20 lat żywej szopki w Polsce

Jak co roku, od 20 lat, w nocy, w Wigilię Bożego Narodzenia przy Franciszkańskiej w Krakowie stanie żywa szopka. Będą zwierzęta, jasełka, kolędy i koncerty muzyczne. W tym roku wystąpią m.in. Jacek Wójcicki z zespołem oraz „Galicja” w duecie.

Zagrają i zaśpiewają też inni: kultowy zespół franciszkański „Fioretti”, kapela ze Szczyrku „Góralska hora”, Młodzieżowy Chór „Płomień” oraz dzieci z karmelitańskiego Duszpasterstwa Rodzin i Ministrantów. „Mikrofon otrzymają też odważni, najmłodsi uczestnicy żywej szopki” – obiecuje rzecznik br. Rafał Indyk.

Do Krakowa w Święta Bożego Narodzenia przyjedzie również młodzież z jasełkami z Domostwa San Damiano w Chęcinach k. Kielc oraz ze Szkoły im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie k. Krakowa.

Franciszkanie żywią nadzieję, że tak, jak bywało dotąd, w nocy przed Pasterką zajrzy do nich metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i złoży życzenia mieszkańcom miasta i gościom oraz podzieli się z nimi opłatkiem.

Organizatorzy zapewniają też w tym czasie wszystkim uczestnikom ciepłe napoje i słodycze.

„Przez cały czas trwania żywej szopki (24-26 grudnia) w Auli bł. Jakuba Strzemię będzie możliwość ogrzania się przy gorącej kawie i herbacie oraz ciastkach sponsorowanych przez krakowskich cukierników. Dla prawdziwych zmarzluchów będzie także ognisko, przygotowane przez harcerzy” – deklarują franciszkańscy klerycy.

Pierwszą żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu w górzystym Greccio we Włoszech w 1223 roku. 20 lat temu krakowscy franciszkanie zwyczaj ten przeszczepili do Polski.

Zakonnicy chcieli w ten sposób obrazowo pokazać ludziom ogromną, ofiarną i bezinteresowną miłość Boga do człowieka, i Jego pokorę. „Chrystus mimo, że jest Królem Wszechświata, wybrał najbardziej prymitywne miejsce swoich narodzin, tzn. żłób” – tłumaczy jeden z braci.

Zwierzęta we franciszkańskiej żywej szopce w Krakowie pochodzą z miejskiego ogrodu zoologicznego i Uniwersytetu Rolniczego.

Program szczegółowy na stronie: www.szopka.franciszkanie.pl

jms