Home WiadomościZe Świata Kościół dla kapucyńskiego kolegium

Kościół dla kapucyńskiego kolegium

Redakcja

Międzynarodowe Kolegium Kapucyńskie im. Świętego Wawrzyńca z Brindisi w Rzymie po prawie pół wieku doczekało się kościoła. Projekt kolegium, wybudowanego w latach sześćdziesiątych, przewidywał wielką świątynię, która miała służyć jako kościół parafialny dla pobliskich osiedli.

Z różnych powodów projekt ten nie doczekał się realizacji, osiedli nie zbudowano, a wizjonerski budynek służył jako magazyn i sala gimnastyczna.

Kilka lat temu, gdy zaczął przeciekać dach i na elementach konstrukcji pojawiły się znaki upływu czasu, podjęto decyzję o remoncie oraz o dostosowaniu wnętrza zgodnie z pierwotnym zamierzeniem. Projekt został przygotowany przez zespół architektów Paolo Marcianiego we współpracy z Centro Aletti, które pod kierunkiem o. Marko Rupnika TJ przygotuje także mozaiki. Przestrzeń liturgiczna, wydzielona na wzór Porcjunkuli wewnątrz wielkiej świątyni, może pomieścić 250 osób. Do tego dochodzi kaplica Najświętszego Sakramentu, kaplice do modlitwy osobistej, konfesjonał, zakrystie i dwie sale konferencyjne. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki hojnej pomocy prowincji włoskich oraz innych dobrodziejów.

25 marca 2012 roku, po dwóch latach prac, bp John Corriveau dokonał poświęcenia ołtarza i kościoła pw. św. Wawrzyńca z Brindisi. Wspólnota kolegium w uroczystej procesji wkroczyła w progi nowej świątyni, która odtąd będzie służyła celebracji codziennej liturgii.

– Coraz bardziej zglobalizowane społeczeństwo zbliża nas, ale nie czyni braćmi. Rozum sam potrafi pojąć, że ludzie są równi i dać podstawę ich obywatelskiemu współżyciu, ale nie potrafi zaprowadzić braterstwa – bp Corriveau, cytując papieża Benedykta XVI, odniósł się do sytuacji kolegium, które „jest z pewnością wspólnotą najbardziej kosmopolityczną w całym zakonie, gdzie są bracia z wszystkich kontynentów; może dwóch lub trzech z tej samej prowincji, a nawet jeśli z tej samej, to dochodzą podziały historyczne, etniczne i rasowe”.

Były Minister Generalny zakonu zakończył swoją homilię: – Jesteśmy nie tylko wezwani, by być sobie bliscy, ale by być braćmi! Za każdym razem, gdy gromadzimy się w tym pięknym, świętym miejscu, pamiętajmy o słowach: „Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was?”. Niech ten Duch Boży nas przemieni w to, czym rzeczywiście jesteśmy.

Oprócz braci z kolegium, Instytutu Historycznego i Kurii Generalnej, w celebracji uczestniczyli licznie ministrowie prowincjalni z Włoch i wielu innych gości.

Obejrzyj całą galerię zdjęć

Za: Kuria Generalna Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda