Home WiadomościZ kraju Kraków: Doktorat Honoris Causa dla Kardynała Tarcisio Bertone

Kraków: Doktorat Honoris Causa dla Kardynała Tarcisio Bertone

Redakcja

W piątek, 8 czerwca, w Krakowie Kardynał Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, otrzymał Doktorat Honoris Causa Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II.

Ceremonia wręczenia doktoratu miała miejsce w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kard. Tarcisio Bertone odebrał go z rąk Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ks. prof. Władysława Zuziaka. Jest to pierwszy doktorat honorowy przyznany przez tę uczelnię. Jego przyznanie bardzo dobrze uzasadnia uchwała Senatu Uniwersytetu z dnia 10 marca 2012 r., w której czytamy, że godność doktora honoris causa została nadana w szczególności za: za wieloaspektowe badania naukowe w zakresie prawa kanonicznego, a zwłaszcza kościelnego prawa publicznego; znaczący wkład w prezentację i popularyzację zasad nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego zarówno na terenie Italii, jak i na forum międzynarodowym oraz w Polsce; budowanie mostów jedności i współpracy pomiędzy Stolicą Apostolską a wieloma państwami świata, w tym za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Stolicy Apostolskiej z Polską.

Kardynał został uhonorowany również za intensywne oraz wytrwałe głoszenie i obronę godności każdego człowieka, ekumenizmu, pokoju między narodami i aktywny współudział w dziele papieży – błogosławionego Jana Pawła II i Benedykta XVI.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: kard. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk, prymas Polski, kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, kard. Franciszek Macharski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu Polski, bp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, a także przedstawiciele ministerstw, władz Krakowa i Małopolski oraz rektorzy uczelni. Wśród salezjanów z Inspektorii Krakowskiej PLS), ks. Dariusz Bartocha, Inspektor tejże.

Po wystąpieniu kard. Dziwisza – który podkreślił również życzliwą i skuteczną pomoc Sekretarza Stanu Watykanu w przekształcaniu Papieskiej Akademii Teologicznej (PAT) w Papieski Uniwersytet Jana Pawła II – ks. prof. Jan Dyduch, były Rektor PAT, wygłosił uroczystą “Laudację”, w której przedstawił biografię Kardynała Bertonego i jego dorobek naukowy. Mówca przybliżył działalność akademicką i dyplomatyczną Kard. Bertonego i podkreślił jego ścisłe kontakty z Polską, wspominając jego wizytę w 2007 roku, kiedy to stwierdził: “Zatrzymam się teraz, by spojrzeć na wasz naród naznaczony decydującym wpływem chrześcijaństwa oraz oddziaływaniem świętych mężczyzn i kobiet, którzy ukształtowali jego kulturę i rozwój” (prelekcja “Czynnik religijny a przyszłość Europy”, którą wygłosił podczas VII Międzynarodowej Konferencji z cyklu Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej – przyp. tłumacza).

Kardynał Tarcisio Bertone, dziękując za to zaszczytne wyróżnienie, wygłosił swoją “Lectio magistralis” pt. „Rola uniwersytetów katolickich w dziele nowej ewangelizacji”, w której powiedział na koniec: „Uniwersytety katolickie i nowa ewangelizacja stanowią części proroczej misji Kościoła. W swoim orędziu na Światowy Dzień Misyjny papież Jan Paweł II powiedział, że ‘Kościół, […] zdążając ku trzeciemu tysiącleciu, z nową siłą podejmuje swą misję ewangelizowania, czyli głoszenia […] Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem dla człowieka naszych i wszystkich czasów’. Podobnie uniwersytet katolicki musi być wierny swojej kościelnej tożsamości, kontynuując albo stając się na nowo uniwersytetem „zasadniczo misyjnym”.

ANS – Kraków

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda