Home WiadomościZ kraju Harmęże: „Cóż to jest prawda?”

Harmęże: „Cóż to jest prawda?”

Redakcja

W Harmężach k. Oświęcimia między 23 a 25 marca 2012r. odbyły się XI Dni Kolbiańskie. W 70. rocznicę męczeńskiej śmierci w niemieckim obozie zagłady św. Edyty Stain, która była zakonnicą i filozofem, tematem spotkania stało się zagadnienie prawdy.

„Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział” – napisała kiedyś św. Edyta Stein.  Jej słowa stały się motywem przewodnim dla uczestników Dni Kolbiańskich i przez trzy dni pochylali się nad rozmaitym znaczeniem prawdy, jej interpretacją i definicją.

Specjalny wykład na temat prawdy w kontekście nauki i wiary wygłosił o. Zbigniew Kijas OFMConv z Watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Franciszkanin mówił, że wiara i nauka wzajemnie sobie pomagają i uzupełniają się w procesie poznawania prawdy. Podkreślił, że prawdziwa nauka nie jest tożsama z prawdą, ale zbliża człowieka do jej poznania. Podobnie wiara – zachęca do poszukiwań i dialogu na drodze dochodzenia do prawdy.

Organizatorzy przygotowali także panel dyskusyjny dotyczący prawdy w mediach. Spotkanie poprowadził o. Jan Maria Szewek, a uczestnicy mogli zadawać pytania dziennikarzom polskich stacji informacyjnych. Ci, nie tylko mówili tym, czym jest prawda w mediach, ale dawali także świadectwo osobistego spotkania z prawdą.

– Moje życie rodzinne nauczyło mnie postępować w taki sposób żeby nie krzywdzić drugiego człowieka i dopiero wtedy wiem, że ja jestem prawdziwa i to, co robię jest dla mnie prawdą – mówi Marta Gordziewicz z TVN 24.

Oprócz wykładów nie zabrakło czasu na dzielenie się wzajemnymi spostrzeżeniami i refleksjami podczas pracy w małych grupkach. Uczestnicy mogli tez obejrzeć monogram „Edyta Stain – moje życie”, odegrany przez Jadwigę Skupnik, wrocławską aktorkę teatralną i filmową.

Członkowie Rycerstwa Niepokalanej cenią sobie tego rodzaju sesje naukowe. To trochę rekolekcje a jednocześnie okazja, żeby spotkać się z ludźmi. Każdy potrzebuje takiego czasu.

– To nie jest kwestia wykształcenia, zawodu, pracy na uniwersytecie, pytanie „Po co ja żyję?” stawia sobie każdy i odpowiedź w Bogu też może znaleźć każdy. W końcu na szczęście żyjemy w kraju jeszcze chrześcijańskim – twierdzi jedna z prelegentek, wykładowca na UJ i UPJP II, dr. Danuta Piekarz.

– Jako chrześcijanin chcę iść zgodnie z tym co powiedział Jezus, a to On jest drogą, prawdą i życiem, więc to jest bardzo ważna rzecz. Trudną ją znaleźć, potrzeba dużo wysiłku, ale warto – dopowiada Kamila Rozenek, studentka, uczestniczka Dni Kolbiańskich.

ed / źródło: www.zakonfranciszkanów.pl

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda