68 uczestników Dni Otwartych Drzwi w WSD Redemptorystów w Tuchowie

Już od wczesnych godzin rannych, w sobotę 29 kwietnia 2017 r. na furtę Klasztoru Redemptorystów w Tuchowie zaczęli przybywać młodzi chłopcy i mężczyźni, którzy postanowili wziąć udział w Dniach Otwartych Drzwi w WSD Redemptorystów. Ostatecznie stawiło ich się 68 – nie tylko z Małopolski i Podkarpacia, ale także z Białorusi (Grodno) oraz ze Szczecinka i Gliwic.

Po rozlokowaniu wszystkich uczestników, herbatą i ciastkiem zjedzonym w seminaryjnych „Piwnicach”,  nastąpiło rozpoczęcie spotkania. Duchowym przewodnikiem zebranych młodzieńców, był o. Jacek Dembek CSsR, były członek Zarządu Generalnego Zgromadzenia Redemptorystów, który podzielił się doświadczeniem pracy redemptorystów na świecie, a także wskazał młodym ludziom, iż bardzo ważne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Po co ja jestem na świecie?” Zachęcał także do tego, by się formować do bycia ludźmi mocnymi duchem i podzielił się świadectwem odkrywania własnego powołania.

Po Eucharystii przeżywanej ze wspólnotą seminaryjną na czele z o. Rektorem Maciejem Sadowskim CSsR  i smacznym obiedzie przyszedł czas na to, by poczuć się przez  dwie godziny jak klerycy słuchający wykładów. Takie swoiste, 25 minutowe „wykłady” z Nowego Testamentu, teologii moralnej, prawa kanonicznego oraz śpiewu kościelnego, przeprowadzili dla uczestników bracia klerycy. Jak się okazało, uczestnicy tak mocno zainteresowali się omawianymi tematami, że nawet na przerwach dopytywali „wykładowców” o poruszane kwestie.

Aby nie koncentrować się tylko na nauce, wieczorne spotkanie poświęciliśmy temu, jak redemptoryści wypoczywają. Senior Studentatu, br. Paweł Orzeł CSsR, przybliżył tą kwestię i zilustrował ją prezentacją multimedialną. Ale aby na słowach się nie skończyło, zeszliśmy później do wspomnianych już „Piwnic”, by wspólnie poświętować i zjeść przygotowany deser. Dzień zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu, która z pewnością dla wielu stała się okazją do porozmawiania z Jezusem o swojej przyszłości.

Niedzielny poranek rozpoczął się od jutrzni, która zabrzmiała wyjątkowo, będąc śpiewaną przez około stu mężczyzn. Następnie uroczysta Eucharystia w tuchowskiej bazylice zgromadziła nas razem z wiernymi, którzy przybyli się modlić na „Lipowym Wzgórzu”.

Po Mszy Świętej i herbatce, przyszedł czas na niezwykłe spotkanie, które trochę było świadectwem, trochę teatrem, a trochę prezentacją. Trzech spośród braci kleryków dało świadectwo o tym, jak kiedyś zapragnęli stać się tymi, którzy głoszą Słowo Boże i jak to pragnienie już dziś spełnia się w ich życiu. Opowiedzieli zebranym o tym, jak w różnych miejscach Polski pomagali w głoszeniu rekolekcji i jak dostrzegli przez to, że stają się narzędziami w ręku Boga, choć przecież nie przyjęli jeszcze święceń.

Po uroczystym obiedzie, chłopcy rozjechali się do swoich domów. Według wrażeń organizatorów – ubogaceni i radośni.

o. Witold Baran CSsR, o. Artur Pruś CSsR, Centrum Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów w Tuchowie

Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl