16. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

PijarzyTegoroczne Spotkanie Młodzieży z wszystkich placówek pijarskich w Prowincji, odbywające się w Krakowie w dniach 13 – 16 października, przebiegło pod hasłem „Wstań i chodź!”.

W spotkaniu uczestniczyło prawie 700 wychowanków pijarskich placówek edukacyjnych nie tylko z Polski, ale także z Węgier i Czech.

Logo Spotkania to przekreślona kanapa, będąca nawiązaniem do słów Ojca Świętego ze Światowych Dni Młodzieży, który uwrażliwiał ludzi młodych, by rzeczywiście zeszli z wygodnej kanapy i zrobili coś pożytecznego w życiu, zaczęli szukać prawdziwego szczęścia.

Spotkanie rozpoczęło się w czwartek od prezentacji poszczególnych grup przez samych uczestników oraz przygotowanych wcześniej przedstawień i pantomim ilustrujących fragmenty przemówień i homilii papieża Franciszka podczas ŚDM.

W piątek młodzież spotkała się z zaproszonymi gośćmi – w ramach tzw. Strefy Myśli mogła wysłuchać i porozmawiać z nawróconą byłą modelką Anną Golędzinowską oraz ks. biskupem diecezji sandomierskiej, Krzysztofem Nitkiewiczem, który w czasie ŚDM głosił katechezy w pijarskiej szkole. Dzień zakończyło czuwanie modlitewne połączone ze spowiedzią św.

Sobotni dzień wypełniła pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie młodzież odprawiła Drogę Krzyżową z rozważaniami bp. Grzegorza Rysia ze Światowych Dni Młodzieży. Wieczorem natomiast odbył się przegląd piosenki religijnej oraz radosne zabawy taneczne.

Całe spotkanie zakończyło się w niedzielę Eucharystią pod przewodnictwem Prowincjała, o. Józefa Matrasa, który podziękował organizatorom i uczestnikom spotkania i zaprosił wszystkich na kolejne spotkanie za rok – wyjątkowe, bo odbywające się w ramach Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego z racji 400-lecia istnienia Zakonu Pijarów oraz 250-lecia kanonizacji Założyciela, Józefa Kalasancjusza.

Spotkanie Młodzieży Pijarskiej od lat cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. Jest to dla nich czas doświadczenia wspólnoty, dzielenia się wiarą, odczucia, że jest się akceptowanym przez innych, jeszcze lepszego poznania pijarów i ich charyzmatu, a zarazem jest to szkoła, jak połączyć w codzienności modlitwę, zabawę i radość.

Za: Redakcja.