5 i 6 dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

W kolejnym dniu Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, 5 lipca 2017 r., do tronu Maryi przybyli członkowie Rycerstwa Niepokalanej, Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego, czciciele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Niepokalanego Serca NMP, członkowie róż różańcowych i przyjaciele Radia Maryja.

Kaznodzieją i głównym celebransem Eucharystii o godzinie 7:00 był o. Sylwester Cabała CSsR. W swoim kazaniu zadał pytanie: jak chrześcijanin głosi ewangelię w nowy sposób? Możemy się tego uczyć od Maryi – pomoc wypływająca z wrażliwego serca i podzielenie się wielkimi dziełami Boga. Św. Klemens Hofbauer, apostoł Warszawy, często powtarzał, że Ewangelia powinna być głoszona ciągle na nowy sposób. Nie istnieją jednak sposoby uniwersalne, do każdego trzeba podejść indywidualnie. Kończąc, o. Sylwester zachęcał do odważnego podejmowania inicjatywy głoszenia Dobrej Nowiny.

Głównym celebransem i kaznodzieją Mszy Świętej o godzinie 9:00 był o. Marek Urban CSsR. Swoją homilię rozpoczął od stwierdzenia, że Maryja pomaga rozpoznać prawdziwe życie i dar wiary. W Jej oczach widzimy boski świat, do którego tęsknimy. Tutaj możemy przynieść to wszystko co przeżywamy, nasze radości, trudy i zostawić to Bogu. Maryja mówi nam, żebyśmy zaprosili Jezusa do naszego życia. Dzięki temu wypełnimy Nim nasze otoczenie, a to jest jeden ze sposobów głoszenia Dobrej Nowiny.

Dzisiejszej sumie przewodniczył i wygłosił słowo Boże ks. inf. Adam Kokoszka. Maryja jako najlepsza Matka zawsze była i pozostaje wrażliwa na trudu swoich dzieci. Szatan, wbrew temu co wielu uważa, wcale nie wyjechał na urlop. Matka Boża zna wszystko to, co teraz przeżywamy. Wie, że jest nam potrzebna silna wiara, niezłomna nadzieja i ofiarna miłość, dlatego miejmy odwagę zwracać się do Maryi w naszych potrzebach.

O godzinie 15:00 do tronu Matki Bożej Tuchowskiej pielgrzymowali członkowie Rycerstwa Niepokalanej oraz Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego. Głównym celebransem i kaznodzieją był o. Stanisław Piętka OFM Conv., Prezes Narodowego Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. Na początku Eucharystii odbyło się uroczyste przyjęcie relikwii św. Maksymiliana Kolbego do sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Podczas kazania kaznodzieja powiedział m.in., że najczęściej dawać świadectwo o Chrystusie to spełniać swój obowiązek wobec bliźniego. Wtedy żyjemy naprawdę, gdy żyjemy dla Chrystusa. W Nim żyjemy dla bliźniego.

Zamiast Nieszporów, z racji iż jest środa, odbyła się Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas wieczornej Eucharystii o godzinie 18:30 w pielgrzymce przybyli czciciele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Niepokalanego Serca NMP, Róże Różańcowe oraz przyjaciele Radia Maryja. Mszy Świętej przewodniczył i kazanie wygłosił o. Marek Kotyński CSsR.  Siła pochodząca od Boga pozwala nam przeżywać nasze radości i trudy. Żeby żyć chrześcijaństwem, nie wystarczy żyć pobożnie. Trzeba głosić Ewangelię.

Wieczór maryjny wzbogacił występ Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej z Tuchowa.

W kolejnym dniu Tuchów odwiedzą m. in. ks. bp Władysław Bobowski oraz ks. bp Antoni Długosz. Pośród grup pielgrzymkowych znajdą się kapłani przeżywający jubileusz 50-lecia kapłaństwa, kapłani seniorzy oraz księża z dekanatu tuchowskiego, a także Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Kręgi Domowego Kościoła, poradnictwo rodzinne i małżonkowie przeżywający jubileusze. Odbędzie się również Msza Święta z udziałem Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, podczas której będzie miało miejsce błogosławieństwo małych dzieci. W ramach wieczoru maryjnego wystąpi zespół „Pokolenia”.

br. Grzegorz Pruś CSsR, br. Sławomir Wardzała CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie

WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć  – fot. br. Grzegorz Pruś CSsR

WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć – fot. br. Sławomir Wardzała CSsR

WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć – fot. p. Krzysztof Jasiński


W szóstym dniu Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, 6 lipca 2017 r., akcentowano rodzinę. Do Tuchowa pielgrzymowali kapłani przeżywający jubileusz 50-lecia kapłaństwa, kapłani seniorzy, a także dzieci należące do Podwórkowych Kółek Różańcowych oraz członkowie Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, Kręgów Domowego Kościoła, Poradnictwa Rodzinnego i małżonkowie przeżywający jubileusze małżeńskie.

