Pallotyni – Zakopane: Zniszczenia po wichurze w Sanktuarium na Krzeptówkach

W związku z informacjami dotyczącymi licznych szkód wyrządzonych przez bardzo silny wiatr halny w dniach 24/25 i 25/26 grudnia 2013 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, Rektor Wspólnoty, ks. Marian Mucha SAC, przesłał następujące uszczegółowienie wraz ze zdjęciami udostępnionymi w Foto-Galerii.

Potężna wichura, która przeszła przez Zakopane w Noc Wigilijną i dzień Bożego Narodzenia, wyrządziła na terenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej następujące szkody:

Kościół-sanktuarium Matki Boże Fatimskiej, będący wotum wdzięczności za cud darowanego życia bł. Jana Pawła II i w dowód wdzięczności przez jego Osobę konsekrowany w dniu 7.06.1997 r., doznał uszkodzenia pokrywy dachowej. W wyniku wichury została uszkodzona mniej więcej w 1/3 części dachu nad prezbiterium. Świątynia jest kryta blachą miedzianą. Podjęliśmy trud ratowania dachu razem z Powiatową Strażą Pożarną w Zakopanem. Dokładne oszacowanie szkód, a co za tym idzie określenie koniecznych prac remontowo-naprawczych, wymagać jednak będzie konsultacji z osobami o odpowiednich kompetencjach.

Nadto wichura powaliła w parku fatimskim całą masę drzew, które znacznie uszkodziły dwie kapliczki maryjne oraz w pewnej mierze ołtarz papieski, przy którym bł. Jan Paweł II sprawował Mszę św. pod Wielką Krokwią. Zniszczone zostały w znacznej części metalowe ogrodzenia i gabloty z kutymi ozdobami, a także łącza TV przemysłowej z trzema kamerami monitorującymi obiekt.

Poważnie ucierpiały również zaplecza duszpasterskie dla młodzieży, na które przewróciło się potężne drzewo.

W związku z tym, że jesteśmy w okresie zimowym i spodziewane są opady śniegu, w dniu 27 grudnia 2013 r. przystąpiliśmy do usuwania powalonych drzew i częściowej naprawy powstałych szkód. W tym przedsięwzięciu ofiarnie pomagają nam wierni z parafii oraz Straż Pożarna, dysponująca odpowiednim sprzętem.

Dziękuję za dotychczasowe słowa otuchy i wsparcia, które napływają ze wszystkich stron, a zwłaszcza od Rodziny Pallotyńskiej.

Do słów wdzięczności dołączam również prośbę o modlitwę, z nadzieją na szybkie doprowadzenie sanktuarium do stanu umożliwiającego jego normalne funkcjonowanie, a co za tym idzie właściwą opiekę duszpasterską nad wiernymi i pielgrzymami.

Ks. Marian Mucha SAC
kustosz sanktuarium

FOTO-GALERIA: Stan parku fatimskiego po przejściu wichury

Za: InfoSAC 29/12/2013 [44]