Home WiadomościZ kraju Praga: badania relikwii XVII-wiecznych męczenników

Praga: badania relikwii XVII-wiecznych męczenników

Redakcja

Arcybiskup czeskiej stolicy kard. Dominik Duka OP ustanowił 31 lipca komisję ekspertów celem zbadania relikwii 14 franciszkanów, którzy ponieśli tam śmierć męczeńską w 1611 r. W skład komisji wchodzą przedstawiciele diecezji, a także praskich muzeów. Prowadzą zarówno badania antropologiczne szczątków męczenników, jak też archeologiczne ich grobu w praskim kościele Matki Bożej Śnieżnej.

O. Bedrzich Bachstein i 13 innych braci mniejszych różnych narodowości – prócz czeskiej także włoskiej, niemieckiej, holenderskiej i hiszpańskiej – przybyło do Pragi w 1604 r., by odbudować klasztor Matki Bożej Śnieżnej. Został on zniszczony w walkach religijnych, ciągnących się w Czechach od czasów husytyzmu, a później reformacji. Franciszkanie pragnęli służyć miejscowej ludności. Także ci, którzy pochodzili z innych krajów, nauczyli się języka czeskiego. Jednak po splądrowaniu Pragi przez cudzoziemskie wojska zaciężne arcyksięcia Leopolda Habsburga, biskupa Pasawy, mieszczanie pod fałszywym zarzutem kolaboracji z napastnikami okrutnie zamordowali zakonników w 1611 r. 10 maja Papież zatwierdził dekret Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o ich męczeństwie. Beatyfikację planuje się w Pradze 13 października.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda