20 lat Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego

W ostatni weekend sierpnia na terenie Wiosek Świata przy ul. Tynieckiej w Krakowie miało miejsce huczne świętowanie jubileuszu 20-lecia Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu.

Oficjalne uroczystości odbyły się w niedzielę, 27 sierpnia. Pan Bóg pobłogosławił przybyłych z rodzinami wolontariuszy, salezjanów, darczyńców i sympatyków SWM wspaniałą pogodą. Jubileusz miał również swój oddźwięk w mediach społecznościowych, gdzie w ramach zapowiedzi obchodów już wcześniej krążyły krótkie klipy opatrzone hasłem: „20 historii na 20 lat” albo „20/20”.

Świętowanie rozpoczęło się już w sobotę 26 sierpnia, kiedy byli i aktualni wolontariusze z doświadczeniem misyjnym zebrali się przy zastawionym stole. Była okazja do wspólnego wspominania poszczególnych wypraw misyjnych i podzielenia się zabawnymi anegdotkami oraz napotkanymi w czasie misji problemami. Oczywiście nie mogło zabraknąć fotografii wszystkich 403 wolontariuszy, którzy w przeciągu tych 20 lat wyjechali na misje. Wielu z nich przy tej okazji zawarło nowe znajomości, bo przecież spotkanie połączyło różne pokolenia.

W niedzielę dołączyli darczyńcy i dobroczyńcy misji, a także wielu innych gości i ludzi w różny sposób związanych z misjami. Wszyscy zgromadzili się na Eucharystii w Wioskach Świata. Celebracja liturgiczna pod przewodnictwem ks. Adama Parszywki odbywała się w nietypowej scenerii i w pięknym słońcu. Obecny inspektor krakowskiej prowincji salezjanów, a przecież nie tak dawno prezes SWM-u z wieloletnim stażem, mówił w czasie okolicznościowego kazania o powołaniach osób, które spotkał w SWM przez ostatnie 20 lat. Wolontariuszy określił mianem aniołów, czyli posłańców samego Boga, którzy właśnie dzięki SWM mieli możliwość dotarcia do potrzebujących ich pomocy ludzi.

Z okazji jubileuszu swoje życzenia i błogosławieństwo przesłał także Ksiądz Generał. Po Mszy św. przyszedł czas na wspomnienia i podziękowania. Podsumowując ten wątek: liczba zrealizowanych projektów i zmienionych serc jest ogromna, a za każdym wolontariuszem wyjeżdżającym na misje kryło się wielu cichych bohaterów, którzy ten wyjazd umożliwiali i wspierali.

Oczywiście nie mogło zabraknąć dobrej zabawy w Wioskach Świata. Po części oficjalnej i obiedzie każdy otrzymał kawałek urodzinowego tortu i zaproszenie do podróży dookoła świata. Na każdym kontynencie oprócz niesamowitych domków i strojów czekały dodatkowe atrakcje: nie tylko dla dzieci. Można było postrzelać z łuku, spróbować różnokolorowych napojów z wielu krajów, pomalować mapę świata, puszczać bańki albo po prostu zrelaksować się na hamaku w strefie chill-out. Wszystko to odbywało się przy dźwiękach muzyki na żywo. Dla przybyłych zagrał zespół Ahaju Fusión Boliwia. Natomiast góralskim tańcem i śpiewem uraczył zgromadzonych gości zespół Majeranki.
Wspólne świętowanie 20-lecia działalności SWM stało się kolejną okazją do pokazania umiejętności i zaangażowania jego wolontariuszy. Radość na twarzach osób opuszczających park Wioski Świata po jubileuszowych obchodach wskazywała, że jak zwykle wolontariusze spisali się na medal. To dzięki ich zaangażowaniu tamta niedziela mogła być oceniona 20/20.

Daria Sosna

Za: www.sdb.org.pl