Home WiadomościZ kraju 16. Jasnogórska Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych

16. Jasnogórska Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych

Redakcja

16. Jasnogórska Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych rozpoczęła się w piątek, 27 stycznia na Jasnej Górze. W tym roku uczestnicy spotkania rozważają temat: „Praktyka w opiece paliatywnej wyrazem uczuć, troski i empatii”. Konferencja zakończy się w niedzielę, 29 stycznia Pielgrzymką Hospocjów Polskich. 

Organizatorami Konferencji jest Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej.

Coroczne styczniowe spotkania mają na celu pogłębiać i zdobywać nową wiedzę, ważnym zadaniem jest jednocześnie formacja duchowa uczestników i wzajemne wsparcie w trudnych zawodowych doświadczeniach. „Omawiamy tematy bardzo szerokie, zarówno medyczne dotyczące leczenia bólu, ale również i tematy naszej duchowości, naszego wspierania się, jak również przeżywania żałoby, pomagania rodzinom pacjentów w tym etapie, szereg różnych problemów, które są w założeniach opieki paliatywnej” – mówi Izabela Kaptacz, kierownik organizacyjny Konferencji.

„W tym roku bardzo duży akcent skierowany jest na praktykę i empatię. Jak co roku Konferencja ma wymiar interdyscyplinarny, bo od aspektów medycznych, poprzez psychoonkologię czyli sferę psychiczną człowieka, po wymiar duchowy, który w trzecim dniu Konferencji łączy się z Pielgrzymką Hospicjów Polskich, więc pokazuje to spektrum całego przedsięwzięcia – informuje Grzegorz Nienartowicz, rzecznik prasowy hospicjum częstochowskiego – Od kilku lat Konferencja nabiera charakteru międzynarodowego. W tym roku gościmy przedstawicieli z RPA i z Rosji”.

Izabela Kaptacz podkreśla, że podstawą w pracy osób spotykających się z pacjentami terminalnie chorymi jest nie tylko wiedza i praktyka lekarska, ale także ludzka obecność, empatia i życzliwa troska o pacjenta. „Spotkanie z pacjentem daje nam dużą szansę obcowania z ludźmi, ale również i z rodzinami, ludzi, którzy głęboko rozumieją sens swojego życia. Ale czasami brakuje im tego sensu, i my jesteśmy po to, aby umieli odnajdywać, aby umieli czasami jednoczyć się z Bogiem, z innymi ludźmi, z którymi w toku swojego życia gdzieś się skłócili” – wyjaśnia.

„Od Maryi chcemy się uczyć miłości łagodnej i delikatnej, która troszczy się o każdego człowieka” – powiedział o. Tomasz Tlałka witając zgromadzonych na Eucharystii odprawionej o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej.

cdn. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Więcej na: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda