Home WiadomościZ kraju Sercanie: Uroczystości partyzanckie w Glisnem

Sercanie: Uroczystości partyzanckie w Glisnem

Redakcja

15 sierpnia, już po raz 21. w Glisnem odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne związane z uczeniem pamięci o poległych i zmarłych żołnierzach Oddziału Partyzanckiego por. Jana Stachury „Adama”, wchodzącego w skład 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK.

Uroczystej Mszy św. sprawowanej w miejscowym kościele przewodniczył rodak ks. infułat Jakub Gil, a koncelebrowali ks. prałat Jan Franczak i rektor kościoła ks. Andrzej Sawulski SCJ.

Gospodarz uroczystości ks. Sawulski przywitał wszystkich podkreślając, iż głównym celem spotkania w tym miejscu jest zawsze oddanie hołdu żołnierzom „Adama” oraz wszystkim walczącym za wolność ojczyzny. Podkreślił też, że pierwszy raz w święcie żołnierskim w Glisnem bierze udział poczet Sztandarowy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Koła ŚZŻ AK z Nowego Targu.

W homilii ks. infułat Gil zwrócił uwagę na troskę o pamięć o trudnych latach dziejów Polski, szczególnie w ciemnym czasach okupacji. Wezwał zgromadzonych do pielęgnowania tradycji obchodzenia corocznych spotkań w Glisnem, które są też okazją do poznawania historii dla młodych pokoleń. Na koniec poświęcił przyniesione do świątyni bukiety ziół i kwiatów.

Druga część uroczystości rozpoczęła się od poświęcenia przez Księdza Infułata nowopowstałego na placu kościelnym Miejsca Apelu Pamięci, w którym znalazły się obraz Matki Bożej Partyzantów i symbol Armii Krajowej. Pomysłodawca przedsięwzięcia ks. Andrzej Sawulski podziękował wszystkim parafianom i wójtowi Gminy Mszana Dolna Bolesławowi Żabie za wsparcie przy powstaniu tego dzieła. Potem swój program patriotyczny zaprezentowały dzieci Szkoły Podstawowej im. Św. Floriana w Glisnem, wyrażając radość, iż dzięki ofierze wielu mogą żyć w wolności. Z kolei propagator ideałów Armii Krajowej i członek Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Nowym Targu Marek Zapała recytował wiersz Jadwigi Apostoł Staniszewskiej pt.: Do “Ślebody-pódź z nami”.

Apel Pamięci, obejmujący poległych w walce z Niemcami żołnierzy „Adama”, a także tych, którzy już zmarli w różnych miejscach świata, prowadziła dyrektor miejscowej szkoły Krystyna Pajka. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń przyznanych przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Odznaki za Zasługi dla Związku Kombatantów otrzymali: ks. Andrzej Sawulski, były duszpasterz ks. Józef Karpierz, wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba i burmistrz miasta Mszana Dolna Tadeusz Filipiak. Odznaczenia w imieniu Związku wręczył por. Tadeusz Dębski.

W swym wystąpieniach burmistrz miasta, wójt gminy oraz wicestarosta powiatu Franciszek Dziedzina wyrazili szacunek dla kombatantów i zapewnienie, że będą kontynuować przekazywanie etosu żołnierskiego w regionie. Potem razem z radnymi złożyli wiązanki kwiatów w Miejscu Apelu Pamięci. Na uroczystość przybyła mieszkająca we Francji córka por. Jana Stachury Małgorzata z dwoma synami. Obecne były poczty sztandarowe OSP z gminy, śpiewał Chór Męski im. Ks. Hajduka z Mszany Dolnej, a orkiestra „Echo z gór” z Kasinki Małej zagrała pieśni religijne i patriotyczne.

Była też okazja do nabycia „Zeszytów historycznych” Światowego Związku Żołnierzy AK w Nowym Targu. Wszyscy spotkali się jeszcze przy „partyzanckiej grochówce”, gdzie był czas na wspomnienia i rozmowy.

AS

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda