Home WiadomościZ kraju Pniewy: O Klarze, razem z Franciszkiem

Pniewy: O Klarze, razem z Franciszkiem

Redakcja

Ojciec Święty Benedykt XV w liście z okazji 800-lecia „nawrócenia” i konsekracji św. Klary z Asyżu w Niedzielę Palmową 2012 napisał: “Jak więc nie mówić o Klarze, razem z Franciszkiem, współczesnej młodzieży? Okres, który upłynął od czasów tej dwójki Świętych, nie umniejszył ich uroku. Wręcz przeciwnie, można ujrzeć jego aktualność w porównaniu ze złudzeniami i rozczarowaniami, które często niesie ze sobą współczesna sytuacja młodych.(…) Historia Klary, wraz z historią Franciszka, jest zaproszeniem do zastanowienia się nad sensem życia i do szukania w Bogu tajemnicy prawdziwej radości. Jest to namacalny dowód, że ten kto pełni wolę Pana i pokłada ufność w Nim, nie tylko niczego nie traci, ale znajduje prawdziwy skarb zdolny nadać sens wszystkiemu.”

Odpowiadając na wezwanie Ojca Świętego w Roku Jubileuszowym 800-lecia nawrócenia św. Klary i początku jej zakonu duchowe córki Roślinki św. Franciszka organizują rekolekcje dla dziewcząt o tematyce franciszkańsko-klariańskiej. Pierwsze rekolekcje tego typu we wspólnocie Klarysek od Wieczystej Adoracji w Pniewach odbyły się w 2007 r.

Czas spędzony przy klasztorze sióstr jest czasem spotkania z Jezusem uroczyście wystawionym w Najświętszym Sakramencie w kościele pw. Ducha Świętego, jest czasem spotkania z innymi dziewczętami (owocem tego są trwałe przyjaźnie), a także z siostrami.

Życie klarysek w klauzurze jest często postrzegane poprzez nierzeczywiste wyobrażenia i mity. Dziewczęta mają okazję poznać siostry i ich życie, dowiedzieć się o powołaniu i odpowiedzi na nie. Okazuje się, że za każdym razem są zdumione “normalnością” sióstr, ich radością i szczęściem.

Brat Mniejszy i siostra klaryska towarzyszą dziewczętom podczas tych dni, dlatego spotkanie z duchowością Franciszka i Klary ma pełniejszy charakter dzięki tym, którzy poszli śladami Chrystusa za wzorem Franciszka i Klary.

Od 14 lipca do 18. Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji zapraszają dziewczęta na Rekolekcje z Franciszkiem i Klarą, podczas których konferencje będzie głosił br. Sebastian Marcinkowski OFMCap.

Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji zakon, który powstał w 1854 r. we Francji. Charyzmatem sióstr jest nieustająca adoracja Najświętszego Sakramentu w duchu dziękczynienia. W Polsce jest 8 klasztorów zakonu, a na świecie razem 34. Do ciekawostek należy fakt, że Klaryska od Wieczystej Adoracji w USA, M. Angelica założyła największą katolicką stację telewizyjną i sieć medialną. Oprócz modlitwy przed Najświętszym Sakramentem siostry mają szukać sposobów szerzenia kultu Eucharystii wśród wiernych. Telewizja, prasa, Internet, Eucharystyczne Straże przy klasztorach, rekolekcje to obecnie formy, z których klaryski korzystają w zachęcaniu wiernych do adoracji Jezusa-Hostii.

Zwyczajne życie sióstr polega na modlitwie i pracy, a także chwilach odpoczynku. Charakterystyczną cechą sposobu życia klarysek jest tworzenie relacji siostrzanych i wspólnota obejmująca zarówno pracę, modlitwę, odpoczynek czy posiłki.

Wspólnota w Pniewch liczy 15 sióstr. W tym roku siostry obchodziły 25-lecie nieustającej adoracji w tym klasztorze i 40-lecie pobytu w Pniewach.

s.M.Weronika Ostrowska OCPA

Kontakt w sprawie rekolekcji:

s. M. Weronika ul. Kapłańska 3, 62-045 Pniewy tel.61 2910240, e-mail: [email protected]pl, www.pniewy.klaryski.org

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda