Home WiadomościZ kraju 350 lat objawień św. Antoniego w Radecznicy

350 lat objawień św. Antoniego w Radecznicy

Redakcja

Jubileusz antoniański na „Jasnej Górze Wschodu” , w Radecznicy przyciągnął tłumy wiernych 8 maja w czwartek.

Ulewny deszcz tego dnia nie pozwolił na odprawienie głównej mszy świętej przy ołtarzu polowym. O godz. 12. Eucharystii w świątyni przewodniczył i homilię wygłosił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore,

W koncelebrze uczestniczyli biskupi: abp Wacław Depo, bp Jan Śrutwa, bp Marian Rojek, prowincjał Bernardynów z Krakowa , o. Jarosław Kania OFM, liczni księża zakonni i diecezjalni.

W homilii abp. Celestino Migliore podkreślił, że objawienie św. Antoniego Szymonowi Tkaczowi, tak jak i inne niezwykłe, cudowne wydarzenia w historii Kościoła mówią nam, że wiara potrzebuje pośredników, gdyż nikt z nas nie jest dobry ze swojej natury. Dobroć jest zbudowana na wartościach , które nie są z tego świata, powiedział abp Migliore, dodając, że chrześcijaństwo ma w swoim przesłaniu miłość pomiędzy tymi, którzy są zdolni do miłości. Chrześcijanin nie powinien ulęgać egoizmowi, który rządzi często naszym życiem osobistym i instytucjonalnym, lecz powinien nieść w świat dobro, pokój i przebaczenie, iść szlachetnie do przodu i stwarzać takie warunki, które pozwalają innym żyć godnie. Takie cudowne wydarzenia mówią nam właśnie, że mamy odejść od naszych egoistycznych przyzwyczajeń oraz że jest inny sposób życia, i to jest właśnie przesłanie objawień św. Antoniego Szymonowi, powiedział nuncjusz papieski.

Na Eucharystii obecni byli przedstawiciele władz i urzędów państwowych i lokalnych .

Piękną oprawę muzyczną zapewnił Chór św. Kingi .

Już 7 maja w środę, uroczystości rozpoczęły się procesją z Najświętszym Sakramentem i figurą św. Antoniego z kościoła do Kaplicy „Na Wodzie” i ołtarza polowego na stawach. Tutaj odśpiewano Nieszpory ku czci św. Antoniego , następnie o 18. odprawiono mszę świętą. .

Po mszy procesyjnie odniesiono figurę św. Antoniego do kościoła, odprawiając nabożeństwo koronki do św. Antoniego, zatrzymując się przy kaplicach objawień św. Antoniego.

Na wolnym powietrzu, na stawach o 22 wystąpił z koncertem zespół ELENI a o 24:00 zabrzmiały dzwony kościelne i syreny. Równocześnie zgromadzeni obejrzeli pokaz sztucznych ogni. W uroczystej pasterce przy ołtarzu polowym o północy pod przewodnictwem ojców bernardynów uczestniczyli parafianie i pielgrzymi.

Właśnie 8 maja minęło 350 lat, od pierwszego objawienia św. Antoniego ubogiemu wieśniakowi z Radecznicy , Szymonowi Tkaczowi, na Łysej Górze. . .

W kilku objawieniach święty , rozmawiając z Szymonem , wyrażał życzenie, aby w tym miejscu powstała świątynia. Obiecywał przy tym ,że ludzie, modlący się tutaj z wiarą, otrzymają liczne łaski. Objawienia powtórzyły się u stóp góry , przy źródłach.

Początkowo wzniesiono drewnianą kaplicę i mały klasztor, w którym zamieszkali bernardyni z prowincji ruskiej w czerwcu 1667.. Bernardyni postanowili rozbudować sanktuarium, znaleźli fundatorów i wznieśli murowany kościół i klasztor. W 1695 r. barokowa świątynia została konsekrowana.

Przez wieki wierni doznają tutaj wielu łask uzdrowień duchowych i fizycznych, a przypadki były dokumentowane przez teologów. Sanktuarium, masowo nawiedzane rzez ludność , cieszyło się opieką władz kościelnych i państwowych .

W czasie zaborów bernardyni brali udział w ruchach wolnościowych i manifestacjach patriotycznych, , organizowanych w latach 1861-1864, za co byli aresztowani .a niektórzy z nich skazani i wygnani w głąb Rosji.

W XIX w. sanktuarium przeżywało wzmożony najazd pielgrzymów. Wówczas nazwano to miejsce „Jasną Górą wschodu” lub „Lubelską Częstochową”. „ Czem Częstochowa dla całej Polski, tem Radecznica jest dla Lubelskiego. Do Częstochowy dąża pobożni z najodleglejszych zakątków kraju: Radecznice znają wszyscy mieszkańcy tej części ziemi, która zamkniętą jest Bugiem, Wieprzem i Wisłą” pisał w w r. 1861 wTygodniku Ilustrowanym Antoni Winiarski .

Historię tego niezwykłego Sanktuarium przedstawia „ Informator” , wydawnictwa O.O. Bernardynów „Calwarianum” .

Objawienia św. Antoniego w Radecznicy są jedynymi na całym świecie objawieniami tego świętego udokumentowanymi i uznanymi przez Kościół.

Według informacji gwardiana klasztoru , kościół w Radecznicy ma wkrótce zostać ogłoszony bazyliką mniejszą.

Zakończenie Roku Jubileuszowego Objawień św. Antoniego w Radecznicy zakończy się 13 czerwca 2015 r.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda