tajfunem oraz ich konsekwencje, których nie udało się rozwiązać do dzisiaj.

O godz. 16 rozpoczął się koncert kolęd i pastorałek, w którym wzięły udział zespoły muzyczne z gminy Łapanów oraz zaproszeni goście. Wystąpili: Warsztat Terapii Zajęciowej z Łapanowa, kapela ludowa „Łapanowianie”, chór parafialny z Łapanowa, schola „Perełki Niepokalanej” z Łapanowa, Chór Szkoły Muzycznej I st. w Sobolowie, parafialno-gminna Orkiestra Dęta Sobolów, zespół muzyczny EKG z Bochni oraz Schola „Cud” z Kierlikówki. Po godz. 19.00 jako gwiazda wieczoru zaśpiewał Tomek Kamiński z zespołem, który zaprezentował kolędy ze swojego autorskiego repertuaru, kończąc niezapomnianym przebojem „Ty tylko mnie poprowadź”.

Pomiędzy występami zostało odtworzone połączenie telefoniczne z ks. Andrzejem Sudołem, sercaninem pracującym na Filipinach. Ks. Andrzej opowiedział krótko o zwyczajach Bożego Narodzenia na Filipinach oraz o budowie nowej wioski, której wyjątkowo mocno kibicowano łapanowskiej akcji.

Równolegle z koncertem, w podziemiach kościoła parafialnego na gości czekało wiele atrakcji m.in. ekspozycja części muzeum misyjnego z WSM Księży Sercanów w Stadnikach. Można było napić się kawy i zjeść coś słodkiego w kawiarence prowadzonej przez wolontariuszki Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Dużą popularnością cieszyła się loteria fantowa. Była również możliwość obejrzenia filmu prezentującego skutki tajfunu Sendong.

W czasie, gdy rodzice słuchali kolęd w kościele, dzieci zostały pod opieką przedszkolanek z przedszkola „Bajkowa Kraina”, które zorganizowało „kącik dla malucha”.

Celem niedzielnej akcji było wsparcie duchowe i materialne dla ofiar tajfunu, który w 2011 roku pochłonął ok. 1,5 tys. ofiar śmiertelnych i zniszczył dobytek setek tysięcy ludzi na Filipinach. Dzięki zebranym w Łapanowie środkom możliwe będzie wybudowanie jednego z 600 domów, które powstaną w „Wiosce Matki Bożego Miłosierdzia”, przeznaczonej dla ofiar kataklizmu.
To już drugie przedsięwzięcie o podobnym charakterze w Łapanowie. W ubiegłym roku w czasie akcji „S.O.S. dla Afryki” mieszkańcy włączyli się w budowę szkół w afrykańskim Czadzie.

Piotr Sionko

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda