Home WiadomościZ kraju 71. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbego

71. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbego

Redakcja

W wtorek 14 sierpnia przypada 71. rocznica śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Obchody ku czci męczennika odbędą się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia i w byłym niemieckim obozie Auschwitz I w Oświęcimiu.

– Pielęgnowanie pamięci o bohaterach drugiej wojny jest szczególnym zadaniem dla nas, wiernych Kościoła diecezjalnego, któremu patronuje św. Maksymilian Maria Kolbe i na terenie którego znajduje się ‘Golgota XX wieku’ – były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau – napisał w specjalnym zaproszeniu na te uroczystości biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.

Wtorkowe uroczystości rocznicowe rozpoczną się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Odprawione zostanie nabożeństwo “Transitus”, upamiętniające przejście o. Kolbego z tego świata do nieba. O godzinie 8.30 jedna z Centrum, druga z kościoła pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu, wyruszą piesze pielgrzymki do byłego obozu Auschwitz. Obie spotkają się przy Bloku Śmierci. Tam o godz. 10.30 rozpocznie się Msza św. dziękczynna za dar życia i świętości Ojca Maksymiliana pod przewodnictwem bp. Rakoczego

Hierarcha w specjalnym przesłaniu zachęca diecezjan do udziału w tych uroczystościach a także do osobistej oraz wspólnej – w rodzinach i w parafiach – modlitwy dziękczynnej za wzór i orędownictwo św. Maksymiliana.

Bp Rakoczy przypomniał, że co roku, w sierpniu, diecezja bielsko-żywiecka wspomina świadectwo męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) oraz tysięcy bezimiennych ofiar obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Św. Maksymiliana Maria Kolbe (1894-1941) franciszkanin był wielkim czcicielem Matki Bożej, założył w pobliżu Warszawy klasztor, który nazwał Niepokalanowem. Już za jego życia liczył ok. 700 zakonników i był największą tego rodzaju katolicką wspólnotą. Tam też powołał do życia wydawnictwo, wydające w setkach tysięcy egzemplarzy pismo “Rycerz Niepokalanej” i inne publikacje. Założył też drugi Niepokalanów w Japonii. Był twórcą stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej, które skupia obecnie ok. 4 mln członków na całym świecie.

Po aresztowaniu św. Maksymilian został przewieziony do Oświęcimia 28 maja 1941 roku i osadzony w KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670. Tam według świadków, krzepił upadłych na duchu, spowiadał, dzielił się z innymi głodowymi porcjami zupy i chleba. W ostatnich dniach lipca, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. O. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 roku dobity zastrzykiem fenolu. 17 października 1971 r. Paweł VI beatyfikował o. Kolbego jako wyznawcę, a 10 października 1982 r. Jan Paweł II kanonizował go jako męczennika.

KAI/drr

Za: www.deon.pl.


Zaproszenie do słuchania Radia Niepokalanów

14 sierpnia w 71 roczniczę śmierci św. Maksymiliana Kolbe, założyciela Niepokalanowa o godz. 9.10, 18.15 i 20.30  – na antenie Radia Niepokalanów słuchowisko:

“Męka świętego Maksymiliana Kolbe” wg Kazimierza Brauna. Opowieść zaczyna sie od  aresztowania o. maksymiliana przez Niemców w czasie II wojny światowej, 17 lutego 1941. Obejmuje jego cierpienia w więzieniu w Warszawie i kończy się na jego męczeńskiej śmierci w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, 14 sierpnia  1941r. Męka kończy trzy sztuki biograficzne o Maksymilianie Kolbe: Maksymilianus, Mój syn-Maksymilian oraz Cela św. Maksymiliana. Pisarz przygotowując się do napisania tych książek przeprowadził badania w Krakowie, Harmężach, Auschwitz, Niepokalanowie i japońskim Nagasaki.

Kazimierz Braun jest pisarzem, reżyserem teatralnym i uczonym.

W słuchowisku biorą udział Br. Karol Adamczewski, o. Sylwester Pudło, o.Michał Chylak i Agnieszka Goleniak.
Realizacja: Tadeusz Łopaciński.

Zapraszamy do słuchania  na 102,7 fm na Mazowszu, na 98,6 fm na Ziemi Łódzkiej i na www.radioniepokalanow.pl

Agnieszka Goleniak
Dyrektor Programowy Radia Niepokalanów

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda