Home WiadomościZ kraju Nagroda Świętego Kamila 2012

Nagroda Świętego Kamila 2012

Redakcja

Z okazji Światowego Dnia Chorego 10 lutego 2012 roku podczas uroczystej Gali w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie, wręczone zostały Nagrody Imienia Św. Kamila za szczególną opiekę i troskę nad osobami starszymi.

W tym roku gośćmi honorowymi Gali byli Prymas Polski ks. Arcbp Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski ks. Arcbp Celestino Migliore i prof. Jerzy Buzek.

Nagrody przyznano w następujących kategoriach:

1. Instytucje, stowarzyszenia i organizacje będące wzorem opieki nad chorymi i ich rodzinami:

Nagroda Główna – Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera – za wieloletnią, wszechstronną i niestrudzoną działalność społeczną dla dobra chorych na Alzheimera, ich bliskich oraz znaczący wkład w rozwój ruchu alzheimerowskiego w Polsce.
Wyróżnienie – Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku – za pomoc w odkrywaniu przez seniorów piękna jesieni życia i nowych pasji po zakończeniu kariery zawodowej oraz skuteczną aktywizację osób starszych.
Wyróżnienie – Stowarzyszenie “mali bracia Ubogich” – za godną naśladowania postawę wolontariuszy, przywracanie wiary w ludzką empatię i codzienne “uchylanie nieba” polskim seniorom.

2. Pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję dla dobra chorych i cierpiących:

Nagroda Główna – prof. dr hab. med. Grzegorz Opala (Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach) – za całokształt dorobku naukowego, codzienną służbę chorym oraz wybitne zaangażowanie w tworzenie najwyższych standardów opieki nad osobami starszymi.
Wyróżnienie – Marianna Danielewska – (pielęgniarka z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej “Fidos” w Białymstoku) – za urzeczywistnianie szczytnych idei pielęgniarstwa poprzez codzienną pracę dla dobra osób starszych oraz wzorową postawę pielęgniarki.
Wyróżnienie – Irena Krucz (Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Karczewie) – za szczególną wrażliwość na problemy i potrzeby osób starszych oraz gotowość do niesienia bezinteresownej pomocy wszystkim potrzebującym opieki.

3. Środki publicznego przekazu promujące edukację zdrowotną i społeczną:

Nagroda Główna – Beata Jaworowska oraz Ewa Zientarska (Gazeta Wyborcza) – w uznaniu roli projektu “Lata lecą”, podjętej próbie przełamania izolacji seniorów oraz ukazaniu potrzeb i problemów osób starszych.
Wyróżnienie – Artur Wolski (PR 1) – za niezliczoną ilość rzetelnych audycji o zdrowiu Polaków oraz osobiste wieloletnie zaangażowanie w upowszechnianie na antenie Polskiego Radia edukacji zdrowotnej.
Wyróżnienie – Marek Nowicki (TVN) – za profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego, redakcję telewizyjnych programów o zdrowiu oraz osobisty wkład w kształtowaniu prozdrowotnych zachowań Polaków.

4. Nagroda Specjalna:

prof. dr hab. med. Andrzej Szczeklik (Ordynator Oddziału Klinicznego Kliniki Alergii i Immunologii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) – w dowód uznania za całokształt pracy naukowej, nieskazitelną postawę lekarza humanisty oraz skuteczne odkrywanie duszy w medycynie,
prof. dr hab. med. Anna Tylki – Szymańska (Oddział Chorób Metabolicznych Instytutu “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”) – za całokształt dorobku naukowego, doniosły wkład w propagowanie wiedzy o chorobach rzadkich oraz niespotykaną wrażliwość i miłość do małego pacjenta,
Krystyna Wechmann (Prezes Federacji Stowarzyszeń “Amazonki” w Poznaniu) – w dowód uznania za osobiste niestrudzone przywracanie uśmiechu na twarzach kobiet chorujących na raka piersi oraz wiary i radości życia tym wszystkim, którym pomógł ruch Amazonek w Polsce,
Maja Komorowska (aktorka teatralna i filmowa) – w dowód wdzięczności za ukazanie własnym przykładem, że bezinteresowna pomoc najsłabszym to najpiękniejsza ze sztuk pięknych.

Światowy Dzień Chorego jest szczególną okolicznością do integracji środowiska organizacji, stowarzyszeń i fundacji działających dla dobra pacjentów. Z tej okazji w dniach 10 – 11 lutego w Warszawie odbywa się VI Forum Liderów Organizacji Pacjentów organizowane przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Pierwszego dnia z uczestnikami konferencji spotkali się między innymi Minister Zdrowia – Bartosz Arłukowicz oraz Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia – Jacek Paszkiewicz. Spotkanie miało charakter merytorycznej debaty, podczas której liderzy organizacji pacjentów mogli zwrócić osobom odpowiedzialnym za kształtowanie polityki zdrowotnej państwa uwagę na największe problemy, z jakimi spotykają się w swej codziennej działalności. Wśród wykładów zaplanowanych dla uczestników dwudniowej konferencji znalazły się m.in.: wystąpienie prof. Cezarego Włodarczyka z Uniwersytetu Łódzkiego pt.: “Starzenie się, starość”, prof. Grzegorza Opali ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pt.: “Choroby mózgu w wieku podeszłym”, Teresy Petragolini – Dyrektora Active Citizenship Network pt.: “Prawa pacjenta w UE w świetle badań przeprowadzonych przez ACN w 2010 roku”.

Za: www.kamilianie.eu.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda