Home WiadomościZ kraju Czas ascezy i pokuty – Quadragesima

Czas ascezy i pokuty – Quadragesima

Redakcja

Środą Popielcową Kościół katolicki rozpoczyna Quadragesimę – Świętą Czterdziestnicę – Wielki Post – czas ascezy i pokuty. W tym czasie wierni mają odnowić swoje życie duchowe, mając na uwadze swoje powołanie do świętości.Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, że ten okres jest „szczególnie odpowiedni dla ćwiczeń duchownych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi (dzieła charytatywne i misyjne)”.

Kodeks Prawa Kanonicznego zwraca dodatkowo uwagę na konieczność podejmowania w tym czasie aktów umartwienia siebie „przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik twierdzi, że to „szczególna okazja do rekolekcyjnego rachunku sumienia, do nawrócenia, spowiedzi i postanowienia poprawy, to czas głębszej modlitwy i kontemplacji Krzyża”.

Ojciec Święty Benedykt XVI wystosował specjalny list na ten okres liturgiczny. Pisze w nim, że „Wielki Post ponownie daje nam sposobność do refleksji nad tym, co stanowi centrum życia chrześcijańskiego – miłością. Jest to bowiem odpowiedni czas, abyśmy z pomocą Słowa Bożego i sakramentów odnowili naszą drogę wiary, zarówno osobistą, jak i wspólnotową”.

Zachęca, aby troszczyć się o siebie nawzajem, by nie okazywać dystansu, obojętności wobec losu braci, by tworzyć relacje nacechowane wzajemną troskliwością, zabieganiem o dobro drugiego i o jego pełne dobro. „Interesować się bratem znaczy otworzyć oczy na jego potrzeby” – przekonuje.

Papież zauważa, że dzisiaj na ogół podchodzi się z dużą wrażliwością do kwestii opieki i miłości w kontekście dobra fizycznego i materialnego innych, natomiast niemal całkowicie pomija się milczeniem duchową odpowiedzialność za braci. Dlatego zachęca, aby nie milczeć w obliczu zła i upominać błądzącego brata z myślą o jego zbawieniu wiecznym.

„Upomnienie chrześcijańskie nie jest jednak nigdy formułowane w duchu potępienia czy oskarżenia. Wypływa zawsze z miłości i miłosierdzia i rodzi się z prawdziwej troski o dobro brata” – tłumaczy Benedykt XVI.

I jeszcze przypomnienie. W Środę Popielcową i Wielki Piątek obowiązuje wiernych – oprócz wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych – również post ilościowy (trzy posiłki, w tym jeden do syta). Przez cały okres Wielkiego Postu i wszystkie piątki w ciągu roku należy powstrzymywać się od udziału w zabawach.

jms

Za: Redakcja.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda