Home WiadomościZ kraju 30. rocznica kanonizacji ojca Kolbego

30. rocznica kanonizacji ojca Kolbego

Redakcja

10 października minie 30. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana. Poniżej publikujemy list o. Mirosława Bartosa – gwardiana Niepokalanowa, napisany na tę okoliczność.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w Niepokalanowie w niedzielę – 14 października. Transmisja Mszy św., której przewodniczył będzie prowincjał O. Wiesław Pyzio o 11.30.

Drodzy Czciciele św. Maksymiliana, Rycerze Niepokalanej i Czytelnicy Rycerza Niepokalanej!

W imieniu własnym oraz całej wspólnoty klasztornej pragnę serdecznie zaprosić do Niepokalanowa, na dziękczynne spotkanie modlitewne, które odbędzie się w niedzielę 14 października 2012 r., z racji obchodów 30 rocznicy kanonizacji Założyciela Niepokalanowa. Pragniemy dziękować Bogu za dar Świętego Ojca Maksymiliana Kolbego, Patrona Rodzin a także Patrona tak wielu kościołów, miast, zawodów, organizacji społecznych, Patrona naszych trudnych czasów oraz trudnych wyborów życiowych człowieka. Dziękczynienie to będziemy zanosić do Pana Boga w czasie każdej Mszy Świętej, a w sposób uroczysty na Mszy Świętej o godz. 11.30.

10 października 1982 r. Jan Paweł II wyniósł błogosławionego Maksymiliana Kolbego do chwały świętych. Poprzez heroiczną śmierć, zostały potwierdzone wybitne cnoty, które Ojciec Maksymilian Maria wytrwale pielęgnował i rozwijał w swoim życiu. Dochowując wierności swojemu powołaniu i spalając się w apostolstwie, poświęcił się cały Panu i jego służbie. Jego ofiara z życia stanowi godny podziwu znak zwycięstwa wiary i miłości, pokonującej zło istniejące w świecie. Pobożność i intuicja wiary, z jaką kontemplował On tajemnicę Niepokalanego Poczęcia Maryi, oddając się zupełnie w Jej niewolę, pokazują nam szczególne zadania powierzone Matce Chrystusa i Matce Kościoła w dziele Odkupienia.

Miłość do człowieka, jaką Ojciec Maksymilian praktykował w całym życiu i w chwili oddania tego życia za brata w hitlerowskim obozie śmierci – jest realizacją Ewangelii: “Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13). Czyn Maksymiliana zawsze jest i będzie nauką dla człowieka, że nienawiść niszczy, a tylko miłość jest siłą, która rodzi wolność, dobro i zbawienie. Jakże ta dewiza naszego wielkiego Rodaka jest aktualna w czasach dzisiejszych! Jakże potrzebne jest Jego wstawiennictwo w obronie rodziny, człowieka i jego godności.

Mając to wszystko na uwadze, nie możemy przejść obojętnie wobec rocznicy 30-lecia kanonizacji św. Maksymiliana. Pragniemy złożyć dziękczynienie Panu Bogu za dar tak wielkiej osoby w naszej Ojczyźnie. Podkreślił to Senat Rzeczypospolitej, ogłaszając ubiegły rok Rokiem Kolbiańskim, z okazji 70 rocznicy „oddania życia… za brata”. Senat ten szacunek względem Ojca Maksymiliana wyraził w słowach: „Senat Rzeczpospolitej Polskiej czyni to dla uczczenia życia i moralnej postawy tego wybitnego Polaka i kapłana, obrońcy godności człowieka, wzorca cnót, autorytetu moralnego, bohatera o heroicznej odwadze, wychowawcy, społecznika, a także obywatela świata, który w imię solidarności z drugim człowiekiem podjął cierpienie i oddał życie. Jego myśl społeczna i ofiara mają szczególne znaczenie dla wciąż odradzającego się społeczeństwa obywatelskiego Rzeczypospolitej”. W powyższym przesłaniu widzimy aktualność postawy i przesłania, do których Ojciec Maksymilian nas zachęca i zaprasza. Niech jego dewiza „Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną” realizuje się w jego naśladowcach – w nas! Okazją niech będzie nasze dziękczynienie w dniu 14 października w Sanktuarium NMP Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie.

o. Mirosław Bartos
Gwardian

Za: www.radioniepokalanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda