Home WiadomościZe Świata Dwustulecie urodzin Księdza Bosko: kalendarz, publikacje i pielgrzymki

Dwustulecie urodzin Księdza Bosko: kalendarz, publikacje i pielgrzymki

Redakcja

W powiązaniu z datą 16 sierpnia, dniem kolejnej rocznicy urodzin Ks. Bosko, Przełożony Generalny przekazał Inspektorom informacje dotyczące obchodów Dwustulecia (1815-2015): kalendarz obchodów na poziomie światowym, publikacje w toku i pielgrzymki do miejsc związanych z Ks. Bosko.

W tym samym dniu, w szczególny sposób, salezjańscy biskupi zostali zaproszeni do wzięcia udziału w pierwszym spotkaniu, jakie dla nich jest przewidziane w maju 2015 r.

Każda społeczność lokalna, inspektorialna i krajowa jest wezwana do zaplanowania terminu obchodów Dwustulecia urodzin Ks. Bosko; wskazania Przełożonego Generalnego stanowią zaproszenie dla Inspektorów do “opracowania własnego programu i odpowiedniej koordynacji zaangażowania wspólnot lokalnych, a w krajach, gdzie znajduje się więcej Inspektorii – do opracownia programu na poziomie krajowym”. Zwłaszcza na poziomie inspektorialnym prosi się o włączenie młodzieży, rodzin, społeczności kościelnej i terytorialnej oraz Rodziny Salezjańskiej.

Obchody Dwustulecia, jak przypomina Przełożony Generalny, będą mieć miejsce po KG 27: “rozpoczną się 16 sierpnia 2014 r., a zakończą – 16 sierpnia 2015 r. Droga i temat roku Dwustulecia, pozostające w zgodzie z latami przygotowania, będą się odnosić do: “Posłannictwa Księdza Bosko z młodzieżą i dla młodzieży”.

Kalendarz wydarzeń na poziomie światowym
Na rok obchodów Dwustulecia już zostały zaplanowane następujące propozycje:

16 sierpnia 2014: Otwarcie obchodów Dwustulecia na Colle Don Bosco
19-23 listopada 2014: Międzynarodowy Kongres Historyczny: w Salesianum w Rzymie
19-21 marca 2015: Międzynarodowy Kongres Pedagogiczny na UPS w Rzymie
21-25 maja 2015: Spotkanie Biskupów Salezjańskich w Turynie
6-9 sierpnia 2015: Międzynarodowy Kongres Maryi Wspomożycielki w Turynie
11-16 sierpnia 2015: Campo Bosco MGS w Turynie i na Colle Don Bosco
16 sierpnia 2015: Zamknięcie obchodów Dwustulecia na Colle Don Bosco

Publikacje:

Są przewidziane pewne, szczególne publikacje; prosi się Inspektorie i poszczególne kraje o sporządzenie własnej listy, celem rozpowszechnienia treści salezjańskich.

Źródła Salezjańskie:

Zażądała ich KG26; ich wydanie zostało powierzone Salezjańskiemu Instytutowi Historycznemu; potem mają być przetłumaczone na inne języki.

Przekład dzieła ks. Arthura Lentiego “Don Bosco: history and spirit”. Po przetłumaczeniu na język hiszpański i wydaniu w trzech tomach, przygotowuje się tłumaczenie włoskie, także w trzech tomach; wskazany byłby także przekład na inne języki.
Nowa biografia Ks. Bosko. LDC przygotowuje nową biografię w jezyku włoskim, uwzględniającą ostatnie studia poświęcone Ks. Bosko, o charakterze popularyzatorskim.

Podręcznik pielgrzyma.

Przygotowywany jest dla pielgrzymów, w różnych językach, przewodnik po miejscach salezjańskich.
Materiały Międzynarodowego Kongresu Historycznego 2014. Zazwyczaj te materiały są publikowane przez wydawnictwo LAS Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego.

Salezjanie 2015:

to publikacja w różnych językach, przybliżająca życie Zgromadzenia na świecie, która powstaje pod redakcją Sektora komunikacji społecznej.

Pielgrzymki do Miejsc Salezjańskich

“Pielgrzymka jest skuteczną i bardzo docenianą dzisiaj formą przekazywania doświadczenia duchowego. Miejsca Salezjańskie robią wrażenie i nawołują do powrotu do źródeł naszego charyzmatu. Już wypada zacząć planować daty i sposób realizacji pielgrzymek”. Każda rezerwacja powinna być dokonana przez jednego referenta.

[Od redakcji] Do powyższych dołączają inicjatywy już zrealizowane: logo i plakat trzylecia przygotowania, “app” iBreviary z salezjańskim Proprium, modlitwa do Ks. Bosko na video i inne materiały, dostępne na stronie sdb.org. ANS będzie kontynuować przekazywanie bieżących informacji, dotyczących przebiegu trzylecia przygotowania i obchodów Dwustulecia urodzin Ks. Bosko.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda