Home Wiadomości 100. rocznica stygmatyzacji św. Ojca Pio

100. rocznica stygmatyzacji św. Ojca Pio

Redakcja

20 września 2018 roku obchodzimy 100. rocznicę stygmatyzacji św. Ojca Pio. Przez 50 lat nosił On na swoim ciele otwarte rany – symbol zjednoczenia z Chrystusem ukrzyżowanym.

Początkowo nie chciał on opowiadać nikomu o tym wydarzeniu, gdyż dla niego samego było ono wielką tajemnicą, przed którą stawał z lękiem i niepewnością. Dopiero po usilnych żądaniach kierownika duchowego, przesłał mu 22 października 1918 roku wzruszającą, a zarazem dokładną relację z tego, co się w nim dokonało

Było to rankiem 20-go poprzedniego miesiąca w chórze po odprawieniu Mszy świętej. Podczas gdy to wszystko się dokonywało ujrzałem przed sobą tajemniczą osobę, podobną do tej widzianej wieczorem 5-go sierpnia, ale różniącą się tym tylko, że miała ręce, nogi i bok ociekające krwią. Jej widok mnie przeraził; nie potrafię opisać ci, co odczuwałem w tym momencie.

Czułem, że umieram i pewnie umarłbym, gdyby nie Pan, który podtrzymał moje serce, które wyrywało mi się z piersi. Widzenie osoby odeszło, a ja zobaczyłem, że ręce, nogi i bok były przebite i ociekające krwią. Wyobraź sobie mękę, której doświadczyłem wtedy i wciąż doświadczam prawie każdego dnia. Rana serca nieustannie toczy krew, szczególnie od czwartku wieczorem aż do soboty. Ojcze mój, ja umieram z bólu przez mękę i następującego po niej zamieszania, którego doświadczam w głębi duszy.

Na temat teologicznego znaczenia stygmatów w życiu kapłana z Gargano, a szczególnie ich zniknięcia, wysunięto wiele przypuszczeń i teorii. Dla nas jednak najistotniejsze jest to, iż stygmaty św. Ojca Pio mają bezpośredni związek z Eucharystią. Mistyk z Gargano otrzymał je tuż po zakończeniu Najświętszej Ofiary – podczas dziękczynienia. Znaki te, upodabniając św. Ojca Pio do jego ukochanego Zbawiciela, są wymownym dowodem miłości, jaką ten kapucyński zakonnik żywił do Chrystusa Ukrzyżowanego, z którym jednoczył się mistycznie podczas sprawowania Najświętszej Ofiary.

Na zakończenie warto przypomnieć, że w obecnym roku przeżywamy Jubileusz 100-lecia od stygmatyzacji Świętego Ojca Pio oraz 50-lecia Jego przejścia do domu Ojca. Ten piękny Jubileusz obchodzony jest na całym świecie. Krakowska Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów jest głównym organizatorem wydarzeń w naszej Ojczyźnie skierowanych zarówno do czcicieli świętego Stygmatyka, jak i do ludzi pragnących poznać jego sylwetkę.

Szczególnym wyrazem tej troski o naszych bliskich zmarłych będzie akcja duszpasterska „Z Maryją i Ojcem Pio CZYŚCIMY CZYŚCIEC”, która rozpocznie się w najbliższą sobotę 22 września o godzinie 21.37, a zakończy się 23 września również o godzinie 21.37.

CZYSZCZENIE CZYŚĆCA rozpocznie się od nocnego czuwania w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, które za pośrednictwem transmisji na żywo umożliwi wszystkim wiernym w Polsce i na świecie dołączenie do wspólnej modlitwy, dokładnie w 50 rocznicę przejścia św. Ojca Pio do domu Ojca.

Św. Jan Paweł II w pierwszych dniach Stanu Wojennego jako znak solidarności z Polakami symbolicznie zapalił świecę w oknie apartamentu papieskiego, która była widoczna z placu św. Piotra.

Wszystkie te osoby, które dołączą modlitewnie do Czuwania w swoich domach, proszone są o zapalnie symbolicznej świecy w oknach domów, jako znak modlitewnej pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym.

Następnie przez cały dzień 23 września aż do godz.21.37 wierni uczestniczący w niedzielnej Mszy świętej po jej zakończeniu, będą zachęcani do odmówienia co najmniej jedną dziesiątkę Różańca w intencji swoich bliskich w czyśćcu cierpiących.

W stulecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, Bracia Mniejsi Kapucyni zachęcają również aby na spotkaniach rodzinnych, wszelkich grup duszpasterskich, wspólnot odmówić dowolne modlitwy w intencji osób w czyśćcu cierpiących. Szczególnie otoczenie modlitewną troską wymagane jest dla zmarłych z Sandarmochu, Wysp Sołowieckich, Workuty, Wołynia, Piaśnicy i innych zapomnianych obecnie miejsc.

W CZYSZCZENIU CZYŚĆCA swój aktywny udział zadeklarowało ponad 370 Grup Modlitwy Ojca Pio w Polsce, ponad 2000 oddziałów diecezjalnych Akcja Katolicka w Polsce, NSZZ Solidarność na czele z Panem Przewodniczącym Piotrem Dudą, Rycerze Kolumba w Polsce, reprezentująca ruchy pro-life Fundacja Małych Stópek, Różaniec Kibiców i Pielgrzymka Kibiców na czele z ks. Jarosławem Wąsowiczem SDB a także Dzieło Pomocy „Ad Gentes” wspierające na świecie ponad 2000 polskich misjonarzy – zakonników, sióstr zakonnych, księży diecezjalnych oraz misjonarzy świeckich

Więcej informacji na temat CZYSZCZENIA CZYŚCCA można znaleźć na znaleźć na stronie internetowej www.czyscimyczysciec.pl oraz na profilach w mediach społecznościowych.

Św. Ojciec Pio nie marnował swojego cierpienia wynikającego z otrzymania stygmatów. Każdego dnia chętnie ofiarował je za dusze w czyśćcu cierpiące.

Święty Stygmatyk jest dla wszystkich ludzi dobrej woli przykładem i ogromną inspiracją, w jaki sposób każdy z nas, przez wstawiennictwo Maryi, może ofiarować swoje cierpienie oraz krzyż i trudy dnia codziennego, wypraszać u dobrego Pana Boga miłosierdzie dla cierpiących dusz w czyśćcu.

Każdego dnia ratujmy dusze w czyśćcu cierpiące!

Źródło: Biuro Prasowe Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej / www.czyscimyczysciec.pl  

Za: episkopat.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda