Home WiadomościZ kraju 150-lecie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia

150-lecie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia

Redakcja

Otwarcie muzeum, wmurowanie tablicy pamiątkowej oraz album fotograficzny – to tylko niektóre z wydarzeń uświetniających 150-lecie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Uroczystościom otwarcia Roku Jubileuszowego przewodniczył w Warszawie kard. Kazimierz Nycz. Jubileusz będzie obchodzony przez cały rok i obejmie trzy kontynenty: 20 klasztorów w Polsce i 12 poza granicami kraju.

W homilii wygłoszonej w kościele Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny kard. Nycz podkreślił, że założycielka Zgromadzenia Ewa z książąt Sułkowskich hrabina Potocka w sposób szczególny pochyliła nad błogosławieństwem miłosiernych z Jezusowego Kazania na Górze. Choć pochodziła z arystokratycznego rodu, to swoje życie poświęciła moralnie upadłym kobietom, aby je prowadzić do Boga. W tym Zgromadzeniu Bóg wybrał Siostrę Faustynę Kowalską i powierzył dar orędzia Miłosierdzia, który Jan Paweł II przekazał Kościołowi na trzecie tysiąclecie. „Dzisiaj Kościół w Polsce – mówił metropolita warszawski – jest rozpoznawany w świecie właśnie ze względu na ten charyzmat miłosierdzia”.

Po homilii kard. Nycz poświęcił tablicę wmurowaną w ścianę świątyni, która upamiętnia fundatorkę kościoła i założycielkę Zgromadzenia oraz jego duchową współzałożycielkę św. Siostrę Faustynę.

W uroczystości wzięło udział kilkudziesięciu kapłanów, przełożone generalne i prowincjale zgromadzeń żeńskich, siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Laval we Francji, skąd polskie Zgromadzenie wzięło wzory dla życia zakonnego i prowadzenia dzieła apostolskiego, siostry z wielu wspólnot Zgromadzenia wraz z przełożoną generalną m. Petrą Kowalczyk, apostołowie Bożego Miłosierdzia, przyjaciele, fundatorzy i osoby powierzone apostolskiej pieczy Zgromadzenia.

Po południu nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore w podziemiach domu generalnego dokonał otwarcia muzeum poświęconego założycielkom Zgromadzenia oraz jego duchowości i apostolskiej działalności na przestrzeni 150 lat. Z tej okazji wydano album ze zdjęciami Adama Bujaka zatytułowany „Boskie i ludzkie Miłosierdzie”. Natomiast na stronie internetowej faustyna.pl umieszczono gigapikselową prezentację najsłynniejszego obrazu Jezusa Miłosiernego z kaplicy klasztornej w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

s. E. Siepak ZMBM, Warszawa

Za: Radio Watykańskie


Poniżej publikujemy również relację p. Anny Dziemskiej:

III. dzień uroczystości Jubileuszowych 150. rocznicy powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce

W uroczystość Wszystkich Świętych na warszawskich Powązkach w  godzinie Miłosierdzia o godz. 15.00 zakonnice ze  Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zgromadziły się przy grobowcu założycielki swego Zgromadzenia, matki Teresy Ewy z książąt Sułkowskich hrabiny Potockiej, spoczywającej w tej kwaterze razem z ok. 90-ma innymi siostrami zakonnymi.

Siostry wraz z  przełożoną generalną m. Petrą Kowalczyk, przełożonymi polskich i zagranicznych klasztorów modliły się w ciszy, następnie wspólnotowo koronką do Bożego Miłosierdzia.  Do modlitwy przyłączyli się  liczni przechodnie, nawiedzający  groby swoich bliskich.

Po zadumie i modlitwie przy grobie m. Teresy Potockiej siostry udały się na drugą kwaterę gdzie spoczywają ich współsiostry. Tutaj siostry modliły się koronką do Matki Bożej Miłosierdzia.  Następnie siostry udały się do trzeciej stacji, gdzie spoczywają wychowanki sióstr.

Tego samego dnia przed południem w dawnej kaplicy Zgromadzenia, a dziś parafii p.w. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny przy ul. Żytniej o godz. 10.00  odbyła się  uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.  Msza otwierająca Rok Jubileuszowy była jednocześnie dziękczynieniem za 150 lat istnienia Zgromadzenia. Metropolita warszawski poświęcił w tym kościele tablice pamiątkowe ku założycielki Zgromadzenia m. Teresy Potockiej oraz współzałożycielki duchowej św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

W koncelebrze udział wzięli m.in. generał chrystusowców i przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce ks. Tomasz Sielicki TChr, generał paulinów o. Izydor Matuszewski, księża diecezjalni i zakonni.

We mszy świętej uczestniczyły, siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Laval we Francji, na którym  polskie Zgromadzenie oparło się w swojej misji zakonnej i  apostolskiej, siostry z wielu klasztorów Zgromadzenia wraz z przełożoną generalną m. Petrą Kowalczyk, apostołowie Bożego Miłosierdzia, przyjaciele, fundatorzy i osoby powierzone apostolskiej pieczy Zgromadzenia, przedstawicielki Konsulty Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, przełożone generalne i prowincjalne zgromadzeń żeńskich, zakonnice różnych zgromadzeń. Obecne były  sąsiadujące ze Zgromadzeniem, Siostry  Franciszkanki Rodziny Maryi, które w sierpniu tego roku obchodziły również 150-lecie istnienia swego pierwszego domu w Warszawie przy ul. Żelaznej, poświęconego przez założyciela tego Zgromadzenia św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Po mszy świętej siostry, przy udziale wychowanek  wystawiły spektakl słowno-muzyczny, ukazujący historię Zgromadzenia.

Po południu nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore w podziemiach domu generalnego na ulicy Żytniej dokonał otwarcia muzeum poświęconego historii Zgromadzenia. Muzeum eksponuje  dokumenty i przedmioty należące do m. Teresy Potockiej, św. Siostry Faustyny Kowalskiej oraz innych ważnych postaci tego Zgromadzenia, przedmioty kultu – modlitewniki, obrazki, piękną monstrancję, należącą do m. Teresy Potockiej. W gablotach można zobaczyć  ornaty i przedmioty ręcznie wykonane przez wychowanki Zgromadzenia.

Ekspozycja zawiera bogatą kolekcję  fotografii, obrazujących ważne wydarzenia z życia Zgromadzenia. Zdjęcia  przedstawione są na planszach, w formie albumów oraz cyfrowych obrazów eksponatów.

Galerie zdjęć z uroczystości w dniu 1-11-2012 można obejrzeć w Internecie na stronie www.faustyna.pl

Anna Dziemska 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda