Home Wiadomości Sympozjum Wincentyńskie w Rzymie (12-15 X 2017 r.)

Sympozjum Wincentyńskie w Rzymie (12-15 X 2017 r.)

Redakcja

W dniach 12-15 października 2017 r. w Rzymie odbyło się Międzynarodowe Sympozjum Rodziny Wincentyńskiej z okazji 400-lecia Charyzmatu Wincentyńskiego.

Z Polski na Sympozjum licznie przybyła Rodzina Wincentyńska z licznych gałęzi: AIC, MISEVI Polska, Dzieci Maryi, Siostry Miłosierdzia, Księża, Bracia i klerycy ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

W czwartek 12 październia w Bazylice św. Jana na Lateranie odbyło się nabożeństwo ku czci Matki Bożej w Cudownym Medaliku którym przewodniczył ks. Carl Pieber CM dyrektor Stowarzyszenia Cudownego Medalika a kazanie wygłosił ks. Joseph V. Agostino CM, Koordynator Biura Rodziny Wincentyńskiej.

W piątek 13 października był dniem na spotkania w grupach językowych. Polska grupa językowa spotkała się w kościele San Gioacchino in Prati, w których konferencje wygłosili: ks. Damian Wyżkiewicz CM – „Duchowość wincentyńska i jej profetyczne wyzwania”, nastepnie p. Olga Figiel z MISEVI Polska – „Formacja i komunikacja wincentyńska w erze informacyjnej” oraz S. Stanisława Jagieła SM – „Dzieła wincentyńskie – stąd dokąd?”. Po konferencji oraz dyskusji uczestnicy uczestniczyli w mszy św. której przewodniczył ks. bp. bp Milana Šašika CM, biskup tytularny Bononi i administrator apostolski ad nutum Sanctae Sedis eparchii mukaczewskiej obrządku bizantyjskiego a homilię wygłosił asystent wizytatora ks. Józef Łucyszyn CM.

W sobotę 14 października było spotkanie uczestników sympozjum z Papieżem Franciszkiem na placu św. Piotra na Watykanie którego przywitał Ojciec Generał Tomaž Mavrič CM. Papież Franciszek przywitał uczestników sympozjum i powiedział „że św. Wincenty jest zawsze z nami obecny sercem, nawet teraz w tym tu relikwiarzu”. Wieczorem odbyło się czuwanie modlitewne w Bazylice św. Pawła za Murami.

W niedzielę 15 października odbyła się uroczysta msza św. na zakończenie Sympozjum w Bazylice św. Pawła za Murami której przewodniczył oraz homilie wygłosił  Ojciec Generał Tomaž Mavrič, CM a w koncelebrze uczestniczyli poprzedni Ojciec Generał ks. Robert P. Maloney CM oraz Ojciec Generał Gregory Gay CM oraz kard. Berhaneyesus Souraphiel CM z Addis Ababa, kard. Franc Rode CM, biskupi i księża ze Zgromadzenia Misji. W homili Ojciec Generał powiedział między innymi: „Charyzmat Wincentyński to sposób życia. Jako sposób życia jest w Kościele drogą do świętości, uświęcenia naszego własnego życia i życia innych. Możemy nazywać Rodzinę Wincentyńską ruchem składającym się z osób należących do określonej gałęzi Rodziny, a także tych, którzy jeszcze nie należą do konkretnej gałęzi, ale są inspirowani drogą św. Wincentego a Paulo i żyją nią w swoim życiu. Jest to ruch zainsirowany „twarzą Jezusa” którą odkrył i za którą poszedł św. Wincenty a Paulo”.

Za: misjonarze.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda