Home WiadomościZ kraju 56. Ogólnopolski Zjazd Zespołu Misyjnego „Wschód”

56. Ogólnopolski Zjazd Zespołu Misyjnego „Wschód”

Redakcja

Lubaszowska „Góra Tabor” po raz 56. gościła uczestników ogólnopolskiego zjazdu Zespołu Misyjnego „Wschód”. Weekendowe spotkanie zgromadziło 52 osoby, pośród których było 9 redemptorystów, jedna siostra zakonna oraz 42 osób świeckich. Zasadniczym celem zjazdu było podsumowanie rekolekcji, które odbyły się w czasie minionych wakacji.

Spotkanie rozpoczęło się 19 października od kolacji. Po posiłku odprawiona została Eucharystia celebrowana przez przewodniczącego Zespołu Misyjnego o. Sylwestra Pactwę CSsR. Podczas Mszy św. duchowny przypomniał o warunkach bycia misjonarzem – gotowości do dawania świadectwa, którego skutkiem może być utrata dobrego imienia, a nawet ofiara życia.

W sobotę rano odmówiono modlitwę rozmyślaniem według metody zaproponowanej przez założyciela redemptorystów św. Alfonsa Liguoriego. Przedpołudniowe spotkanie poświęcone zostało podsumowaniu rekolekcji prowadzonych przez Zespół Misyjny w trakcie ostatnich wakacji. Każda z grup rekolekcyjnych w kilku zdaniach miała przedstawić sam przebieg rekolekcji oraz wnioski płynące z doświadczenia specyfiki miejsca oraz uczestników. Ponadto, członkowie Zespołu zapoznali się z osobami, które przyjechały po raz pierwszy na zjazd.

Niespodzianką była wizyta o. Laureano Del Otero CSsR, pracującego na co dzień w Tiranie (stolicy Albanii), którego celem było zaproszenie osób zaangażowanych w działalność Zespołu do udziału w wolontariacie misyjnym w Albanii.

Po przerwie na obiad uczestnicy zjazdu spotkali się w kaplicy, aby wspólnie adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Odmówiona również została modlitwa różańcowa. Następnie miała miejsce Msza św. sprawowana przez o. Dariusza Paszyńskiego CSsR, wikariusza Prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, który osobiście był zaangażowany w działalność Zespołu u samych początków jego istnienia.

Wieczorem natomiast uczestnicy mogli obejrzeć film „Jezioro” oraz wziąć udział w całonocnej adoracji Najświętszego Sakramentu, w której uczestniczyły osoby chętne i gotowe do poświęcenia godziny w nocy, aby czuwać przy Panu Jezusie.

Dzień Pański rozpoczął się modlitwą Jutrzni z Liturgii Godzin. Po śniadaniu odprawiona została Msza św. celebrowana przez o. Sylwestra Pactwę CSsR, przewodniczącego Zespołu.

Zjazd zakończył się spotkaniem podsumowującym oraz obiadem.

Informacje nt. rekolekcji przeprowadzonych przez Zespół Misyjny „Wschód”

Podczas minionych wakacji przeprowadzonych zostało 9 turnusów rekolekcji dla dzieci i młodzieży, w których wzięło udział około 600 osób.

Rekolekcyjne wakacje z Bogiem odbyły się w miejscowościach na Ukrainie: Strzelczyska, Błozew, Borysław (parafia prowadzona przez redemptorystów) i Zabłotów (nowe miejsce); na Białorusi: Łyntupy (nowe miejsce), Widze, Szumilino i Grodno (parafia prowadzona przez redemptorystów) oraz na Litwie: Soleczniki Małe.

W misyjne wyjazdy zaangażowanych było sześciu ojców redemptorystów, dziewięciu braci kleryków – studentów Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie, i 35. świeckich członków Zespołu. Tematem tegorocznych rekolekcyjnych katechez była modlitwa Pańska. Każdego dnia poprzez wspólne uczestnictwo we Mszy św., katechezy i rekreację przybliżaliśmy uczestnikom prawdę o miłości Boga Ojca.

Przeprowadzone latem rekolekcje były owocem całorocznej działalności członków Zespołu, na którą składają się m. in. zjazdy formacyjne, niedziele misyjne w parafiach, zbiórki przyborów szkolnych (w bieżącym roku zaangażowało się w nie ponad 20 instytucji oraz osoby indywidualne).

Więcej informacji o działalności Zespołu Misyjnego „Wschód” można znaleźć na stronie internetowej: zmwschod.redemptor.pl oraz na Facebooku: https://web.facebook.com/ZMiWschod/

br. Maksym Łabkow CSsR, br. Piotr Mazur CSsR/RIRM

Za: www.radiomaryja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda