Home WiadomościZe Świata Madryt: wystawa o jezuitach w Granadzie

Madryt: wystawa o jezuitach w Granadzie

Redakcja

W Granadzie w hiszpańskiej Andaluzji otwarto wystawę poświęconą obecności jezuitów w tym mieście. Została ona przygotowana w ramach obchodów 200-lecia przywrócenia Towarzystwa Jezusowego oraz 75-lecia jezuickiego fakultetu teologicznego w Granadzie.

Wystawa nosi tytuł „Ślady jezuitów w Granadzie. Od kolegium św. Pawła do Fakultetu Teologicznego Cartuja” (La huella de los jesuitas en Granada. Del colegio San Pablo a la Facultad de Teología de Cartuja). Pozwala śledzić krok po kroku historię Towarzystwa Jezusowego od przybycia do miasta w 1554 r. aż po czasy współczesne dzięki obrazom, rzeźbom, bezcennym egzemplarzom z jezuickiej biblioteki oraz przyrządom z obserwatorium, jakie posiadała Cartuja.

„Wystawa jest wyjątkowa, ponieważ nigdy wcześniej nie zgromadzono razem tak różnych obrazów, które pochodzą z całej Andaluzji. Ponadto nie jest to jedynie skarb artystyczny, ale także intelektualny i historyczny, co ukazuje każdy obraz czy rzeźba” – mówi Francisco Javier Martínez Medina, dyrektor wystawy. Wśród eksponatów znajduje się m. in. inkunabuł Ptolemeusza oraz brewiarze Joanny I Szalonej i św. Franciszka Borgiasza. Część wystawy została poświęcona początkom Towarzystwa Jezusowego.

Jezuici przybyli do Granady w 1554 r. dzięki staraniom m.in. św. Jana z Avili, doktora Kościoła i patrona duchowieństwa, oraz św. Jana Bożego. Natychmiast otworzyli cieszące się dużym powodzeniem kolegium św. Pawła oraz szkołę dla morysków (muzułmańskiej ludności, która przyjęła chrześcijaństwo) w dzielnicy Albaicín. Wystawa będzie otwarta do 13 lipca 2014 r.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda