Home WiadomościZ kraju 12 czerwca modlitwy za wstawiennictwem Błogosławionego Michała Czartoryskiego

12 czerwca modlitwy za wstawiennictwem Błogosławionego Michała Czartoryskiego

Redakcja

Za wstawiennictwem zamordowanego przez hitlerowców Błogosławionego ojca Michała Czartoryskiego, dominikanina i kapelana Powstania Warszawskiego, modlić się będą wierni 12 czerwca w dominikańskich kościołach w Jarosławiu i na warszawskim Służewie.

Uroczystości poświęcone liturgicznemu wspomnieniu Błogosławionego odbędą się podczas mszy świętej o godz. 18. w dominikańskiej bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu, któremu patronuje pochodzący z tych stron Błogosławiony. Za swojego patrona mieszkańcy miasta modlili się także 11 czerwca w jarosławskiej kolegiacie Bożego Ciała.

Tego samego dnia i o tej samej porze ojca Czartoryskiego wspominać będą jego współbracia i wierni w warszawskim kościele Świętego Dominika. W wieczornej mszy świętej wezmą udział wszyscy zakonnicy służewskiego klasztoru, z którym był związany ojciec Czartoryski

„Będziemy się modlić przez jego wstawiennictwo za całą naszą wspólnotę klasztorną, a także o taką gorliwość i gotowość bycia dla innych, którą wyróżniał się nasz wyniesiony na ołtarze współbrat” – mówi proboszcz dominikańskiej parafii na Służewie, o. Witold Słabig.

Jan Franciszek Czartoryski urodził się 19 lutego 1897 roku w Pełkiniach koło Jarosławia w rodzinie jednego z najsłynniejszych polskich rodów książęcych. Po wstąpieniu do Zakonu Kaznodziejskiego przybrał imię Michał. Był mistrzem nowicjatu, czyli opiekunem rozpoczynających życie zakonne nowicjuszy, a także wychowawcą studentów.

Po wybuchu Powstania Warszawskiego został kapelanem walczącego na Powiślu Zgrupowania AK „Konrad”. Po otoczeniu 6 września 1944 roku przez Niemców powstańczego szpitala, mimo nalegań przyjaciół, nie skorzystał z możliwości bezpiecznego opuszczenia placówki wraz z cywilnym personelem, lecz pozostał z rannymi powstańcami. Tego samego dnia wraz z nimi został rozstrzelany przez hitlerowców.

13 czerwca 1999 roku papież Jana Paweł II ogłosił w Warszawie ojca Czartoryskiego – jako jedynego dominikanina – błogosławionym w gronie 108 Męczenników II Wojny Światowej. W 2004 roku, w 60. rocznicę męczeńskiej śmierci, Błogosławiony ojciec Michał Czartoryski został patronem rodzinnego Jarosławia.

sz/dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda