Home WiadomościZ kraju Z Maryją ku Polskiej Wolności – Konferencja w 100-lecie Niepodległości

Z Maryją ku Polskiej Wolności – Konferencja w 100-lecie Niepodległości

Redakcja

Ogólnopolska konferencja w 100. rocznicę odzyskania niepodległości pt. „Jasnogórska Matka i Naród. Z Bogurodzicą ku polskiej wolności myśli i czynu” trwa na Jasnej Górze. 

Organizatorem Konferencji są: Komisja Maryjna i Zespół ds. Sanktuariów Konferencji Episkopatu Polski, Polskie Towarzystwo Mariologiczne oraz Ojcowie Paulini z Jasnej Góry. 

Wydarzenie uzyskało patronat narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat honorowy nad Konferencją objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

Podczas Konferencji zaplanowano czternaście referatów, ujętych w cztery sesje: „Jasnogórskie doświadczenie niepodległości”, „Maryjny kształt polskiego patriotyzmu”, „Polska droga maryjna” oraz „Z Maryją ku przyszłości”. Tematyka została tak ułożona, aby spojrzeć na rolę Matki Bożej w najnowszych dziejach Polski w perspektywie nie tylko historycznej, ale także patriotycznej, teologiczno-duchowej i duszpasterskiej. 

„Chcemy zobaczyć, jaką rolę odegrała Maryja i pobożność maryjna w Polsce nie tylko w odzyskaniu niepodległości, ale jej utrwalaniu i rozwijaniu, bowiem odzyskana niepodległość to nie jest coś dane nam na zawsze, ale to jest dar i zadanie, które wymaga ciągłego zabiegania, ciągłej pracy nad sobą. I czynimy to właśnie we współpracy z Tą, która jest naszą Królową, naszą Matką” – mówi ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. 

„Taki jest zamysł, żeby to było spojrzenie i wstecz, i w przyszłość, bowiem zawsze doświadczenie historyczne powinno nas ukierunkowywać ku przyszłości – podkreśla ks. prof. Marek Chmielewski – Więc bardziej chcemy położyć akcent ku przyszłości, ale nie możemy przecież oderwać się od historii. Jest to więc próba panoramicznego spojrzenia na to, w jaki sposób pobożność maryjna i sama obecność Matki Bożej, Jej działanie wpłynęło na odzyskanie niepodległości, jak tę niepodległość w trudnych latach komunizmu przeżywaliśmy, i jak będziemy ją kształtować na przyszłość”. 

W konferencji udział biorą specjaliści, naukowcy, teologowie i mariolodzy z pięciu polskich uczelni i innych ośrodków badawczo-naukowych: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Kolbianum w Niepokalanowie i Centrum Formacji Maryjnej 'Salvatoris Mater' w Licheniu. Obecni są klerycy Wyższego Seminarium OO. Paulinów w Krakowie na Skałce z rektorem o. Grzegorzem Prusem. 

Konferencja rozpoczęła się od porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii o godz. 7.30 przewodniczył o. bp Łukasz Buzun, paulin, biskup pomocniczy diec. kaliskiej. 

Wszystkich zgromadzonych witał o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, główny organizator konferencji. „Chcemy tu, na tym miejscu, najpierw przez Ofiarę Eucharystyczną Bogu podziękować za tę tajemnicę wolności w naszym narodzie, a kiedy będziemy rozważać te wszystkie tajemnice jej miłości i obecności wobec Kościoła w Polsce i wobec narodu, będziemy mogli to głębiej czynić właśnie przez tę tajemnicę Eucharystii” – powiedział o. Tabulski. 

Uroczystego otwarcia obrad w Kaplicy Różańcowej o godz. 9.00 dokonał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Obecni byli: abp dr Wacław Depo, metropolita częstochowski; o. dr Łukasz Buzun z Kalisza; o. dr Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego; kustosze polskich sanktuariów, którzy wczoraj wzięli udział w specjalnym spotkaniu nt. roli i zadań sanktuariów we współczesnym świecie; prelegenci, przedstawiciele różnych uczelni i ośrodków naukowych. 

„To wydarzenie wpisuje się w świętowanie jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, i jest też przypomnieniem, że daru naszej wolności, naszej niepodległości nie można zrozumieć bez odniesienia do wiary, bez odniesienia do tego, co duchowe – mówił o. Marian Waligóra, przeor jasnogórskiego klasztoru – Jasna Góra nazywana jest duchową stolicą Polski. Wielokrotnie stawała się dla nas, dla naszego narodu ostoją wolności, stawała się ostoją nadziei w różnych zawieruchach naszej historii. I chyba jak żadne inne miejsce na mapie naszej Ojczyzny ukazuje najpiękniejsze rysy naszej polskiej, maryjnej duchowości. Tu niezmiennie przez wieki wypowiadaliśmy, i nadal wypowiadamy nasze zawierzenie Bogu przez wstawiennictwo Maryi. To tutaj, u stóp Ołtarza Ojczyzny, u stóp Królowej Polski pielgrzymi, my Polacy wypowiadaliśmy i wypowiadamy nasze zawierzenia, zarówno w wymiarze osobistym, w wymiarze rodzinnym, wspólnotowym, różnych grup duszpasterskich, społecznych, ale również w wymiarze narodowym. Tutaj również na różny sposób ujawniał się, i ujawnia się nasz patriotyzm, którego ważnym rysem jest ta warstwa religijna”. 

„Niech ten czas refleksji naukowej, zarówno w wymiarze teologicznym, jak i duszpasterskim, przyczyni się do poszerzenia ram świętowania Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a przede wszystkim, niech będzie naszym hołdem wdzięczności wobec Bożej Opatrzności, która przez wstawiennictwo Maryi, przez to święte miejsce, gdzie jesteśmy, okazuje się nam być prawdziwą pomocą i obroną na przestrzeni burzliwych, ale też pięknych dziejów naszej Ojczyzny” – mówił o. przeor. 

Słowo na rozpoczęcie obrad skierował do uczestników abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski. Ks. arcybiskup przypomniał, że od początku, kiedy na Jasną Górę przybył Obraz Matki Bożej jasnogórskiej, „to połączenie narodu i wiary jest tutaj czymś tak normalnym i koniecznym, jak sposób oddychania. Nie można zrozumieć życia bez czerpania z tych właśnie źródeł”. Abp Depo podkreślił, że w naszym kraju „budujemy na fundamencie, na którym wszystko może być odbudowane – a jest to szczególne zawierzenie Bogu przez Maryję”. 

Polskie Towarzystwo Mariologiczne wydało specjalną publikację z tekstami referatów, zgłoszonych na konferencję. 22. tom Biblioteki Mariologicznej dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych. 

Zwieńczeniem obrad będzie Różaniec o godz. 2.00 i Apel Jasnogórski, który poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. 

Dzień obrad zainaugurowała Msza św. odprawiona w Kaplicy Matki Bożej o godz. 7.30 pod przewodnictwem o. bpa Łukasza Buzuna. Słowa powitania skierował o. Mariusz Tabulski

„Miejscem wzmocnienia i odnowy człowieka wewnętrznego, odnowy sumienia, odnowy, która jest konieczna są sanktuaria dla całego narodu, i to na przestrzeni wieków – mówił podczas homilii o. bp Łukasz Buzun – I Jasna Góra ma swój specjalny charyzmat. Maryja, jako Matka Chrystusa i każdego z nas w każdym sanktuarium, może szczególnie tutaj, wyciąga dłonie do każdego człowieka, do każdego pielgrzyma. W obrazie spotkania Elżbiety z Maryją wyciągnięte dłonie oznaczają, że może być następny etap ludzkiego życia, który będzie naznaczony miłością i nadzieją”. 

„Sanktuarium, to miejsce, gdzie człowiek odzyskuje radość, która przerywa jakiś stary, niekończący się skutek tego świata, który gdzieś przez grzech człowieka dotyka i zamieszkuje często w ludzkiej duszy. Ta radość zapowiada też nowy czas i nowego człowieka odkupionego, i w tym darze Maryja już uczestniczy i stąd wypływa Jej szczęście i radość” – dodał biskup. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda