Home WiadomościZ kraju 19. numer „W nurcie franciszkańskim”

19. numer „W nurcie franciszkańskim”

Redakcja

Ukazał się właśnie nowy tom periodyku wydawanego przez Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe. Najnowszy numer „W nurcie franciszkańskim” jest poświęcony lwowskim franciszkanom, a inspiracją do jego zebrania i opracowania był jubileusz 600-lecia śmierci bł. Jakuba Strzemię i wspomnienie 100-nej rocznicy urodzin sługi bożego – o. Rafała Kiernickiego.

Wydane już po raz 19-sty pismo Franciszkańskiego Towarzystwa Naukowego koncentruje się wokół postaci dwóch biskupów Lwowa – bł. Jakuba Strzemię i jednego z ostatnich hierarchów tamtejszego Kościoła – o. Rafała Kiernickiego.

Publikacja zawiera trzy części tematyczne: pierwsza poświęcona jest postaciom lwowskich franciszkanów, druga prezentuje franciszkanizm w wybranych sferach kultury a trzecia zawiera listy, sprawozdania i recenzje związane z tematem przewodnim tomu. Dodatkowo periodyk zawiera nieznane listy i tekst kazania o. Kiernickiego.

„W nurcie franciszkańskim” to pismo naukowe Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. Pierwszy numer ukazał się w 1987 roku z okazji 750. rocznicy przybycia braci św. Franciszka do Krakowa. Pierwotnym zadaniem tego periodyku było przybliżanie tradycji szkoły franciszkańskiej konwentualnej oraz krakowskiego seminarium franciszkańskiego. Obecnie jest miejscem wymiany myśli franciszkańskiej w przestrzeni teologicznej, kulturowej i historycznej. Większość artykułów posiada streszczenia w języku angielskim lub włoskim. Periodyk Franciszkańskiego Towarzystwa Naukowego stara się spełniać obowiązujące paramenty naukowe. Jego redaktorem tematycznym jest dr hab. prof. Zdzisław Gogola; recenzentami: dr hab. prof. Wiesław Delimat, dr hab. Marek Fiałkowski, dr hab. prof. Roland Prejs, dr hab. Józef Wołczański, dr Michał Wróblewski. Funkcję redaktora naczelnego pełni o. dr Stanisław Jaromi.

Za: www.isf.edu.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda