Home Wiadomości 17 Spotkanie Młodzieży Pijarskiej – #CoMuDasz

17 Spotkanie Młodzieży Pijarskiej – #CoMuDasz

Redakcja

Od 13 do 15 października 2017 r. w Krakowie miało miejsce 17 Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, które w tym roku przebiegało pod hasłem #CoMuDasz.

Do Krakowa przybyło prawie 700 osób z pijarskich placówek z Bolszewa, Bolesławca, Elbląga, Jeleniej Góry, Katowic, Krakowa (szkół pijarskich i parafii Najświętszego Imienia Maryi), Łapsz Niżnych, Łowicza, Poznania i Rzeszowa. Tradycyjnie już na SMP przyjechała studwudziestoosobowa grupa z Węgier; młodzież ze wszystkich pijarskich placówek w tym kraju.

Inspiratorem tegorocznego hasła #CoMuDasz jest Święty Józef Kalasancjusz. Jego słowa wrażone w jednym z listów Świętego stały się inspiracją dla młodzieży, która przyjechała do Krakowa:

Nic nie dałeś Chrystusowi, jeżeli nie dałeś Mu całego twego serca!

Obecnie (od 26 listopada 2016 do 25 listopada 2017 r.) świętujemy Kalasantyński Rok Jubileuszowy związany z rocznicą 400 lat istnienia Zakonu Pijarów oraz 250-tą rocznicą kanonizacji swego założyciela, św. Józefa Kalasancjusza.

Dzień pierwszy
Piątek 13 – dzień być może przesądnie nazywany pechowym, ale nie dla Nas, ponieważ właśnie w tym terminie rozpoczęliśmy XVII Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. O 19.00 miała miejsce kolacja, a po niej odbyło się uroczyste rozpoczęcie połączone z prezentowaniem się poszczególnych grup. Każda z nich miała za zadanie przedstawić jedną z wybranych postaci świętych lub błogosławionych. Grupy wykazały się ogromną kreatywnością, dzięki czemu mogliśmy obejrzeć pantomimy i  krótkie przedstawienia oraz posłuchać piosenek.
Dzień zakończyliśmy wysłuchaniem konferencji gościa przybyłego z zagranicy o. Jean’a de Dieu Tagne i modlitewnym czuwaniem przed Najświętszym Sakramentem.
 


 

Dzień drugi
Noc – dla niektórych przespana – dla innych przepracowana (kanapki, filmiki np. nie zrobiły się same!) minęła spokojnie.  Dzień rozpoczęliśmy modlitwą w grupach. Następnie spotkaliśmy się w holu Liceum na wspólnym śniadaniu. Punktualnie o 9.00 stawiliśmy się na sali gimnastycznej Gimnazjum, by wysłuchać słowa skierowanego do nas przez Jean’a de Dieu. Ojciec mówił do nas o projekcie Święta Dorota realizowanym w Demokratycznej Republice Konga. Zachęcał nas, byśmy  konkretami odpowiadali na pytanie: Co Mu dasz… Drugą część konferencji poprowadził o. Tomasz Jędruch, który 17 lat temu zainicjował Spotkania Młodzieży Pijarskiej.  Rzeszowski proboszcz mówił o trzech drogach prowadzących ku świętości.  Zaznaczył, że świętość to zdanie się na Boga i robienie swojego w życiu, a także podążanie słowami Ewangelii. Trzecią drogą do świętości jest po  prostu posłuszeństwo. Tylko i aż tak wiele…, bo jak wiemy, niełatwo słuchać rodziców, przełożonych…  Potem przyszedł czas na spotkania w grupach. Tyle nas, że aż 26 animatorów prowadziło rozmowy na temat pijarskiego sposobu na dojście do świętości. Wybiła  11.00 – rozpoczynają się „Targi Świętych”.  Kto by pomyślał, że targ to dobry sposób na poznanie osoby z rodziny kalasantyńskiej? A jednak – wymiana informacji trwa… Po posiłku duchowym, przyjdzie czas na strawę całkiem konkretną – obiad…

Ruszamy w miasto!:) Na wzór św. Józefa Kalasancjusza, który wędrował po Rzymie, odwiedzając bazyliki. Każda z grup nawiedziła 3 krakowskie kościoły, które znalazły się na jej pielgrzymim szlaku. W jednym był czas na modlitwę, w drugim mieliśmy okazję wysłuchać świadectwa osób związanych z pijarami, a w trzecim poszerzyć naszą wiedzę z zakresu sztuki i architektury. O 17.00 zebraliśmy się na Eucharystię w holu Liceum. Kazanie o Kalasancjuszu, który jako najważniejszą pomoc i oparcie wskazywał Maryję, głosił o. Tomasz Jędruch.  Po strawie duchowej, przyszedł czas na … kolację! Śpiewać każdy może, lecz … nie każdy potrafi tak, jak uczestnicy SMP! Każda z grup przygotowała swoją aranżację wybranego utworu. Przegląd Piosenki Religijnej  – znakomicie poprowadzony przez Kalinę Romańczyk i Andrzeja Małca, uczniów LOZP w Krakowie – wprowadził nas w nastrój ” PIJARWIZJI”… Co to takiego? O tym mieli okazję się przekonać uczestnicy 17. SMP w czasie zabawy animowanej przez niezastąpionych konferansjerów: Patrycję Mystek i Jakuba Moraczyńskiego oraz zespół krakowskich animatorów. Tak się bawi, tak się bawi… eSeMPee!! Po takiej dawce energii nocne przejście przez park Liceum było dobrym momentem wyciszenia przed czuwaniem modlitewnym, w czasie którego o. Mariusz Siódmiak wygłosił refleksję nt wiary, która jest światłem. Mówił o świadectwach dawanych, czasami ze łzami w oczach, przez uczestników poprzednich SMP, o tym, że dla nich najważniejszy wcale nie jest czas zabawy, spotkań z ludźmi, ale prawdziwe, namacalne dotknięcie Najwyższego. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu prosiliśmy Boga o indywidualne błogosławieństwo, a także modliliśmy się słowami Litanii do świętych i błogosławionych rodziny kalasantyńskiej w zupełnie nowej aranżacji.
To był długi dzień, pełen tak różnych wrażeń!  A co najważniejsze – nieprzesiedziany na kanapie!:)
 

Dziś trzeci, a zarazem ostatni dzień 17 Spotkania Młodzieży Pijarskiej.
Zmęczeni, ale umocnieni przez nocne czuwanie, przed godziną 8 spotkaliśmy się na krótkiej modlitwie w grupach. Zaraz po niej zjedliśmy, jak zwykle, przepyszne śniadanie, a następnie wyruszyliśmy na Eucharystię do Kościoła pw. MB Ostrobramskiej. Homilię dla nas wygłosił o. Piotr Wiśniowski, a o oprawę muzyczną zadbało Duszpasterstwo Akademickie. Na koniec mszy dostaliśmy zaproszenie od naszych gości z zagranicy na PYM, który odbędzie się u nich – na Węgrzech.
Po powrocie nastąpiło uroczyste zakończenie tegorocznego spotkania podczas, którego dowiedzieliśmy się o kolejnych inicjatywach tworzonych przez Pijarów: Kurs Animatora Pijarskiego, Sylwestrze Pijarskim i Synodzie Młodych.

Po ciepłym obiedzie i długich pożegnaniach odjechaliśmy do swoich domów, aby móc za rok wrócić i świętować ,,pełnoletność” SMP.

Za: www.pijarzy.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda