Home WiadomościZ kraju Drogę otworzą w Świętego Jakuba

Drogę otworzą w Świętego Jakuba

Redakcja

25 lipca zostanie otwarta uroczyście Lubelska Droga Świętego Jakuba – pątniczy szlak prowadzący do grobu Apostoła w Santiago de Compostela.

Przywrócony niedawno lubelski szlak Drogi Świętego Jakuba rozpoczyna się od dominikańskiej bazyliki Relikwii Krzyża Świętego w Lublinie i prowadzi do klasztoru dominikanów w Sandomierzu.

Choć pątnicy pielgrzymują już nią od kilku tygodni, 25 lipca – w święto Świętego Jakuba Większego Apostoła – w lubelskiej bazylice odprawiona zostanie msza święta na jej otwarcie. Po modlitwie zaprezentowana zostanie Lubelska Droga oraz wyświetlony zostanie film o Camino – jak w języku hiszpańskim nazywany jest pątniczy szlak do Santiago.

28 lipca dominikanie zapraszają na uroczyste przejście pierwszego odcinka Lubelskiej Drogi, które rozpocznie o godz. 8.45 błogosławieństwo przed bazyliką, a po dotarciu do kościoła Świętego Jakuba w Głusku o godz. 11.30 odprawiona zostanie msza święta odpustowa.

Lubelska Droga Świętego Jakuba łączy się z Małopolską Drogą, która z kolei początek bierze w dominikańskim kościele pod wezwaniem Świętego Jakuba w Sandomierzu i prowadzi przez Kraków do Oświęcimia. To jeden z wariantów dawnej Drogi Królewskiej (Via Regia), której trasa zbliżona była do dzisiejszego przebiegu autostrady A4.

Szlak prowadzący od Lublina jest też nieoficjalnie nazywany „Dominikańskim”, gdyż łączy dominikańskie kościoły i klasztory w Lublinie, Sandomierzu, Tarnobrzegu, Klimontowie i Krakowie. Przemierzali go pierwsi założyciele Zakonu Kaznodziejskiego w Polsce ze Świętym Jackiem, Błogosławionym Czesławem i Błogosławionym Sadokiem wraz z Sandomierskimi Męczennikami.

W średniowieczu grób Świętego Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela był obok Jerozolimy i Rzymu najważniejszym sanktuarium dla wyznawców Chrystusa. Jeszcze w IX wieku w północnej Hiszpanii oraz we francuskich Pirenejach zapoczątkowano budowę dróg wiodących do Santiago. W wiekach średnich przybywało tu około pół miliona pątników.

Podupadła w następnych stuleciach tradycja pieszych peregrynacji do sanktuarium Świętego Jakuba odrodziła się w ostatnich dziesięcioleciach: głównie za sprawą Jana Pawła II, który w 1982 i 1989 roku osobiście przybył z pielgrzymką do Santiago de Compostela.

Obecnie sieć szlaków pątniczych Camino de Santiago oplata już większość krajów Europy, którymi pielgrzymi samotnie lub małymi grupami podążają do grobu Apostoła, by podczas długiego marszu doznać duchowej przemiany. Do ich dyspozycji są miejsca noclegowe w budynkach parafialnych i schroniskach, znajdujących się wzdłuż Drogi do Jakuba.

sz, dominikanie.pl / lublin.dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda