Czym się różni ta książka od wcześniejszych książek o św. Janie Bosko? To pytanie pojawia się najczęściej, kiedy mówimy o najnowszej biografii Apostoła Młodzieży. W tym kluczu spójrzmy więc na książkę Giuseppe Ghibertiego Spotkać księdza Bosko.

Życiu księdzu Bosko towarzyszy wiele nieprawdopodobnych historii. Jakże często to właśnie one wychodzą na pierwszy plan i przedstawiają świętego niczym herosa. Ghiberti nie idzie tą drogą. Czytając jego biografię, poznajemy prawdziwego człowieka – z krwi i kości, chyba bardziej utrudzonego niż ciągle uśmiechniętego. Istotną zaletą książki jest szeroki kontekst historyczny, który pozwala lepiej zrozumieć ludzi oraz wydarzenia. Czasy wtedy były naprawdę trudne: okres po Napoleonie, koncepcje zjednoczenia Italii, burzliwe dzieje Państwa Kościelnego, zmieniający się system edukacji, rozwój przemysłu, walka o przetrwanie najbiedniejszych warstw społecznych. W tym wszystkim uczestniczyli ludzie, jedni mniej, drudzy bardziej aktywnie. Swoisty sposób na pogodzenie wielu napięć i trudności znalazł także ksiądz Bosko.

Cenną częścią książki są cztery szkice, ukazujące Apostoła Młodych jako kapłana, wychowawcę, pisarza i publicystę, świętego, które są przekrojowym ujęciem świętego w kluczu tematycznym.

Publikację zamyka List z Rzymu autorstwa św. Jana Bosko, bardzo ważny tekst, który pomaga poznać wrażliwość pedagogiczną jego autora, jak też i założenia systemu wychowawczego, który stosował w swoich dziełach.

W Spotkać księdza Bosko czytelnik otrzymuje niewątpliwie świeże spojrzenie na życie świętego. Dlatego po książkę powinni sięgnąć zarówno ci, którzy biografię księdza Bosko już znają, ci którzy znają jedynie pobieżnie, jak i ci, którym jest ona bardzo mało znana.

Autor książki jest księdzem diecezjalnym z Turynu, a książkę o ks. Bosko napisał dla jednego z niemieckich wydawnictw.

O książce napisali:

Spotkać księdza Bosko to książka zabawna, wzruszająca, historyczna i opisująca w sposób niebanalny życie świętego Jana Bosko. Jest bardzo dobrze zredagowana, czyta się ją lekko i szybko.” – Małgorzata Gajos, Gosc.pl

„Po lekturze tej książki czytelnik poza poszerzeniem swojej wiedzy poszerza też swoje serce, gdyż myślę, że wielu zafascynowanych postacią księdza Bosko również zacznie z nowym zapałem pełnić dzieła, które Pan podpowiada im w sercu.” – Blog daughterofholygod

Strona Wydawnictwa Salezjańskiego

Za: salezjanie.pl.