Home WiadomościZe Świata Uganda – Matugga: święto męczenników u franciszkanów

Uganda – Matugga: święto męczenników u franciszkanów

Redakcja

W niedzielę 6 kwietnia we franciszkańskiej parafii w Matugga Ekigungo Abajulizi – czyli Święto Męczenników zgromadziło ponad 600 wiernych.

 

Na początku spotkania prelegenci ks. Augustyn Mpagi oraz ks. Musoke Muwonge (z sanktuarium męczenników ugandyjskich w Namugongo) przedstawili życie 22 męczenników oraz ukazali, że wybrali oni całkowicie życie dla wiary i Jezusa. Ks. Augustyn i Musoke przekonywali, że możliwe jest zerwanie ze zwyczajami przeciwnymi Ewangelii, (jakimi są czary) i wyboru Jezusa jako jedynego Pana. Dla ludzi w Ugandzie jest to pewien problem. W samym Matugga jest wielu czarowników, ponadto duża liczba katolików godzi życie „chrześcijańskie” z tradycyjnymi wierzeniami. Wyliczono kiedyś, że tylko w okolicach naszego miejsca jest ok. 10 czynnych czarowników, sama parafia usytuowana jest na wzgórzu, na szczycie którego wciąż bardzo aktywni są czarownicy.

 

Mszy świętej przewodniczył Wikariusz Generalny ks. Prałata Charlsa Kasibante. Po niej był również czas na świadectwa. Wierni wysłuchali historii mężczyzny, który urodził sie kaleką. Lekarze nie dawali mi szans na to, że kiedykolwiek będzie chodził. Gdy miał on dwa lata, rodzice odprawili nowennę o jego uzdrowienie za wstawiennictwem męczenników ugandyjskich. Obecnie ma 51 lat i chodzi, ponieważ został cudownie uzdrowiony. Po uroczystościach wszyscy mogli zjeść wspólnie skromny posiłek.

 

Ekigungo Abajulizi (Święto Męczenników) to program duszpasterski przeżywany przed 50-tą rocznicą obchodów jubileuszu kanonizacji Męczenników z Ugandy, zapoczątkowany przez Abp. Cypriana Kizito Lwanga. Główne uroczystości odbędą się prawdopodobnie w przyszłym roku. Na obchody jubileuszu został zaproszony Papież Franciszek.

o. Wojciech Ulman/red.

Źródło: www.misje.franciszkanie.pl 

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda