Home WiadomościZ kraju Pożegnania: ks. Fabian Zygfryd Zawacki SAC

Pożegnania: ks. Fabian Zygfryd Zawacki SAC

Redakcja

W godzinach porannych w dniu 30 marca 2012 roku, osiągnąwszy wiek 85 lat, odszedł do chwały Pana pallotyn śp. ks. Fabian Zygfryd Zawacki SAC (*1927 +2012).

Za dar Jego pallotyńskiego powołania oraz kapłaństwa oddanego służbie Bogu i ludziom w Polsce oraz Kolumbii, pragniemy złożyć duchowe zadośćuczynienie, upraszając dlań jednocześnie łaskę życia wiecznego, podczas wspólnotowej modlitwy oraz Mszy św. pogrzebowej, której będzie przewodniczył JE ks. abp Henryk Hoser SAC. we wtorek Wielkiego Tygodnia, 3 kwietnia o godzinie 10.30 w kaplicy pw. Królowej Apostołów Domu Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie (ul. Leśna 15-17).

Złożenie ciała do grobu w kwaterze pallotyńskiej cmentarza parafialnego w Konstancinie.

Niech Bóg, obdarzając Go życiem wiecznym, wynagrodzi mu całe dobro czynione dla Jego chwały oraz wszelkie trudy wędrówki drogami życia doczesnego!


Śp. ks. Fabian Zygfryd Zawacki SAC (*1927 +2012) urodził się 20 stycznia 1927 r. w Suminie (powiat brodnicki, woj. kujawsko-pomorskie). Syn Zygfryda i Gertrudy z d. Szymerowska, został przedstawiony przez rodziców do chrztu św. 30 stycznia 1927 r. w kościele parafialnym w miejscowości Lipinki (niegdyś diecezja chełmińska). Sakramentu bierzmowania udzielił mu ks. bp Karol Maria Splett, administrator apostolski diec. chełmińskiej, w dniu 30 sierpnia 1942 r. w Nowym Mieście.

Po ukończeniu niższego Seminarium Zagranicznego w Poznaniu i pomyślnym zaliczeniu egzaminu końcowego w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Inowrocławiu (26 czerwca 1947 r.), w sierpniu 1947 r., ks. Fabian rozpoczął nowicjat w Ząbkowicach Śl. Strój Stowarzyszenia przyjął 8 września 1947 r. z rąk ks. prowincjała Stanisława Czapli. Dwa lata później, 15 sierpnia 1949 r., złożył pierwszą konsekrację, przyjętą również przez ks. Czaplę. Słowa konsekracji wiecznej, którą przyjął ks. Ignacy Cieślak SAC, ks. Fabian wypowiedział natomiast w Zakopanem-Kościelisku w dniu 15 sierpnia 1925 r.

Studia z filozofii (1948-1950) i teologii (1950-1954) odbył w całości w pallotyńskim Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Na etapie formacji seminaryjnej przyjął najpierw w 1951 r. tonsurę, a następnie w 1953 r. wszystkie pozostałe święcenia: subdiakonat – 12 kwietnia, diakonat – 30 maja (Warszawa, ks. bp Wacław Majewski) i prezbiterat – 19 czerwca (Ołtarzew, ks. bp Zygmunt Choromański).

Dopiero rok po święceniach kapłańskich, w czerwcu 1954 r., ks. Fabian Zawacki otrzymał skierowanie do pracy duszpasterskiej na pierwszej placówce w Częstochowie. Po 10. latach, w 1964 r., został skierowany do Szczecinka w charakterze kapelana Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek. We wrześniu 1966 r., został przeniesiony do Wspólnoty w Szczecinie, podejmując obowiązki duszpasterza.

Od 12 czerwca 1974 r. do 1 października 1995 r., ks. Fabian Zawacki pełnił ofiarnie posługę proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Szymonce (aktualnie diec. ełcka, poprzednio warmińska).

W latach 1995-2003, był mianowany duszpasterzem w Otwocku, Chylicach i w Domu Zarządu Prowincjalnego w Warszawie. Dzięki znajomości języków, a zwłaszcza jęz. niemieckiego, ks. Fabian wyjeżdżał często zagranicę, by pełnić różnorakie posługi duszpasterskie. Przez pewien czas przebywał jako duszpasterz w Niemczech w miejscowości Herford, a w 2003 wyjechał do Austrii, jako kapelan domu prowadzonego przez Braci Bonifratrów w Kritzendorf.

W 2005 r., w 78 roku życia, ks. Fabian wyraził głębokie pragnienie zmierzenia się z trudami pracy o charakterze misyjnym i uzyskał zgodę na wyjazd do Kolumbii, gdzie podejmował posługę duszpasterską w parafii pw. Nuestra Senora de Las Angustias w Bogocie oraz był spowiednikiem kandydatów do Stowarzyszenia. Następnie w Medellin pełnił obowiązki ojca duchowego dla alumnów oraz członków Delegatury św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

W 2010 r., po powrocie do Polski, ze względu na pogarszający się stan zdrowia został skierowany do Wspólnoty w Konstancinie-Jeziornie w charakterze duszpasterza-emeryta. Dopóki choroba nie nasiliła się, pozostawał czynnym i oddanym spowiednikiem grup rekolekcyjnych przybywających do konstancińskiego Domu Centrum Animacji Misyjnej.

Nasz Współbrat, ks. Fabian Zawacki odszedł do Pana w godzinach porannych w dniu 30 marca 2012 r., przeżywszy 85 lat, z czego 63 lata życia konsekrowanego w Stowarzyszeniu i 59 w kapłaństwie.

Za: www.pallotyni.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda