7 i 8 dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Dzień poświęcony ewangelizacji przez cierpienie w trakcie Wielkiego Odpustu – 7 lipca 2017 r. – rozpoczął się jak zawsze od odsłonięcia obrazu Pani Tuchowskiej, Eucharystii i śpiewu godzinek.

Mszy Świętej o godz. 7:00 przewodniczył i słowo Boże wygłosił o Stanisław Pancerz CSsR. Modlitwa złączona z cierpieniem ma wielką wartość, ona prowadzi dusze do wieczności. Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii. Każdy może ewangelizować swoim życiem, modlitwą, przyjmowaniem cierpienia.

Głównym celebransem Mszy Świętej o godzinie 9:00 był o. Andrzej Zając CSsR, kaznodzieją natomiast o. Waldemar Sojka CSsR, który, zwracając się do wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa mówił, że droga wiary składa się z czterech stopni. Pierwszym jest szukanie Boga w modlitwie, Słowie i Eucharystii. Drugim – fascynacja spotkaniem Boga i głoszenie. Kolejnym Intronizacja Jezusa w naszym sercu. Ostatnim – poświęcenie się Bożemu Sercu. Życie na tym świecie nie jest łatwe, ale  jeśli jest przeżywane z Bogiem, jest wspaniałe. Tam gdzie Bóg, tam jest przyszłość.

Eucharystia zakończyła się adoracją Najświętszego Sakramentu prowadzoną przez przedstawicieli wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

O godz. 10.40 odbył się występ patriotyczny w wykonaniu zespołu „Pokolenia”. Ks. prałat Zbigniew Guzy, kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK, był celebransem i kaznodzieją na sumie odpustowej, która zgromadziła m.in. żołnierzy AK, kombatantów i żołnierzy represjonowanych. Msza zakończyła się uroczystą procesją eucharystyczną wokół sanktuarium, po której pielgrzymi mogli uczestniczyć w śpiewanej drodze krzyżowej, prowadzonej tradycyjnie przez pielgrzymów z Nowego Sącza, z parafii Matki Bożej Bolesnej.

W Godzinie Miłosierdzia do Matki Bożej pielgrzymowali ludzie chorzy oraz ci, którzy w szczególny sposób im pomagają. Głównym celebransem Eucharystii był ks. Józef Wojnicki – diecezjalny duszpasterz służby zdrowia. Wygłosił on też homilię do zgromadzonych licznie wiernych. Krzyż – miejsce najokrutniejszych śmierci – po męce Chrystusa zmienił swoje znaczenie. Jezus nadał wartość cierpieniu. Gdy dotyka nas cierpienie, starajmy się nadać mu sens, poprzez ofiarowanie go w jakiejś intencji – apelował kaznodzieja.

Msza Święta zakończyła się błogosławieństwem chorych Najświętszym Sakramentem. Po południu, jak zawsze w czasie odpustu, odbyła się modlitwa różańcowa na dróżkach o godzinie 16.30, a później droga krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o 17.15. O godzinie 18.00 wierni zgromadzeni na placu wspólnie odśpiewali Nieszpory. Modlitwie przewodniczył neoprezbiter, o. Michał Wielgus CSsR.

Podczas wieczornej Eucharystii swoją pielgrzymkę do Matki Bożej Tuchowskiej przeżywali nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej. Celebransem i zarazem kaznodzieją był ks. dr Bolesław Margański – diecezjalny duszpasterz odpowiedzialny za formację nadzwyczajnych szafarzy. Kaznodzieja przypomniał, że celem obecnego roku duszpasterskiego jest prowadzenie nas poprzez doświadczenie wiary, chrztu do apostolatu. Z oblicza Chrystusa promieniuje oblicze Kościoła, świętość Jego wyznawców.

Eucharystia zakończyła się procesją wokół kościoła i modlitwą przy cudownym obrazie. Podczas wieczoru maryjnego wystąpiła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Tuchowie w programie słowno-muzycznym poświęconemu postaci św. brata Alberta, którego obchodzimy obecny rok. O godz. 21.00 rozpoczęło się nocne czuwanie młodzieży, zakończone Mszą Świętą o północy.

W przedostatnim dniu Wielkiego Odpustu Tuchowskiego do Matki Bożej pielgrzymować będą kapłani przeżywający jubileusz 25-lecia kapłaństwa, kolejarze, leśnicy, myśliwi i pracownicy parków krajobrazowych. O godz. 15.00 odbędzie się Msza Święta zakończona błogosławieństwem dzieci. Oprawę muzyczną zapewni zespół „Promyczki Dobra” z Nowego Sącza. W ramach wieczoru maryjnego odbędzie się koncert zespołu „Misjonarze Nadziei” i wspólny śpiew piosenek z płyty „Credo”.

br. Grzegorz Pruś CSsR, br. Sławomir Wardzała CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie

WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć – czuwanie młodzieży – fot. p. Krzysztof Świderski

WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć  – fot. br. Grzegorz Pruś CSsR

WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć – fot. p. Krzysztof Jasiński

WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć – fot. br. Sławomir Wardzała CSsR


7 lipca, kolejny dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Dzień nieco inny niż pozostałe, a zwłaszcza jego zakończenie. Dlaczego? Dlatego, że w tym dniu odbyło się kolejne czuwanie młodzieży z cyklu „Droga wewnętrzna”. Tym razem tematem przewodnim było hasło „Idź i głoś”.

Spotkanie rozpoczęliśmy od konferencji, którą wygłosił o. Marcin Klamka CSsR. Posłużył się porównaniem nas do owiec, które wypuszczane na pastwisko z wilkami nie powinny się bać, że stanie się im krzywda. Powinny jednak bać się, że staną się takie jak wilki. Po konferencji wszyscy uczestnicy czuwania spotkali się w Jadalni Pielgrzyma, aby nieco odpocząć. Był to czas na posilenie się, przemyślenie słowa, które zostało skierowane do nas podczas konferencji oraz na rozmowę z innymi uczestnikami czuwania.

Następnie zgromadziliśmy się przy Jezusie Chrystusie w Najświętszym Sakramencie. Była to okazja do podziękowania za nasze życie i za Jego nieustanną obecność w nim. Podczas spotkania z Jezusem Eucharystycznym raz jeszcze rozważaliśmy Jego wezwanie, które nieustannie kieruje do każdego z nas: „Idź i głoś”.

Po zakończonej adoracji przyszedł czas na wspólną Eucharystie. Podczas homilii o. Marcin przybliżył wszystkim obecnym postawę Maryi, która nawiedziła św. Elżbietę. Maryja to ta, która nie mogła czekać z wypełnieniem swej misji: Poszła i głosiła, bo każdy, kto prawdziwie doświadczył miłości Boga, chce się nią dzielić z innymi i o niej świadczyć.

Nasze odpustowe czuwanie było okazją do spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Oto świadectwa niektórych uczestników:

Czuwanie „Idź i głoś” było kolejnym z cyklu czuwań „Droga Wewnętrzna”, w których uczestniczyłam, a każde z nich było dobrze spędzonym czasem. Konferencja o głoszeniu Słowa Bożego i świadectwo przed adoracją bardzo mnie uderzyły. Adoracja oraz modlitwa wstawiennicza były dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Myślę, że takie czuwania są bardzo potrzebne nam, młodym ludziom, ponieważ w całym naszym zabieganiu często tracimy z oczu to, co najważniejsze – Chrystusa.

Gabriela 

Czasami człowiek potrzebuje kopa, mocnego pchnięcia do działania. Zawsze czekam na kolejną Drogę Wewnętrzną. Te czuwania jakoś szczególnie mnie napędzają. Podoba mi się zarówno atmosfera jaka tam panuje, jak i moc z jaką działa Duch Święty. I tym razem się nie zawiodłem. Wyszedłem inny, z wysoko podniesioną głową i pełen sił by robić ”Boży raban” jak przypominał o tym o. Paweł Zyskowski CSsR.

Jakub

I zstąpił na nich Duch Święty… Patrząc na piątkowy wieczór uwielbienia można powiedzieć, że sanktuarium w Tuchowie stało się na moment wielkim Wieczernikiem wypełnionym po brzegi młodymi ludźmi, ale także nieco starszymi braćmi i siostrami w wierze. Spotkanie ze Słowem Bożym i konferencją o. Marcina dało nam kęs dobrej refleksji i potrzebę szukania odpowiedzi kim jest dla mnie Jezus i czy chcę iść za Nim.. Medytacji wewnętrznej towarzyszyła nam adoracja okraszona dobrą muzyką i spontaniczną modlitwą. Po zebranych dało się wyczuć, że nie wstydzą się Jezusa i chcą iść w świat i głosić Jego Ewangelię. Naszą Górą Tabor była Eucharystia. która zakończyła się po północy. Osobiście byłem bardzo poruszony postawą pełną radości i rozmodlenia, bo przecież u Matki nie można być smutnym, gdyż Ona daje nam wewnętrzną radość i siłę, która pozwoli nam iść i głosić, że Bóg jest Miłością.

ks. Marcin

Po wakacjach czekają nas kolejne czuwania dla młodzieży, na które już dzisiaj zapraszamy!

ks. Aleksander Ćwik CSsR


Odsłonięcie obrazu Pani Ziemi Tuchowskiej i Msza Święta rozpoczęły kolejny dzień – 8 lipca 2017 r. – Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Tuż po Eucharystii bracia klerycy poprowadzili śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Głównym celebransem i kaznodzieją Mszy Świętej o godzinie 7:00 był o. Paweł Drobot CSsR, Misjonarz Miłosierdzia z Krakowa. W swojej homilii mówił, że Maryja uczy nas jak głosić Ewangelię. Bóg mówi do każdego z nas w sumieniu, niejednokrotnie jest ono zabrudzone. Matka Boga uczy nas słuchania, rozważania i wypełniania Słowa. Od Niej uczymy się wolności dla misji.

W dzisiejszej Mszy Świętej o godzinie 9:00 uczestniczyli kapłani diecezjalni oraz redemptoryści przeżywający w tym roku jubileusz 25 lat kapłaństwa. Mszy Świętej przewodniczył o. bp Czesław Stanula CSsR, kazanie wygłosił o. Ryszard Hajduk CSsR. Królestwo Boże jest wszędzie tam, gdzie ludzie przyjmują Jego panowanie, a Ewangelię przyjmują jako zasadę życia – głosił kaznodzieja. Maryja, przyjmując tę zasadę, wielbi Boga nie za to, że będzie sławna, lecz za to, że jest służebnicą Pana. Niektórzy mówią, że Ewangelia jest tylko dla katolików. Ewangelia nie jest zarezerwowana tylko dla niektórych. Musi być głoszona wszystkim i wszędzie. Dzięki nam może zniknąć zły, ponury świat, a środowisko życia stać się lepszym.

Podczas sumy o godzinie 11:00 swoją pielgrzymkę przeżywali – już po raz dwudziesty –  kolejarze. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił krajowy duszpasterz kolejarzy, ks. Eugeniusz Zarębiński. Sprawujemy Eucharystię, czyli dziękczynienie – przypomniał. Liturgia słowa tego dnia daje nam klucz do odpowiedzi na pytanie, jak chrześcijanin w swoim powołaniu ma głosić radość Ewangelii. Magnificat można określić portretem duszy Maryi, który jest utkany ze słowa Bożego. Odważnie głosić Ewangelię to także dobrze zarządzać majątkiem narodowym, jakim jest kolej. Chrześcijaństwo domaga się spójności życia zgodnie z prawdą Ewangelii.

Uroczystą sumę zakończył akt oddania kolejarzy Pani Tuchowskiej i tradycyjna procesja z Najświętszym Sakramentem wokół sanktuarium.

Tuż przed Mszą Świętą o godzinie 15.00 bracia nowicjusze poprowadzili koronkę do Miłosierdzia Bożego. W trakcie Eucharystii, już po raz drugi podczas tegorocznego Wielkiego Odpustu, dzieci mogły otrzymać specjalne błogosławieństwo. Głównym celebransem i kaznodzieją był ks. Andrzej Mulka, dyrektor wydawnictwa Promyczek. Dlaczego ten rok jest tak ważny dla dzieci? Tym pytaniem kaznodzieja rozpoczął swoje kazanie. Sto lat temu w Fatimie objawiła się Matka Boża trójce dzieci. Przyszła wtedy do najmłodszych, a oni teraz przychodzą do Niej.  Następnie zwrócił się do rodziców. Mówił, że nie ma piękniejszego widoku, jak widok rodzica z dzieckiem na rękach w kościele. Trzeba już od najmłodszych lat uczyć, że kościół to miejsce święte i po co do niego się chodzi. Kończąc prosił, aby rodzice często błogosławili swoje dzieci, a nigdy ich nie przeklinali.

Po Eucharystia odbył się koncert zespołu „Promyczki Dobra”.

O godzinie 18.00 na placu sanktuaryjnym odbyły się nieszpory. Wieczornej modlitwie Kościoła przewodniczył o. Paweł Zyskowski CSsR. Jak to zwykle bywa podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, i tym razem zerwała się nagle burza. Stało się to podczas nieszporów, więc ze względu na niekorzystne warunki pogodowe ostatnia w tym dniu Msza Święta odbyła się w bazylice. Po raz 15. Do Tuchowa pielgrzymowali leśnicy, myśliwi i pracownicy parków krajobrazowych. Głównym celebransem i kaznodzieją był ks. Piotr Filipek  z Brzostku.

Zaznaczył on, iż w psalmie responsoryjnym jest niesamowicie mocne wezwanie: „idźmy z radością na spotkanie Pana”. Jest w nas radość, tak jak w Maryi i Elżbiecie podczas ich spotkania. Kaznodzieja zaakcentował, iż myśliwi są obecnie plugawieni i poniżani. Nie da się być myśliwym, leśnikiem jeśli się nie ma do tego pasji, powołania. Panuje model myśliwego – barbarzyńcy, który potrafi niszczyć, zabijać, o nic nie dbać. Nie bójmy się dawać świadectwa, że przyroda jest dziełem Bożym, poznajemy piękno Stwórcy.

W ramach Wieczoru Maryjnego wystąpił zespół „Misjonarze Nadziei”. Pielgrzymi zgromadzeni w sanktuarium mieli okazję, by śpiewać wraz z zespołem piosenki ważne dla wielu pokoleń redemptorystów.

Jutro zakończenie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Przed południem, na sumie o godzinie 11.00, gościć będziemy ks. bpa Andrzeja Jeża. Zapraszamy wtedy szczególnie ludzi pracy, pracujących za granicą, bezrobotnych oraz przedsiębiorców i pracodawców. Msza Święta będzie transmitowana przez radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Po południu, o godzinie 15.00, pielgrzymka motocyklistów i kierowców oraz błogosławieństwo pojazdów. Zakończenie odpustu na uroczystej Eucharystii o godzinie 18.30, sprawowanej w intencji dobroczyńców klasztoru i sanktuarium. Po Mszy Świętej i procesji odbędzie się koncert Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej.

br. Grzegorz Pruś CSsR, br. Sławomir Wardzała CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie

WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć – fot. p. Krzysztof Świderski

WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć – fot. p. Krzysztof Jasiński

WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć  – fot. br. Grzegorz Pruś CSsR i br. Sławomir Wardzała CSsR


Za: www.redemptor.pl