Home WiadomościZ kraju Dominikanie – Jarosław: Zbierają na korony dla Piety

Dominikanie – Jarosław: Zbierają na korony dla Piety

Redakcja

Ojcowie dominikanie z Jarosławia zbierają dziękczynne wota w postaci srebrnej i złotej biżuterii na nowe korony dla znajdującej się w ich świątyni Piety, której kult sięga czasów średniowiecza.

Pomysł rekoronacji słynącej łaskami gotyckiej figury miałby uświetnić przypadający w tym roku jubileusz 300-lecia konsekracji jarosławskiej Bazyliki Matki Bożej Bolesnej, której gospodarzami od ponad dwóch wieków są dominikanie.

„W związku z tą uroczystością w naszym klasztorze zaczęliśmy zastanawiać się, jak taki jubileusz powinien wyglądać oraz co moglibyśmy dobrego uczynić dla wiernych, przychodzących do naszej świątyni” – opowiada o. Jacek Skupień, przeor jarosławskich dominikanów.

28 grudnia, w oktawie Bożego Narodzenia, w jarosławskiej świątyni doszło do niecodziennego zdarzenia – w czasie odsłaniania Piety podczas porannej mszy świętej korony spoczywające na głowie Matki Bożej i Jezusa spadły do wewnętrznej niszy ołtarzowej.

„To, co się stało, odczytujemy jako znak Matki Bożej. Uważamy, że w ten sposób Maryja chciała nam przekazać, że oczekuje nowych koron, ale nie w charakterze ozdób, tylko jako wynagrodzenie za wszystkie grzechy i zło” – mówi o. Skupień.

„Maryja oczekuje od nas także modlitw, dlatego też skoro do jubileuszu pozostało dokładnie 9 miesięcy, oprócz wykonania koron, co miesiąc w trakcie fatimskiego różańca pokutnego będziemy modlili się ekspiacyjnie za wszystkie grzechy i zniewagi” – dodaje przeor.

Jarosławscy dominikanie mają nadzieję, że w niedługim czasie powstaną nowe korony i zostaną zawiezione do Rzymu, aby pobłogosławił je papież Benedykt XVI, a następnie przewidziana jest rekoronacja, która odbyłaby się 15 września – w święto Matki Boskiej Bolesnej.

Historia jarosławskiej Piety i miejsca, w którym się ona znajduje, sięga XIV wieku. Przy jednej z dróg, biegnącej w kierunku Krakowa, 20 sierpnia 1381 roku grupa pasterzy znalazła figurę Matki Boskiej trzymającej na rękach ciało zmarłego Chrystusa. Pietę pasterze przenieśli do kościoła parafialnego w Jarosławiu. Jednak – jak podaje tradycja – w nocy, ku zdumieniu wszystkich, figura powróciła na miejsce, skąd ją zabrano.

Miejsce to nazwano „wzgórzem pobożności” i zbudowano tam drewnianą kapliczkę, w której umieszczono Pietę. Od razu rozpoczął się żywy kult, a pielgrzymi zaczęli doświadczać wielu cudów. Wśród pierwszych pątników w 1387 roku była królowa Jadwiga. Niestety, w 1410 i 1420 roku kaplica została splądrowana i zniszczona przez grasujące hordy tatarskie. Mimo pożaru kaplicy, figura ocalała, zyskując w ten sposób jeszcze większą sławę.

W XVII wieku jezuici wznieśli w tym miejscu barokowy kościół Matki Bożej Bolesnej wraz z zespołem klasztornym. Po kasacie jezuitów – od 1777 roku miejscem tym opiekują się dominikanie. W 1966 roku kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

Wykonana z drzewa polnej gruszy Pieta znajduje się obecnie w ołtarzu głównym bazyliki pod okazałym baldachimem, ozdobiona koronkowym welonem. W 1636 roku została przez ówczesnego biskupa przemyskiego uznana za cudowną, a w roku 1755 ukoronowano ją koronami papieskimi.

mm / jaroslaw.dominikanie.pl / sz / dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda