Home WiadomościZ kraju Blogoslawionyczeslaw.pl

Blogoslawionyczeslaw.pl

Redakcja

W związku z jubileuszem 300-lecia beatyfikacji Błogosławionego Czesława, jednego z pierwszych dominikanów, powstała strona internetowa poświęcona jego postaci.

Oficjalnego uruchomienia serwisu dokonał 11 stycznia podczas konferencji prasowej na temat obchodów roku jubileuszowego o. Norbert Oczkowski, promotor kultu Błogosławionego Czesława i pomysłodawca poświęconej mu strony internetowej.

„Chcemy w ten sposób przybliżyć internautom postać tego wielkiego dominikanina, by ożywić jego kult. Strona ma też służyć przekazywaniu informacji o wielu różnorakich inicjatywach, które będą związane z jubileuszem” – mówi o. Oczkowski.

Na stronie www.blogoslawionyczeslaw.pl znajduje się obszerny życiorys żyjącego w XII i XIII wieku Błogosławionego, a także audycje, filmy i zdjęcia związane z jego postacią, teksty modlitw oraz program całorocznych uroczystości jubileuszowych.

Odwiedzający serwis mogą również wpisywać intencje modlitewne kierowane do Błogosławionego Czesława. „Ma to być przedłużenie intencji, które wierni zostawiają w księdze wyłożonej w kaplicy z jego grobem w kościele Świętego Wojciecha we Wrocławiu. Będziemy je odczytywać w czasie środowych nabożeństw ku czci naszego Błogosławionego” – mówi o. Oczkowski.

Dominującym elementem graficznym strony jest ognista kula – jako nawiązanie do legendy związanej z Błogosławionym Czesławem. Kula ognia miała się ukazać na niebie w czasie oblężenia Wrocławia przez Tatarów w 1241 roku – co sprawiło, że zastępy najeźdźców odstąpiły w popłochu od murów miasta. Cud ten przypisano właśnie modlitwie zakonnika.

Czesław Odrowąż urodził się około roku 1180 w Kamieniu Śląskim – w tej samej rodzinie, z której pochodził Święty Jacek. Obaj przyjęli w Rzymie habity dominikańskie z rąk Świętego Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Czesław założył klasztor w Pradze czeskiej, a w 1226 roku przy wrocławskim kościele Świętego Wojciecha. Przez kilka lat stał na czele Polskiej Prowincji Dominikanów, które obejmowała wtedy także Czechy.

Tradycja przypisuje mu uratowanie Wrocławia od zniszczenia podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. Czesław modlił się o ocalenie miasta, wchodząc na wały i zachęcając obrońców do stawiania oporu – co dwa wieki później opisał Jan Długosz.

Zmarł 15 lipca 1242 roku, a jego liturgiczne wspomnienie przypada na dzień 20 lipca. W 1713 roku papież Klemens XI zatwierdził jego kult dla Zakonu Dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, a w 1753 roku Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje.

Ponowny rozwój kultu nastąpił w połowie XX wieku, kiedy po 140-letniej przerwie dominikanie powrócili do stolicy Dolnego Śląska. W 1963 roku Paweł VI uznał Błogosławionego Czesława za głównego – obok Świętego Jana Chrzciciela – patrona Wrocławia. Od kilu lat Polska Prowincja Dominikanów czyni starania o rozpoczęcie jego procesu kanonizacyjnego.

Przejdź do strony blogoslawionyczeslaw.dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda