Home WiadomościZ kraju 26 FSM rozpoczęte!

26 FSM rozpoczęte!

Redakcja

W Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu rozpoczęło się Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Po raz 26-ty młodzież przeżywać będzie swoiste rekolekcje pod namiotem. W tym roku tematem towarzyszącym Spotkaniu jest hasło: Projekt Mesjasz – Tabor. 

WYRUSZYLI NA GÓRĘ

Na Kalwarii Pacławskiej w niedzielne popołudnie przyjechało ok. tysiąca młodych ludzi z całej Polski: Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Jasła, Rzeszowa, Zielonej Góry i wielu innych miejscowości.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych zainaugurowała uroczysta Eucharystia w niedzielny wieczór. W trakcie homilii, kaznodzieja – misjonarz z Ukrainy, o. Paweł, przedstawił uczestnikom dwie drogi wyboru, jakie mogą wybrać już na początku tej wędrówki: załamać się z powodu przerastających nas trudności albo podjąć wyzwanie, uwierzyć że to Bóg zatroszczy się o wspinaczkę na szczyt.

W ciągu najbliższego tygodnia młodzi ludzie będą wspólnie spotykać się na mszach świętych, uczestniczyć w tematycznych nabożeństwach i bawić się na koncertach muzyki chrześcijańskiej. Spotkają się także z zaproszonymi gośćmi. Co roku na Kalwarię zjeżdżają dziennikarze, aktorzy i ludzi show biznesu, tym razem będą to m. in.: Przemysław Babiarz, Tomasz Zubilewicz, inspektor Mariusz Sokołowski, Ireneusz Krosny, Grzegorz Wacław Dziki.

Przez całe Spotkanie w Kalwarii nad bezpieczeństwem czuwają służby medyczne, porządkowe i patrole policji. Na terenie miejscowości Kalwaria i Pacław obowiązuje całkowity zakaz sprzedawania i spożywania alkoholu.

W poniedziałek dzień rozpocznie się od specjalnie przygotowanego nabożeństwa otwarcia, za które odpowiada młodzież z Głogówka na Opolszczyźnie. Grupa o nazwie Młodzi dla Jezusa wraz z opiekunem, o. Bartoszem Pawłowskim, przygotowała specjalną formę modlitwy rozpoczynającej czas FSMu i wprowadzającą uczestników w temat Spotkania. 

Poniedziałkowym gościem będzie także bp. Grzegorz Ryś. Wieczorem na scenie pojawi się formacja Dusza we mgle a po niej muzyczne impresje „Droga krzyżowa”. Autorem tych aranżacji jest Marek Styszowski wraz z Przyjaciółmi. W spektaklu wystąpi aktor Jan Nowicki.

Od niedzielnego wieczoru aż do sobotniego poranka trwa nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w monstrancji o wielkości 2,5 metra. Adoracja ma miejsce w specjalnie przygotowanej kaplicy św. Rafała.

FSM czyli Franciszkańskie Spotkanie Młodych to forma wakacyjnych rekolekcji, czas radości, modlitwy i wspólnoty przeżywane w duchu franciszkańskim. Każdego dnia w planie Spotkania znajdują się: Eucharystia, konferencje i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, spotkania w małych grupach, koncerty czy wieczorne seanse filmowe: tzw. „kino pod chmurką”.

FSM jest najstarszym ogólnopolskim spotkaniem młodzieży, jego pierwsza edycja odbyła się w roku 1988 z inicjatywy franciszkanina o. Ryszarda Wróbla. Od tamtej pory w każde wakacje gromadzi kilka tysięcy młodych ludzi z całego kraju. Miejscem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest malowniczo położona Kalwaria Pacławska – niewielka wioska koło Przemyśla położona u podnóża Bieszczad tuż przy granicy z Ukrainą.

Organizatorem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest krakowska Prowincja Franciszkanów i Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.

Tegoroczne Spotkanie rozpoczęło się w niedziele 21 lipca i potrwa cały tydzień, a jego hasło brzmi: „Projekt Mesjasz- Tabor”.

Szczegóły na stronie internetowej Spotkania: www.ProjektMesjasz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda