Home WiadomościZ kraju Marianie: Zmarł ks. Tadeusz Wyszomierski MIC

Marianie: Zmarł ks. Tadeusz Wyszomierski MIC

Redakcja

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 31 lipca br. w godzinach popołudniowych zginął w wypadku drogowym śp. ks. Tadeusz Antoni Wyszomierski, marianin, członek domu zakonnego w Górze Kalwarii na Mariankach. Ks. Tadeusz zmarł w wieku lat 62, życia zakonnego 40, kapłaństwa 37. O terminie uroczystości pogrzebowych powiadomimy w późniejszym czasie.

Curriculum vitae

Ks. Tadeusz Antoni Wyszomierski, syn Stanisława i Jadwigi z d. Oleszczuk, urodził się 11 lutego 1950 r. w Sokołowie Podlaskim. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Sokołowie Podlaskim w 1969 r. zgłosił się do naszego Zgromadzenia. Jako kandydat do klerykatu został skierowany do Mariańskiego Domu Studiów w Lublinie. Po ukończeniu dwuletniego kursu filozofii w WSD w Lublinie, w roku 1971-1972 odbył nowicjat w Skórcu, gdzie 15 sierpnia 1972 r. złożył pierwszą profesję. W kolejnych latach ukończył studia teologiczne w Lublinie, w międzyczasie składając śluby wieczyste w Górze Kalwarii na Mariankach (15 sierpnia 1975 r.). Święcenia kapłańskie otrzymał 5 czerwca 1976 r. w katedrze lubelskiej z rąk bp. Bolesława Pylaka.

Pierwszą placówką duszpasterską ks. Tadeusza był Skórzec, gdzie pełnił obowiązki katechety i współpracownika w duszpasterstwie. Przeniesiony do Grudziądza w roku 1978-1979 pełnił podobne obowiązki jak w Skórcu. W latach 1979-1982 był posługiwał w Prowincjalnym Duszpasterstwie Powołań z siedzibą w Warszawie na Pradze. W roku 1982 został przeniesiony do Lichenia w charakterze wikariusza parafii.

Gdy zaistniała możliwość otwarcia placówki misyjnej w Rwandzie, ks. Tadeusz został włączony do trzyosobowego zespołu założycielskiego. Zwolniony z obowiązków wikariusza, posłany został do Brukseli na roczną naukę języka francuskiego; w sierpniu 1984 przybył do Rwandy, gdzie odbył kurs języka kinyaruanda, a następnie staż pastoralny w parafiach misyjnych. W roku 1985 została założona rezydencja w Mwange, bezpośrednio zależna od przełożonego Polskiej Prowincji, w której ks. Tadeusz pełnił obowiązki ekonoma rezydencji, gdy zaś w 1987 w miejsce rezydencji został otwarty dom zakonny, został II radnym tego domu.

W roku 1989, ze względu na stan zdrowia, przełożony prowincji odwołał ks. Tadeusza z misji i przeniósł do domu zakonnego w Głuchołazach. W latach 1990-1993 był przełożonym i ekonomem domu zakonnego w Górze Kalwarii. Po zakończeniu kadencji przełożeńskiej został skierowany do pracy w angielskiej Prowincji Matki Bożej Miłosierdzia. W latach 1993-1999, oprócz pogłębiania znajomości języka angielskiego, pracował w Londynie w charakterze prowincjalnego duszpasterza powołań i współpracownika w duszpasterstwie w mariańskiej parafii na Ealingu. W latach 1996-1997 był rektorem  rezydencji na Courtfield Gardens; w roku 1998 pomagał duszpastersko w angielskiej parafii w Bath. W latach 1999-2002 był radnym prowincjalnym  oraz przełożonym i ekonomem domu w Fawley Court. W roku 2002 został przeniesiony do domu zakonnego na Ealingu. W latach 1994-2010 pełnił obowiązki promotora mariańskich misji w Wielkiej Brytanii.

W roku 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii.

W roku 2010 został przeniesiony do Polski i skierowany do domu zakonnego w Górze Kalwarii na Mariankach w charakterze współpracownika w duszpasterstwie.

Dnia 31 lipca 2012 r., jadąc samochodem, zginął w wypadku drogowym koło Jadowa w okolicach Łochowa. Requiescat in pace!

xas/xkt 

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda