Home WiadomościZ kraju 15-lecie Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego

15-lecie Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego

Redakcja

Obchody 15-lecia działalności Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego (SWM) “Młodzi Światu” odbędą się 12 sierpnia w Krakowie w ramach Dnia Wdzięczności. Z tej okazji odbędzie się Globalny Piknik Rodzinny w Parku Edukacji Globalnej. Zaplanowano m.in. warsztaty i gry, podczas których dzieci i dorośli będą mogli produkować kakao i wcielić się w rolę osób pracujących na misjach.

“Wdzięczność – słowo klucz do obchodów 15-lecia naszej działalności. Wszystko, czego udało się nam dokonać w ciągu tych minionych lat, to owoc wspólnej pracy tysięcy wspaniałych ludzi – misjonarzy, wolontariuszy, darczyńców, przyjaciół misji” – podkreślają organizatorzy. “Mamy świadomość, że bez błogosławieństwa Bożego, modlitwy i wsparcia duchowego nie doszłoby do skutku żadne podejmowane przez nas dzieło misyjne” – dodają. “Spotkamy się, by podsumować 15 lat naszych dokonań, by podziękować Bogu i każdemu z Was, a w końcu, by przeżywać wielką radość z faktu, że niezmiennie jesteśmy i działamy razem” – zaznaczają organizatorzy.

W ramach uroczystości o godz. 11.00 odbędzie się Msza św., a po niej prezentacja 15 lat działalności SWM.

Po oficjalnej części obchodów Dnia Wdzięczności organizatorzy zapraszają do Wiosek Świata – Parku Edukacji Globalnej na Globalny Piknik Rodzinny. Jest to propozycja dla wszystkich – młodszych i starszych, dzieci, młodzieży, rodziców, babć i dziadków. Wolontariusze podczas warsztatów i gier w Wioskach Świata będą dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami i stwarzać jak najlepsze możliwości poznawcze i edukacyjne dla wszystkich, którzy odwiedzą Park Edukacji Globalnej. Z tej okazji przygotowano specjalną ofertę warsztatów dla rodzin, a w Parku obok słonia pojawią się kolejne interaktywne zwierzęta, m. in. lama i wielbłąd, a także innowacyjne wielkoformatowe gry do nauki i zabawy.

“W programie imprezy warsztaty i gry, podczas których udamy się w międzykulturową podróż dookoła świata, będziemy produkować kakao i wcielimy się w rolę streetworkerów pracujących na misjach. Każdy znajdzie coś dla siebie – dla śmiałków nauka strzelania z łuku, melomani będą mogli nauczyć się grać na bębnach, a spragnieni wiedzy wezmą udział w lekcjach wybranego języka afrykańskiego. Nie zabraknie piknikowych przysmaków ani zabawy przy egzotycznych rytmach i znakomitych zespołach” – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Celem Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego jest niesienie pomocy najuboższym z krajów misyjnych. Od 1999 r. ponad 220 wolontariuszy wzięło udział w realizacji ponad 120 projektów zagranicznych. Dotychczasową działalnością SWM objął 16 państw na 4 kontynentach. Oddziały SWM są również w Poznaniu, Wrocławiu i Świętochłowicach. Działalność ośrodka w kraju obejmuje głównie edukację dzieci i młodzieży, kształtowanie aktywnych postaw społecznych oraz szerzenie idei wolontariatu. Podejmuje wiele różnych przedsięwzięć m.in. akcję Orawa Dzieciom Afryki, realizuje różne projekty: Adopcja miłości, pomoc obcokrajowcom, wystawy informujące o krajach Południa i wydarzenia kulturalne.

Prezesem SWM jest ks. Adam Parszywka, który cztery lata spędził w Amazonii, w mieście Manaus, gdzie pracował z dziećmi ulicy. Potem wrócił do Polski, aby kontynuować studia misjologiczne. Z jego inicjatywy powstał Park Edukacji Rozwojowej w Krakowie o powierzchni ponad 2 ha. Miejsce to zostało przygotowywane z myślą o dzieciach i młodzieży, którzy na jego terenie będą korzystać m. in. z warsztatów edukacyjnych na temat misji, prowadzonych przez wyszkolonych wolontariuszy. W parku znajdują się m. in. mapa świata, zrekonstruowane wioski afrykańskie wraz z autentycznym przedmiotami codziennego użytku. Celem tego przedsięwzięcia jest przekazywanie wiedzy i podnoszenie świadomości na temat różnorodności kulturowej i problemów globalnych. Ideą stworzenia Parku było przybliżenie odwiedzającym realiów misyjnych, w których żyją i pracują misjonarze oraz wolontariusze oraz uświadomienie, czym jest i na czym polega działalność misyjna.

KAI/psd

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda