Home WiadomościZ kraju Policja odznacza Paulinów

Policja odznacza Paulinów

Redakcja

18. Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego zainaugurowała dzień wcześniej, 28 września, uroczystość związana z 100. rocznicą powstania Policji Państwowej, w ramach której na Sali Rycerskiej wręczone zostały liczne medale i odznaczenia. Odznaczenia, przyznawane przez przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafała Jankowskiego, przyznano siedmiu ojcom paulinom, a wśród nich o. Marianowi Waligórze, przeorowi Jasnej Góry.

Odznaczenia otrzymali także: o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry; o. Michał Bortnik, zastępca kustosza, o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry; o. Andrzej Laskus, dyrektor Domu Pielgrzyma; o. Czesław Brud, administrator Klasztoru oraz o. Jerzy Czekaj.

„W ciągu 18 lat pielgrzymowania między Związkiem Zawodowym Policjantów a klasztorem jasnogórskim wywiązała się bardzo sympatyczna nić współpracy – podkreślił inspektor w stanie spoczynku Marek Osiejewski, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Policjantów w rozmowie z Radiem Jasna Góra – Co roku uzyskujemy daleko idącą pomoc od ojców paulinów w organizacji naszej pielgrzymki”.

„W okresie przedwojennym kultywowana była tradycja pielgrzymowania na Jasną Górę – wspomina Marek Osiejewski – Część środowiska postanowiło kultywować tradycję przedwojenną, i jak do tej pory z dużym skutkiem nam się udaje. Dwa lata temu wydaliśmy replikę wotum policjanta, które przynieśliśmy w darze Matce Boskiej. Można zobaczy ją w Muzeum Jasnogórskim”.

Wśród odznaczonych był również Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta Częstochowy.

Jutro na Jasnej Górze odbędą się 18. Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego – w 100-lecie powstania Policji Państwowej i w święto Patrona Policji. Około godz. 12.30 w al. Henryka Sienkiewicza odbędzie się uroczysty Apel Pamięci w 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza św. na Szczycie o godz. 13.15 w intencji środowiska policyjnego. Eucharystii przewodniczyć ma biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa Policji.

„Moja służba związana jest z tradycją rodzinną – opowiada inspektor Marek Osiejewski – Mojej mamy tato był policjantem w okresie przedwojennym. Służył w Państwowej Policji w okresie do wybuchu wojny, później w okresie wojny wiadomo, jak granatowi policjanci byli traktowani”.

Również brat Marka Osiejewskiego jest policjantem. „Wydaje mi się, że to chlubna i dobra tradycja rodzinna – stwierdza inspektor Osiejewski – Zakres mojej pracy był głównie związany ze współpracą z młodzieżą szkolną i ze społeczeństwem lokalnym. Ta współpraca przynosiła bardzo wymierne efekty. Zajmowaliśmy się dziećmi od przedszkole do liceum, ale także seniorami. Organizowaliśmy spotkania i pokazywaliśmy Policję w innym świetle, jakby inna odsłona policji w powojennej historii, pokazywaliśmy, że policjant ma być przyjacielem”.

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda