Home WiadomościZ kraju Skarżysko-Kamienna: Dzień bł. Jerzego Matulewicza

Skarżysko-Kamienna: Dzień bł. Jerzego Matulewicza

Redakcja

Piąta niedziela Wielkiego Postu we franciszkańskiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Skarżysku-Kamiennej była naznaczona duchową obecnością wielkiego miłośnika Chrystusa i Kościoła – bł. Jerzego Matulewicza.

Siostry Służebnice Jezusa w Eucharystii (eucharystki), posługujące w tej parafii, postanowiły uczcić swojego Założyciela.  Szczególną okazją do tego stał się ogłoszony przez generała marianów oraz episkopat Kościoła na Litwie Rok bł. Jerzego Matulewicza. Do obchodów tego jubileuszowego roku – w którym mija 85. rocznica narodzin dla nieba oraz 25. rocznica beatyfikacji abp. Jerzego Matulewicza – włączyły się czynnie siostry z założonych przez bł. Jerzego zgromadzeń zakonnych.

Okolicznościowe kazania podczas wszystkich mszy świętych głosił ks. Krzysztof Trojan MIC, wicepostulator procesu kanonizacyjnego bł. Jerzego. Przedstawił on bł. Jerzego jako człowieka głęboko kochającego Kościół. „Ojciec Jerzy kochał Chrystusa i Jego Kościół. Kochał Kościół nawet wtedy, gdy widział w nim braki. Można powiedzieć, że wtedy kochał Kościół jeszcze bardziej i jeszcze bardziej starał się zaradzać jego brakom. Świadczy o tym całe jego życie. Nie gorszył się łatwo. Nie krytykował. Tylko kochał. I wszystko co czynił, czynił z miłości. Z miłości obumierał dla Chrystusa i Kościoła, ale jego obumieranie – na wzór Chrystusa – przynosiło i do dziś przynosi plon obfity” – mówił kaznodzieja, nawiązując do niedzielnej Ewangelii.

Podczas tego szczególnego dnia poświęconego bł. Jerzemu obecne były w Skarżysku-Kamiennej nie tylko siostry eucharystki posługujące w parafii, ale także siostry z domu generalnego w Pruszkowie wraz ze swoją przełożoną generalną s. Małgorzata Wawryk SJE. Siostry przygotowały okolicznościową wystawę, uświetniały liturgie mszalne czytaniem, śpiewem i komentarzami, a po każdej mszy świętej rozprowadzały publikacje poświęcone bł. Jerzemu. Na zakończenie dnia poświęconego bł. Jerzemu odbyła się inscenizacja w wykonaniu uczniów gimnazjum ze Skarżyska Kościelnego, którzy pod kierunkiem swojej katechetki s. Anny Czajki SJE przedstawili dialogi, jakie miały miejsce pomiędzy bł. Ojcem Jerzym, a jego duchowymi córkami – siostrami eucharystkami.

xkt
fot. Krzysztof Trojan MIC

Za: www.marianie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda