Home WiadomościZ kraju 100. rocznica urodzin Matki Reginy Woronieckiej

100. rocznica urodzin Matki Reginy Woronieckiej

Redakcja

Katedra bydgoska była miejscem obchodów 100. rocznicy urodzin Matki Reginy Woronieckiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Służebnic Prawdy Bożej Katechetek Rodzin.

Zakonnice pracują w Indiach na terenie różnych diecezji, a także w Niemczech, Włoszech i Polsce. W Bydgoszczy swoją posługę wykonują w rezydencji biskupa ordynariusza, a także w Domu św. Jana Pawła II dla księży emerytów.

Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Matki Reginy Woronieckiej była jednocześnie modlitewnym przygotowaniem do odpustu Matki Bożej Pięknej Miłości oraz dziękczynieniem za dzieła miłosierdzia Caritas. – Pokazujemy, że Kościół nie ma granic. Bez względu na miejsce, kolor skóry, potrafimy służyć w imię Chrystusa. Przytulamy się do Matki, prosząc o potrzebne łaski w pełnieniu codziennej misji na rzecz drugiego człowieka, zwłaszcza potrzebującego. Nie zapominamy o tych, którzy służą, ofiarują siebie i czas dla innych – powiedział dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.

Matka Regina Woroniecka urodziła się 12 września 1921 roku w Bydgoszczy. W 1943 roku wstąpiła do Zakonu Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, gdzie po ukończeniu formacji podjęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując tytuł magistra filologii romańskiej i archeologii.

W 1969 roku poprosiła o możliwość wyjazdu na misje. Została posłana do Grecji, gdzie pracowała do 1971 roku wśród ubogiej ludności Aten. Na krótki czas dojechała także do osady polskiej w Turcji, gdzie mimo grożącego niebezpieczeństwa, razem z polskim kapłanem podjęła „ukrytą” posługę duszpasterską. Następnie siostra zwróciła się z prośbą o wyjazd do Indii. Tam najpierw podjęła pracę wśród najuboższych w miejscowości Prakashpalayam. Podczas posługi wśród zaniedbanych rodzin chrześcijańskich postanowiła za swój priorytet (później charyzmat zgromadzenia) uczynić ewangelizację w rodzinach.

W 1977 roku Matka Regina zdecydowała się pozostać na stałe w Indiach i utworzyła w Mariapura, w diecezji Mysore, nowe zgromadzenie o charakterze narodowym. Zgromadzenie Satyaseva Catechist Sisters of the Families uzyskało aprobatę Kościoła. – W tym wielkim dla nas dniu, w którym obchodzimy stulecie urodzin czcigodnej Matki Reginy, moje serce bije z wdzięczności za niezłomną miłość i opatrzność naszego kochającego Ojca – powiedziała s. Elżbieta Nannam.

Za: www.diecezja.bydgoszcz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda