Home WiadomościZ kraju 30 lat obecności sióstr redemptorystek w Polsce

30 lat obecności sióstr redemptorystek w Polsce

Redakcja

W niedzielę 29 września siostry redemptorystki w Bielsku-Białej dziękują Bogu za 30 lat swej obecności w Polsce. Siostry wraz z redemptorystami i wiernymi zanoszą do Boga modlitwę dziękczynienia za istnienie w Kościele kontemplacyjnego Zakonu Najświętszego Odkupiciela oraz za pierwsze polskie powołania, które zrodziły się w latach osiemdziesiątych XX wieku, co umożliwiło założenie ich klasztoru w Polsce.

Siostry redemptorystki poprzez modlitwę, pracę, miłość wzajemną i gościnność realizują kontemplacyjną misję przypominania światu o bezgranicznej miłości Boga oraz wspierają duchowo dzieło misyjne redemptorystów. Organizują też w swym klasztorze w Bielsku-Białej rekolekcje i dni skupienia dla dziewcząt zainteresowanych tą formą życia konsekrowanego. Raz w miesiącu siostry prowadzą także w klasztornej rozmównicy spotkania dla ludzi świeckich zainteresowanych duchowością ich założycielki, błog. Marii Celeste Crostarosy.

Redemptorystki przybyły do Polski we wrześniu 1989 roku z ich macierzystego klasztoru w Scala pod Neapolem, gdzie pierwsza grupa polskich sióstr odbywała podstawową formację zakonną. Przez pierwsze trzy lata mieszkały w Tuchowie niedaleko Sanktuarium Matki Bożej. Od 1992 roku żyją, pracują i modlą się w Bielsku-Białej, gdzie mieści się jedyny ich klasztor na polskiej ziemi. W ciągu minionych 30 lat wyrosły już z niego dwie wspólnoty sióstr na Słowacji: jedna obrządku łacińskiego w Kežmarku, a druga greckokatolickiego we Vranovie, wspólnota sióstr w Pietropawłowsku w Kazachstanie oraz wspólnota obrządku greckokatolickiego we Lwowie na Ukrainie.

Zakon Sióstr Redemptorystek liczy aktualnie 40 klasztorów i ponad 400 sióstr, obecnych na różnych kontynentach. Pierwszy klasztor sióstr redemptorystek został założony przez włoską mistyczkę błog. Marię Celeste Crostarosa 13 maja 1731 roku w Scala nad Zatoką Amalfitańską. W 1750 r. zakon uzyskał zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej. Do powstania zakonu przyczynił się także św. Alfons Liguori, który w 1732 roku założył Zgromadzenie Redemptorystów.

Więcej informacji o życiu i misji sióstr redemptorystek oraz o pismach ich założycielki można znaleźć na ich stronie internetowej www.redemptorystki.pl. Duchowość i misja tego zakonu na pewno są godne uwagi.

o. Sylwester Cabała CSsR, Bardo

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda