Home WiadomościZe Świata Plan obchodów Roku Wiary

Plan obchodów Roku Wiary

Redakcja

W październiku 2012 rozpocznie się zapowiadany przez Papieża rok wiary. Rozpocznie się on od XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”. Prezentujemy program obchodów przygotowanych przez Stolicę Apostolską na roku wiary.  

Plan obchodów Roku Wiary – 2012/2013

2012 rok.

6 października, Asyż
Dziedziniec Pogan w mieście św. Franciszka: dialog między wierzącymi i niewierzącymi na temat wiary.

7-28 października, Watykan
XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”.

11 października, Watykan
Na placu św. Piotra, o 1000, Benedykt XVI przewodniczy uroczystemu otwarciu Roku Wiary z udziałem uczestników Synodu i przewodniczących konferencji episkopatu.
Włoska Akcja Katolicka organizuje, od 1830 do 2130, pochód z pochodniami spod Zamku Świętego Anioła na plac św. Piotra dla upamiętnienia 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II.

12 października, Rzym
Wieczór kulturalny i artystyczny „Wiara Dantego” w kościele Il Gesù in Roma, o 2100, organizowany przez Papieską Radę ds. Kultury we współpracy z rektoratem kościoła Santissimo Nome di Gesù all’Argentina i Domem Dantego. Uczestnicy wysłuchają pieśni XXIV z „Raju”, zawierającej wyznanie wiary poety.

20 października, Rzym
Pielgrzymka na wzgórze Janikulum i czuwanie misyjne, organizowane przez Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów.

21 października, Watykan
Benedykt XVI przewodniczy kanonizacji sześciorga męczenników i wyznawców: Jakuba Barthieu, jezuity, misjonarza i męczennika na Madagaskarze (1896); Piotra Calungsoda, świeckiego katechety, męczennika z Filipin (1672); Jana Chrzciciela Piamarty, kapłana-świadka wiary, wychowawcy młodzieży (1913); Matki Marianny (Barbary Cope), świadka wiary w leprozorium na Molokai (1918); Marii z Góry Karmel, zakonnicy z Hiszpanii (1911); Katarzyny Tekakwitha, świeckiej Indianki, konwertytki na wiarę katolicką (1680); Anny Schäffer, osoby świeckiej z Bawarii, świadka miłości Chrystusa na łożu cierpienia (1925).

26-30 października, Rzym
Kongres Światowego Związku Nauczycieli Katolickich na temat roli nauczyciela i rodziny w integralnej formacji uczniów (z udziałem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej) oraz obchody Roku Wiary.

15-17 listopada, Watykan
XXVII konferencja międzynarodowa Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia na temat „Szpital miejscem ewangelizacji: misja ludzka i duchowa”.

1 grudnia
Pierwsze Nieszpory Adwentu z Ojcem Świętym dla papieskich uczelni rzymskich, seminarium i kolegiów kościelnych, oraz uniwersytetów (organizuje Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej).

20 grudnia, Rzym
Inauguracja wystawy na temat Roku Wiary w Zamku Świętego Anioła. Potrwa ona do 1 maja

28 grudnia, Rzym
Otwarcie Europejskiego Spotkania Młodych, organizowanego prze Wspólnotę z Taizé we współpracy z Wikariatem Rzymu. Spotkanie zakończy się 2 stycznia 2013.

2013 rok.

25 stycznia, Rzym
Nabożeństwo ekumeniczne z Benedyktem XVI w bazylice św. Pawła za Murami.
W pinakotece bazyliki będzie można również oglądać – do 24 listopada 2013 – wystawę „Sanctus Paolus extra moenia et Concilium Oecumenicum Vaticanum II” (Św. Paweł za Murami i Sobór Powszechny Watykański II).

2 lutego, Watykan
Nabożeństwo pod przewodnictwem Benedykta XVI w bazylice św. Piotra z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego

25-26 lutego, Rzym
Międzynarodowy Kongres „Święci Cyryl i Metody wśród ludów słowiańskich: 1150 lat od rozpoczęcia misji”. Obrady odbędą się 25 stycznia w Papieskim Instytucie Wschodnim, a 26 stycznia w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

24 marca
Benedykt XVI odprawi liturgię Niedzieli Palmowej, w dniu tradycyjnie poświęconego młodzieży, jako przygotowanie Światowego Dnia Młodzieży

4-6 kwietnia, Rzym
Międzynarodowy zjazd Międzynarodowego Stowarzyszenia Katolickiego Nauk o Wycho-waniu, z udziałem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, i obchody Roku Wiary.

13 kwietnia, Watykan
Koncert „Oh My Son” (O mój Synu) w Auli Pawła VI.

15-17 kwietnia
Dzień Seminariów z okazji 450. rocznicy ich ustanowienia.
Dzień studiów, zorganizowany przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej, na temat znaczenia dokumentów Soboru Watykańskiego II i katechizmu Kościoła Katolickiego w formacji kandydatów do kapłaństwa, w związku z trwającym przeglądem „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis”.

28 kwietnia, Watykan
Dzień poświęcony wszystkim chłopcom i dziewczętom, którzy przyjęli sakrament bierzmowania. Ojciec Święty namaści Krzyżmem niewielką grupę młodzieży.

5 maja, Watykan
Nabożeństwo papieskie z okazji Dnia Bractw i Pobożności Ludowej.

18 maja, Watykan
Wigilia Zesłania Ducha Świętego, odprawiana przez Benedykta XVI i poświęcona wszystkim ruchom kościelnym, z pielgrzymką do grobu św. Piotra i wzywaniem Ducha Świętego.

2 czerwca
Uroczysta adoracja eucharystyczna pod przewodnictwem Papieża. Adoracja odbędzie się jednocześnie na całym świecie z okazji uroczystości Bożego Ciała.

16 czerwca
Dzień „Evangelium vitae” w obecności Papieża. Dzień będzie poświęcony świadectwu Ewangelii życia, obronie godności osoby od pierwszej aż do ostatniej naturalnej chwili życia.

22 czerwca, Watykan
Wielki koncert Roku Wiary na placu św. Piotra.

7 lipca, Watykan
W obecności Papieża, na placu św. Piotra zakończenie pielgrzymki seminarzystów, nowicjuszy i nowicjuszek.

23-28 lipca, Rio de Janeiro
Światowy Dzień Młodzieży z Benedyktem XVI.

18-19 września
Seminarium studyjne uniwersytetów katolickich, organizowane przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej, na temat wartości Katechizmu Kościoła Katolickiego w nauczaniu teologii na uniwersytetach katolickich.

29 września, Watykan
Dzień Katechetów w obecności Benedykta XVI. Dzień będzie także okazją do przypomnienia 20. rocznicy publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego.

13 października, Watykan
Obchody Dnia Maryjnego w obecności Benedykta XVI i wszystkich stowarzyszeń maryjnych.

24 listopada, Watykan
Papież przewodniczy uroczystości zamykającej Rok Wiary.

Za Katolicką Agencją Informacyjną

Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda