Home WiadomościZ kraju 27. Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze

27. Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Redakcja

jasnagora-comDoroczne spotkanie gromadzi dyrektorów, nauczycieli i wychowawców ze szkół katolickich z całej Polski. Myślą przewodnią tegorocznego Forum są słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Poznaniu w 1997 r. – „Jako chrześcijanie jesteście wezwani do świadczenia o wierze i nadziei, aby ludzie nie byli bez nadziei ani Boga na tym świecie, ale uczyli się Chrystusa – naszej nadziei”. W Forum uczestniczy ok. 600 osób. 

W pierwszym dniu Forum miała miejsce Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Zebranych powitał ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Referat pt. „Co dalej po Światowych Dniach Młodzieży 2016” wygłosił bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Ważnym tematem było także przygotowanie do ogólnopolskiego konkursu poświęconego Jubileuszowi 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. 

„Spotkanie dyrektorów przebiegało pod hasłem reformy, która się przygotowuje i ustawy, którą Sejm teraz przygotowuje. Dużo czasu było poświęcone na sprawy prawne – mówi ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich – Wiara i nadzieja to zawsze są elementy, które są aktualne na co dzień. To, co powiedział św. Jan Paweł II, jest aktualne do dnia dzisiejszego. Bez wiary trudno mówić o tym, żebyśmy zmieniali świat na bardziej optymistyczny, bardziej pozytywny. A nadzieja jest to, co jest dla nas bardzo istotne, bo bez nadziei człowiek nie miał by sił podejmować wysiłku. W szkolnictwie, w szkole katolickiej głównym celem jest nie edukacja, ale formacja, kształtowanie pewnych podstaw, zwracanie uwagi na wartości, które Kościół nam daje. Żeby to było naszym motywem, ale nie jest to łatwe, bo widzimy dzisiejszy świat jest taki jaki jest, i trudno jest w dzisiejszym świecie znaleźć receptę na to antidotum na to, co jest”. 

„My też wpisujemy się w obchody 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej. Organizujemy konkurs o Cudownym Obrazie Jasnogórskiej Pani dla wszystkich szkół, nie tylko szkół katolickich. 8 września przyszłego roku będziemy obchodzić tę uroczystość, ale cały ten rok jest przygotowaniem do tego apogeum. Konkurs będzie przeznaczony dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych i mam nadzieję, że będzie możliwość przybliżyć historię Obrazu i tego miejsca jasnogórskiego młodym ludziom. My, jako edukacja, chcemy wpisać się w te obchody” – podkreśla ks. Zenon Latawiec. 

Wieczornej Mszy św. w czwartek, 3 listopada w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Marek Mendyk, Asystent Rady Szkół Katolickich. 

„Modlimy się za szkoły katolickie w Polsce, za wszystkich, którzy organizują, prowadzą te szkoły, odpowiadają za dzieło wychowania młodego pokolenia. Modlimy się za młodzież, która zgromadzona w szkołach katolickich uczy się jak żyć, wierzyć i kochać Pana Boga” – mówił we wstępie do Mszy św. bp Marek Mendyk

W homilii bp Marek Mendyk nawiązywał do słów odczytanej wcześniej Ewangelii: „Przyznam się, że bardzo lubię ten przywoływany dzisiaj obraz Pasterza, który prowadzi swoje owce, nosi na ramionach najsłabszą z nich. Takie obrazy wyrażają najpiękniej myśl dzisiejszej Ewangelii – miłość i troskę Boga o każdego człowieka”. 

„Dzisiaj słyszymy niezwykle ciekawe pytanie Pana Jezusa; ‘Jak wam się zdaje, jeśli ktoś posiada 100 owiec i zabłąka się jedna z nich, czy nie zostawia 99 na górach i nie pójdzie szukać tej jednej, która się zabłąkała’? Pozostawienie 99 owiec, aby szukać tej jednej, czyż nie jest to szaleństwo? Raz po raz słyszymy słowa, czasem nauczycieli, a czasem i duszpasterzy – jaki jest sens robić spotkanie dla jednej, czy dwóch osób? Także wspólnota powinna kierować się nie kryterium skuteczności, ale troską o tych najmniejszych, niewiele znaczących, znajdujących się na marginesie, żyjących w oddaleniu z różnych powodów. I nawet jeśli to jest jedna osoba, to warto pójść aby ją pozyskać dla czegoś wspaniałego i pięknego, pozyskać dla Nieba” – wskazywał w homilii bo Marek Mendyk. 

Bp Marek Mendyk przewodniczył także wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego. „Dzisiaj stajemy przed Tobą zatroskani o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu wierności tym wartościom, które zostały nam przekazane przez Twojego Syna, Maryjo. Ty dobrze wiesz, co znaczy troska o wychowanie swojego dziecka, patrzenie jak dorasta, akceptowanie, jak dokonuje samodzielnych wyborów. Tobie, zatroskanej Matce, chcemy dzisiaj powiedzieć o naszych radościach, ale też i niepokojach, one towarzyszą rodzicom, opiekunom, nauczycielom, duszpasterzom, tym wszystkim, którzy uczestniczą w procesie wychowania”. 

„Z dumą patrzymy na młodzież, która nie wstydzi się Jezusa, ale w ostatnich czasach coraz bardziej towarzyszy nam też niepokój. Niepokój o to, czego dzieci nauczą się w przedszkolu, potem w szkole, z czym będą wracać do domu, co opowiedzą swoim rodzicom. Chcemy dzisiaj powiedzieć o ogromnej bezradności rodziców, wobec tego wszystkiego, czemu muszą stawiać czoła, żeby dobrze wychować swoje dzieci. Mówimy Ci o ich staraniach o dobro dzieci, ale też o lęku, który im towarzyszy. Maryjo, stajemy przez Tobą prosząc, abyś tak jak zawsze pomagała rodzicom, wychowawcom, nauczycielom we wszystkich wysiłkach wychowawczych”. 

W piątek, 4 listopada Mszy św. o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystię koncelebrowali bp Andrzej Czaja z Opola, bp Marek Mendyk z Legnicy i ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. 

„Niech ten czas spotkań, wykładów, prelekcji, a nade wszystko wspólnej modlitwy, dla każdego z was będzie bardzo owocny, niech będzie doświadczeniem Boga żyjącego i pełnego miłości, tym doświadczeniem, którego uczymy się przy naszej Matce i Królowej” – życzył, witając zgromadzonych, o. Wojciech Dec, paulin. 

W związku z Jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski abp Stanisław Gądecki mówił w homilii o znaczeniu i wpływie, jaki Chrzest Mieszka I wywarł na kulturę i cywilizację naszego Narodu. 

W programie piątkowych obrad znalazły się m.in. wykłady: „Nie będziesz miał bogów cudzych obok Mnie” – abp Stanisław Gądecki; Wychowanie do szacunku do drugiego człowieka – ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz; Jubileuszowy Akt przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana nadzieja i zadania – bp Andrzej Czaja, biskup opolski. Po południu w programie zaplanowano wystąpienia: Drogi i bezdroża sekularyzacji – głos Benedykta XVI – ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski; Wiara jako dar i zobowiązanie – perspektywa biblijna – ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski; Wzorce wiary i nadziei w literaturze – Antoni Buchała, nauczyciel języka polskiego w LO KSW Libiążu. Dzień zakończy Apel Jasnogórski, w czasie którego rozważania poprowadzi ks. Henryk Wolff, dyrektor szkół Diecezji Opolskiej. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr, sm, mś

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda