Benedyktyni: Boży Człowiek Roku

Po wspólnym świętowaniu Narodzenia Pańskiego, po spotkaniach, życzeniach i kolędach, prawdę mówiąc nie spodziewaliśmy się już w tych dniach okazji do wyjątkowych radości. Raczej spokojnego zakończenia roku, który powoli zaczynamy nazywać „starym” – bez finalnego akcentu w postaci sylwestrowej zabawy. Właśnie się dowiedzieliśmy, że stało się inaczej, a wszystkiemu winni dziennikarze.

Redakcja leszczyńskiej Gazety ABC przyznała tytuły Człowieka Roku 2013. Wyróżniono cztery osoby, a wśród nich Przeora naszej wspólnoty brata Izaaka Kapałę OSB – za pracę społeczną i działania promujące kulturę. „Skromny, życzliwy dla każdego, a przy tym doskonały menedżer (…). Jednocześnie wizjoner pragnący, by lubiński klasztor przyciągał jak najwięcej gości”, czytamy w artykule prezentującym sylwetkę Laureata. Wspomniane zostały niektóre z podejmowanych i koordynowanych przez niego dzieł: renowacja Opactwa-Pomnika Historii, współpraca ze Stowarzyszeniem Oliwskie Słoneczko, rozbudowa klasztornego Domu Gości, Ośrodek Medytacji Chrześcijańskiej, Szkoła Ikony, wydawnictwa książkowe, koncerty…

Z dumą i radością czytamy cytowane w artykule opinie o naszym Przełożonym:

„Brat Izaak (…) jest bez cienia wątpliwości człowiekiem otwartym na kulturę, a równocześnie osobą, która dla ludzi kultury i jej miłośników, przy współpracy i wsparciu swoich współbraci, otwiera bramy opactwa”. – Starosta powiatu kościańskiego Andrzej Jęcz.

Przyznany tytuł „może go tylko umocnić w poczuciu, że inicjatywy, które podejmuje, mają sens – ale na pewno nie zmieni jego samego, gdyż jako Człowiek Boży będzie nadal w pełni oddany modlitwie i pracy”.– Anna Piotrowska, przyjaciel i współpracownik klasztoru.

Jako wspólnota lubińskiego opactwa serdecznie gratulujemy Ojcu Przeorowi przyznanego wyróżnienia. Mówiąc nawiasem, i trochę nieskromnie, należało mu się.

Więcej na: www.benedyktyni.net