S. Rosemary Nyirumbe laureatką nagrody „Veritatis Splendor”

s. Rosemary Nyirumbe z UgandyUroczysta gala wręczenia nagrody im. Jana Pawła II „Veritatis Splendor” odbyła się w poniedziałek po południu w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pierwszą laureatką nagrody została siostra Rosemary Nyirumbe z Ugandy.

Siostra Rosemary Nyirumbe należy do Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Doceniono ją za niestrudzone krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej oraz nauczanie dialogu i wzajemnego poszanowania.

Zakonnica prowadzi w Ugandzie szkołę, w której pomaga ofiarom wojny. Od 2012 r. znalazło w niej schronienie ponad 2500 dziewcząt, dotkliwie doświadczonych przez tzw. Armię Pana Josepha Kony’ego.

– Żyje ona nie tylko w ‚blasku prawdy’ (veritatis splendor), ale jest autentycznym darem z siebie dla dziewcząt wykluczonych ze społeczeństwa, wyrzuconych na margines – można przeczytać w uzasadnieniu wyboru siostry.

Nagroda im. Jana Pawła II „Veritatis Splendor”, ustanowiona przez Sejmik Województwa Małopolskiego, co dwa lata będzie przyznawana za zasługi na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym. Wysokość nagrody to równowartość 100 tys. dolarów.

Za: www.deon.pl.