WIĘCEJ: Wielki Odpust Tuchowski 2017 [PROGRAM]

W ten czwartek Eucharystię o godz. 7.00 sprawował i Słowo Boże wygłosił o. Józef Szczecina CSsR. Zaznaczył on, że Słowo Boże dnia dzisiejszego ukazuje nam Świętą Rodzinę.  Głosić Ewangelię w rodzinie to nade wszystko okazywać miłość – podkreślał kaznodzieja. Tworzenie środowiska miłości to zadanie na chrześcijańskie życie dla rodziny. Bóg daje nam obficie łaski i nie zostawia nas w potrzebie.

Po modlitwach o powołania, prowadzonych przez nowicjuszki ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich, odbyła się kolejna Msza Święta, której przewodniczył o. Kazimierz Fryzeł CSsR. W kazaniu podobnie ukazał Maryję jako wzór głoszenia Ewangelii w rodzinie.  By głosić Ewangelię w rodzinach, potrzebne są dwie postawy: prawdziwa miłość do młodych i autentyczne świadectwo życia wiarą.

Co roku do tuchowskiej Matki pielgrzymują kapłani diecezjalni i ojcowie redemptoryści przeżywający jubileusz 50 lat kapłaństwa oraz kapłani seniorzy. Głównym celebransem liturgii był ks. bp Władysław Bobowski, który w tym roku obchodzi diamentowy jubileusz kapłaństwa. Homilię wygłosił złoty jubilat ks. Józef Mróz. W kazaniu przywołał m.in. koronację Pani Tuchowskiej. Bp Leon Wałęga w trakcie liturgii koronacyjnej złożył swoje insygnia przed Maryją i zawierzył jej sprawę powołań do służby Bożej. Maryja zatroszczyła się i troszczy dalej w tej sprawie.

Przed Mszą Świętą o godz. 15.00 pod przewodnictwem ks. bpa Antoniego Długosza odbył się koncert zespołu „Pokolenia” oraz spotkanie z Magdą Buczek – założycielką Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Tuż przed rozpoczęciem Eucharystii poprowadziła ona, wraz z siostrami służebniczkami dębickimi, koronkę do Miłosierdzia Bożego. Biskup Antoni Długosz podczas dialogowanego kazania, po przypomnieniu słów Ewangelii: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” podkreślał to, jak ważni są rodzice dla dzieci i jak wielkim darem dla rodziców są dzieci. Ks. biskup pomodlił się również wspólnie z dziećmi przez wstawiennictwo bł. Hiacynty i bł. Łucji z Fatimy. Po Mszy odbyło się błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem wszystkich zgromadzonych, a po wypuszczeniu gołąbków pokoju miał miejsce koncert ks. bpa Antoniego Długosza.

Ostatnia Msza Święta w tym dniu była sprawowana przy udziale przedstawicieli Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Domowego Kościoła, osób zaangażowanych w poradnictwo rodzinne, a także małżeństw przeżywających jubileusze. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prof. Marek Kluz z Tarnowa – największą ewangelizacją dla każdego jest widok modlących się mamy i taty.

Po homilii zebrani na placu małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia ślubne. Następnie podchodząc do ojców, którzy jak w dniu ślubu przewiązywali im ręce stułą, otrzymywali błogosławieństwo dla siebie i swoich najbliższych. Eucharystię zakończyła tradycyjnie procesja z Najświętszym Sakramentem wokół sanktuarium i modlitwa przed cudownym obrazem Matki Bożej.

Dzień zakończył występ tuchowskiego zespołu „Pokolenia”. Podczas kolejnego wieczoru swoje talenty zaprezentuje młodzież z LO w Tuchowie. Do Matki Bożej pielgrzymować będą Wspólnoty dla Intronizacji NSPJ, żołnierze AK, kombatanci, żołnierze represjonowani, harcerze, osoby chore, niepełnosprawne, pracownicy służby zdrowia, CARITAS, DPS, a także nadzwyczajni szafarze Komunii świętej. Siódmy dzień odpustu wieńczy nocne czuwanie dla młodzieży, rozpoczęte o godz. 21.00, a zakończone Mszą Świętą o północy.

br. Grzegorz Pruś CSsR, br. Sławomir Wardzała CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie

WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć – fot. p. Krzysztof Świderski

WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć  – fot. br. Grzegorz Pruś CSsR

WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć – fot. br. Sławomir Wardzała CSsR

Za: www.redemptor.pl